نشست اتحادیه اروپا و آمریکا درباره برجام در برلین برگزار می‌شود

پنج شنبه, ۲۴ام اسفند, ۱۳۹۶
اندازه قلم متن

به گفته منبعی آگاه در وزارت امورخارجه آلمان، روز ۲۴ اسفند نشستی میان مسئولان ارشد برخی کشورهای اروپایی و آمریکا درباره برجام در برلین برگزار می‌شود. گفت‌وگوهای برلین تدارکی برای نشست کمیسیون مشترک برجام در وین است.

منبعی آگاه در وزارت امورخارجه آلمان به دویچه‌وله فارسی گفت که نشستی در زمینه هماهنگی میان کشورهای غربی درباره توافق اتمی با ایران در روز پنج‌شنبه (۱۵ مارس/۲۴ اسفند) در برلین صورت می‌گیرد. برخلاف گمانه‌زنی‌هایی پیشین، این نشست  در سطح مسئولان و کارشناسان ارشد برخی کشورهای غربی برگزار می‌شود.

نشست برلین را که پشت درهای بسته صورت می‌گیرد، باید به عنوان تدارک و هماهنگی‌های لازم برای نشست برجام در وین تلقی کرد. نشست وین قرار است با حضور ایران و کشورهای۱+۵ در روز جمعه (۱۶ مارس/ ۲۵ اسفند) برگزار شود.

این نشست که یازدهمین نشست کمیسیون مشترک برجام است در سطح معاونان سیاسی وزیران خارجه ایران و شش کشور قدرتمند جهان برگزار می‌شود.

به گفته ناظران سیاسی، کشورهای اروپایی با نشست برلین در صدد خرید وقت هستند تا امکان مذاکره در باره امور مورد مناقشه هم‌چون برنامه موشکی با ایران فراهم شود.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا بارها توافق اتمی با ایران را “یک قرارداد بد و وحشتناک” خوانده و خواهان اصلاح آن شده است.

مضمون احتمالی گفت‌وگوهای برلین

اولیور مایر، کارشناس مسایل ایران در “بنیاد دانش و سیاست” که اندیشکده‌ای نزدیک به دولت آلمان است، پیشتر به دویچه وله فارسی گفته بود که آلمان به عنوان یکی از اعضای گروه ۱+۵ که دارای روابط خوبی با ایران و آمریکاست می‌تواند نقش میانجی در این میان بازی کند.

به گفته مایر کشورهای اروپایی و ایران خود را به ادامه برجام متعهد می‌دانند و مایل نیستند که این توافق لغو شود. مایر در گفت‌وگو با دویچه وله فارسی افزود: «شکست برجام به تنش‌های موجود در منطقه دامن می‌زند.»

مایر با توجه به نشست برلین تصریح کرد که دولت آلمان “خروج یک جانبه آمریکا از توافق اتمی با ایران را اشتباه می‌داند.”

نشست برلین در حالی صورت می‌گیرد که نقوی‌حسینی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس از قول عباس عراقچی معاون سیاسی وزارت خارجه اعلام کرد که سه کشور اروپایی طرف توافق هسته‌ای (بریتانیا، فرانسه و آلمان) تلاش زیادی برای حفظ برجام و پایبندی آمریکا به آن کرده‌اند که “هنوز نتیجه‌بخش نبوده است”.

نقوی‌حسینی به نقل از عراقچی گفته ایران در مذاکره با کشورهای اروپایی تاکید کرده که اگر آنها نتوانند آمریکا را در برجام حفظ کنند، ایران هم از برجام خارج خواهد شد.

از سوی دیگر برکناری رکس تیلرسون از سمت وزیر خارجه آمریکا تغییراتی را به سود منتقدان و مخالفان برجام در آمریکا بوجود آورده است. به گفته ناظران سیاسی هنوز روشن نیست که مطالبات مشخص ودقیق آمریکا برای اصلاح یا تغییر برجام چیست.

ایران پیش از این با خوش‌بینی نسبت به موضع کشورهای اروپایی اعلام کرده بود که در صورت خروج آمریکا نیز به برجام متعهد خواهد بود. ظاهرا تکرار درخواست‌های ترامپ از سوی برخی کشورهای اروپایی، ایران را به آینده توافق هسته‌ای بدبین کرده است.

از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.