انتقال مجدد باقر نمازی به بیمارستان و موافقت نکردن با مرخصی درمانی او

جمعه, 27ام بهمن, 1396
اندازه قلم متن

وکیل آمریکایی باقر نمازی، زندانی ۸۱ ساله روز دوشنبه ۱۲ فوریه (۲۳ بهمن ماه) در بیانیه‌ای اعلام کرد آقای نمازی شامگاه یکشنبه ۲۲ بهمن ماه مجددا به علت «نوسان شدید فشار خون شدید» به بیمارستان منتقل شده است. باقر نمازی پنج روز پس از بازگشت از مرخصی درمانی به زندان اوین، مجددا به بیمارستان منتقل شد. بازگشت او به زندان برخلاف نظر پزشک متخصص او و پزشک قانونی صورت گرفته بود و اکنون او در بخش قلب بیمارستانی در تهران بستری است.

باقر نمازی زندانی که با مشکلات قلبی و فشار خون مواجه است به دلیل افت شدید فشار خون و ضربان نامنظم قلب در دو روز متوالی ۲۳ و ۲۴ دی ماه به بیمارستان منتقل شد. روز ۲۳ سوم پس از اعزام به بیمارستانی به دلیل فقدان تجهیزات کافی برای درمان، مجددا به زندان بازگردانده شد و روز سه‌شنبه ۲۴ دی ماه به بیمارستان دیگری در تهران منتقل شد. پس از چند روز حضور در بیمارستان با تشخیص پزشک برای او چهار روز مرخصی درمانی در خارج از بیمارستان در نظر گرفته شد که این مرخصی تا روز شش فوریه تمدید شد.

جرد گنسر، وکیل آمریکایی باقر نمازی گفت موکلش «برخلاف نظر پزشک متخصص و پزشک قانونی که برای او سه ماه مرخصی درمانی درخواست کرده بودند به زندان بازگردانده شده است.»

باقر نمازی در تاریخ ۱۸ بهمن ماه برخلاف نظر پزشک متخصص و پزشک متخصص که بازگشت به زندان را برای او خطرناک دانسته و خواستار مرخصی سه ماهه برای او بودند به زندان بازگردانده شد و پنج روز بعد با وخامت حالش دوباره به بیمارستان بازگشت.

همچنین جرد جنسر وکیل آمریکایی باقر نمازی گفت: «اگر اتفاقی برای باقر نمازی بیفتد، مستقیما مسوولیتش به عهده مسوولان ایرانی است. او باید فورا برای مرخصی پزشکی آزاد شود. و ایران باید برای پیدا کردن یک راه‌حل برای تمام آمریکایی‌هایی که به نادرست در زندان هستند، از جمله سیامک نمازی ، فرزند باقر، در اسرع وقت با ایالات متحده وارد مذاکره شود.»
بابک نمازی فرزند او که در آمریکا زندگی می‌کند گفته است:‌ «من نمی‌دانم چه چیزی باید اتفاق بیفتد تا مقامات ایرانی به پدرم اجازه دهند تا طبق گفته پزشک قانونی به مرخصی درمانی بیاید.» او همچنین از مقامات ایران خواسته است: «از روی اصول بشردوستانه از مقامات ایرانی تقاضا می کنم تا به او اجازه بدهند که در حانه در مرخصی (پزشکی) بماند . واضح است که اگر آنها این کار را نکنند هر زمانی او خواهد مرد.»
بابک نمازی در بیانیه پیشین نیز گفته بود پدر سالمندش در در ساعات طولانی تحت بازجویی بوده و در مکان بسیار نامناسبی گهداری شده و زمان بسیار طولانی را در زندان انفرادی گذرانده است.» بابک نمازی نوشته است: «بسیار روشن است که این وضعیت مانند حکم مرگ خواهد بود.»
باقر نمازی برای پیگیری وضعیت فرزند بازداشت شده‌اش بهمن ماه ۹۴ به ایران آمد اما روز سوم اسفند ماه او نیز بازداشت شد. باقر نمازی که ۸۱ سال دارد، پیش از انقلاب ایران، استانداری خوزستان و معاون امور محلی و عمران شهری وزارت کشور ایران بوده است. باقر نمازی همراه با پسرش سیامک نمازی، هر دو به اتهام جاسوسی برای دولت متخاصم آمریکا به ۱۰ سال حبس در دادگاه انقلاب محکوم شدند و این حکم از سوی دادگاه تجدید نظر عینا تایید شد.
در حال حاضر پنج زندانی دیگر با تابعیت آمریکا و یا مقیم آمریکا با حکم‌های متفاوت در زندان اوین به سر می‌برند. کارن وفاداری شهروند ایرانی– آمریکایی، آفرین نیساری، شهروند ایرانی و مقیم آمریکا، رنزار زکانی شهروند لبنانی و مقیم آمریکا، ژیائو وانگ شهروند دوتابعیتی چینی – آمریکایی. رضا (رابین) شاهینی شهروند ایرانی– آمریکایی که در مرخصی به سر می‌برد ولی امکان خروج از ایران را ندارد. در مجموع هفت زندانی با تابعیت امریکا یا مقیم آمریکا در زندان اوین به سر می‌برند.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.