ولیعهد عربستان آیت‌الله خامنه‌ای را به هیتلر تشبیه کرد

پنجشنبه, 24ام اسفند, 1396
اندازه قلم متن

محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران را به آدولف هیتلر، رهبر آلمان نازی تشبیه کرده است.

ولیعهد عربستان در مصاحبه‌ای با سی‌بی‌اس، درباره آیت‌الله خامنه‌ای گفته است: “او می‌خواهد برنامه خودش را در خاورمیانه پیاده کند، همان طوری که هیتلر دنبال توسعه‌طلبی بود.”

“خیلی‌ از کشورهای جهان و اروپا متوجه نبودند که هیتلر چه قدر خطرناک است، تا آن شد که نباید می‌شد. نمی‌خواهم همین اتفاقات را در خاورمیانه ببینم.”

محمد بن سلمان همچنین گفته است اگر ایران سلاح هسته‌ای بسازد، عربستان سعودی هم “در اسرع وقت” به سلاح هسته‌ای مجهز خواهد شد.

اختلاف ایران و عربستان، به ویژه درباره بحرا‌ن‌های سوریه و یمن، در سال‌های اخیر روابط دو طرف را پرتنش کرده است.

دو روز بعد از آن که دولت عربستان آغاز برنامه هسته‌ای این کشور را تصویب کرد، محمد بن سلمان گفته است: “عربستان سعودی به دنبال کسب بمب هسته‌ای نیست، اما بی تردید اگر ایران بمب هسته‌ای بسازد، عربستان هم در اسرع وقت به همان نحو عمل خواهد کرد.”

عربستان می‌گوید قصد دارد با ساخت دو نیروگاه برنامه انرژی هسته‌ای خود را آغاز کند.

تاکنون آمریکا، روسیه، چین، فرانسه و کره جنوبی برای ساخت این نیروگاه‌ها ابراز آمادگی کرده‌اند.

قرار است ولیعهد عربستان در روزهای آینده سفری به آمریکا داشته باشد.

یکی از شرایط معمول برای قرارداد ساخت نیروگاه هسته‌ای از طرف شرکت‌های آمریکایی، این است که کشور طرف قرارداد بپذیرد که سوخت مصرفی را غنی‌سازی نکند، چنین کاری می‌تواند به طور بالقوه برای مصارف نظامی استفاده شود.

پیش از این عربستان با برقراری چنین شرایطی موافقت نکرده است.

از: بی بی سی


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.