قدیانی و کدیور: هم با سلطنت مخالفیم هم با جمهوری اسلامی

چهارشنبه, 9ام اسفند, 1396
اندازه قلم متن

دو تن از امضاکنندگان بیانیه “فراخوان برگزاری رفراندوم” در توضیحی بر این بیانیه تاکید کرده‌اند که “هر تغییر و تحولی در ایران می‌باید درون‌زا، با حاکمیت ملت ایران بر سرنوشت خود، به دست و با سرمایه ایرانی صورت گیرد”.

ابوالفضل قدیانی و محسن کدیور روز سه‌شنبه (۸ اسفند/ ۲۷ فوریه) در اطلاعیه‌ای به توضیح بیشتر بیانیه “فراخوان برگزاری رفراندوم” پرداخته‌اند. فراخوان یادشده روز ۲۲ بهمن ۱۳۹۶ با امضای ۱۵ نفر از جمله ابوالفضل قدیانی و محسن کدیور منتشر شده بود. متن این اطلاعیه و خلاصه آن در کانال تلگرام و سایت محسن کدیور آمده است.

آقایان قدیانی و کدیور نوشته‌اند: «این اطلاعیه چیزی از قبیل مصاحبه‌های دیگر امضاکنندگان محترم بیانیه، در جهت ایضاح بیشتر متن موجز آن از منظر ماست.»

نویسندگان اطلاعیه می‌گویند بیانیه رفراندوم شامل سه محور اساسی است: اول، اصلاح ناپذیری جمهوری اسلامی؛ دوم: گذار مسالمت آمیز از جمهوری اسلامی به یک دموکراسی سکولار پارلمانی؛ سوم، طریق گذار که بیانیه برگزاری رفراندم تحت نظارت سازمان ملل متحد را پیشنهاد کرده است.

قدیانی و  کدیور می‌گویند: «ما امضاکنندگان اطلاعیه حاضر با اعتقاد به حفظ تمامیت ارضی و استقلال ایران، بر این باوریم که هر تغییر و تحولی در ایران می‌باید درون‌زا، با حاکمیت ملت ایران بر سرنوشت خود، و به دست و با سرمایه ایرانی صورت گیرد. امید بستن به دول خارجی، چه آمریکا و کشورهای اروپایی، و چه روسیه و چین برای هر تحولی در ایران امید واهی و از چاله به چاه افتادن است.»

مخالفت با “نظام سلطنت”

امضاکنندگان اطلاعیه همچنین می‌نویسند: «ایران چه در دوران سلطنت شاهان پهلوی و چه در دوران ولایت روحانیون جناح خمینی در مقایسه با دوران قاجار پیشرفت‌های فراوانی داشته است. اما در کنار مزایای متعدد رژیم پهلوی از جمله تاسیس نهادهای مدرن در سالهای ۱۳۰۵-۱۳۵۷ نقیصه وابستگی آن به انگلیس و سپس آمریکا غیرقابل اغماض است.»

آنها اضافه کرده‌اند: «بازگرداندن نظام سلطنت به ایران اعم از پهلوی و غیر آن برای ما معنایی جز ارتجاع، استبداد، خودکامگی و وابستگی ندارد»، آنها با این‌حال تاکید کرده‌اند: «در هر حال همه‌پرسی رافع هر ابهامی درباره نظر اکثریت مردم ایران خواهد بود».

مخالفت نویسندگان اطلاعیه با “نظام جمهوری اسلامی” و “اصلاح‌ناپذیر” دانستن آن، به معنای تایید سیاست‌های کشورهایی نظیر اسرائیل و عربستان و دولت دونالد ترامپ نیست. آنها نوشته‌اند: «رژیم‌های واپس‌گرای منطقه متکی به دلارهای نفتی که همکاری تنگاتنگشان با رژیم جنگ طلب اسرائیل اخیرا از پرده بیرون افتاده است، همواره خلاف منافع ملی ایران حرکت کرده و می‌کنند. ما سیاست‌های جهانی و منطقه‌ای دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا را از عوامل تشنج‌زائی بین‌المللی، تشدید نزاع‌های منطقه‌ای در خاورمیانه و تثبیت رژیم‌های ضدموکراتیک و نافی حقوق بشر در همسایگی ایران می‌دانیم.»

انتقاد از اصلاح‌طلبان

آقایان قدیانی و  کدیور در اطلاعیه خود سیاست‌های جناح اصلاح‌طلب حکومت را نیز رد کرده‌اند: «اقدامات اصلاح‌طلبان محترم به دلیل ترس از فروپاشی و سوریه‌ای شدن ایران به دفاع از جمهوری اسلامی، شرکت بی‌قید و شرط در انتخابات آن، و رای به بد برای جلوگیری از انتخاب بدتر تبدیل شده است.»

این دو امضاکننده‌ی بیانیه رفراندوم هم‌چنین درباره منظور خود از “گذار مسالمت‌آمیز” نوشته‌اند: «ما براندازی مبتنی بر دخالت نیروی خارجی یا روش مسلحانه را مطلقا غیرقابل دفاع می‌دانیم. در گذار مسالمت‌آمیز از نظامی که تمامی طرق قانونی نظارت و تحول و تغییر را مسدود کرده است، ما بر مقاومت و نافرمانی مدنی و پیش گرفتن روشهای حتی الامکان مسالمت آمیز پافشاری می کنیم.»

قدیانی و کدیور همچنین معتقدند: «اگر مخالفان قوی و از پشتوانه بالای مردمی برخوردار باشند رژیم چاره‌ای جز اجابت افکار عمومی و برگزاری همه‌پرسی ندارد. این همه‌پرسی توسط شهروندان ایران برگزار می‌شود. نظارت سازمان ملل متحد، با به رسمیت شناختن کمیته مرکزی ایرانی برگزار کننده انتخابات و توافق بر سر معیارهای همه‌پرسی معتبر محقق می‌شود.»

آنها هم‌چنین می‌گویند: «ما اصراری بر نظارت سازمان ملل متحد نداریم، مهم استقلال و سلامت همه‌پرسی و عدم دخالت نظام متقلب در همه‌پرسی است. مطرح کردن همه‌پرسی آماده کردن زمینه ذهنی عمومی برای تحقق آن است. بعد از اعتراضات مهم دی ۱۳۹۶ شرایط ذهنی و عینی جامعه بیش از هر زمان دیگری آماده پذیرش همه‌پرسی است.»

از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

یک نظر

 1. شیعه زاید تفرقه
  از آن برید یکسره
  چو بخواهد ز همدین
  باشد ورا چون گله
  خود را خواند چوپانی
  ملت را هم یک رمه
  غاصب داند این جاهل
  غیر نفس را خود همه