شش دلیل قانع کننده برای استعفای نجفی

جمعه, ۲۵ام اسفند, ۱۳۹۶
اندازه قلم متن

محمدعلی نجفی، شهردار تهران دیروز استعفای کتبی خود را به شورای شهر تهران داد. او هفت ماه شهردار تهران بود و تا بعد از تعطیلات نوروز ۹۷ که اولین جلسه رسمی شورای شهر برگزار شود، شهردار تهران خواهد ماند.

پرسش مهم این روزها اما این است که او چرا استعفا داده است:

  • بیماری جدید: مهم ترین دلیلی که به صورت رسمی اعلام شده، بیماری سرطان پروستات است که شهردار تهران به آن مبتلا شده است. او قبلا سابقه بیماری قلبی داشته و حالا گفته می شود سرطان دارد و طبق توصیه پزشکان استرس و فشار کاری برای او مضر است.
  • احضار به دستگاه قضایی: رحمت الله حافظی، عضو دوره قبل شورای شهر تهران در توییتر خبر داده که محمدعلی نجفی پس از ماجرای رقص دختران نونهال در برج میلاد تهران احضار و با قرار وثیقه آزاد شده است. این اتفاق ۱۵اسفند در جریان «همایش بزرگ بانوان شاغل شهرداری» رخ داد و رقص چند دختر نونهال با واکنش منفی و گسترده اصولگرایان مواجه شد و محمدجعفر منتظری، دادستان کل ایران گفت به عباس جعفری دولت آبادی، دادستان تهران دستور داده مرتکبین و مسببین این ماجرا را تحت تعقیب قضایی قرار دهد. پس از اوج گیری ماجرا، شهردار تهران به مدیران شهرداری تذکر داد و گفت باید در مراسم های شهرداری شئونات اسلامی رعایت شود ولی به نظر می رسد تذکرش از نظر مقام های قضایی قابل قبول نبوده است.
  • فشار سپاه: عبدالله رمضان پور و سعید شریعتی دو فعال اصلاح طلب در توییتر خبر داده اند که علت استعفای نجفی، فشارهای بیرونی بوده است. سعید شریعتی نوشته نجفی روی ۲۷۸ حساب شهرداری تهران دست گذاشته که «ابزار میلیاردها تومان پولشویی به نفع یک نیروی خاص بوده اند و تنها ۱۵۰۰ میلیارد تومان نشتی شخصی به نفع نفر دوم سابق شهرداری بوده است.» عبدالله رمضان پور هم نوشته «نتیجه افشای خدمات زرین قالیباف و پرونده مشترک قالیباف و معاونش و …. در هولدینگ یاس می شود به استعفا کشاندن نجفی.» اشاره آنها به پرونده عیسی شریفی است که ۱۲شهریور۹۶، غلامحسین محسنی اژه ای، سخنگوی قوه قضاییه تایید کرد به اتهام مالی بازداشت شده است. گروه توسعه اقتصادی یاس مشهور به هولدینگ یاس هم وابسته به بنیاد تعاون سپاه است و همراه با هلدینگ هایی چون «تجارت الماس مبین» در دوران قالیباف موفق به عقد قراردادهای متعددی با شهرداری تهران شدند. محمد نعیمی پور، معاون اجرایی حزب اتحاد ملت هم خبر از تهدید نهادهای نظامی علیه نجفی داده است. منظور از نهادهای نظامی، سپاه پاسداران است. روزنامه جوان وابسته به سپاه امروز با توصیف نجفی با تیتر «شهردار اشتباهی»، از رفتن او ابراز خوشحالی کرد.
  • ناتوانی مدیریتی: رسانه های اصولگرا از ناتوانی مدیریتی و ضعف محمدعلی نجفی به عنوان مهم ترین عامل استعفا نام می برند. آنها همچنین با اشاره به سوابق مدیریتی محمدعلی نجفی در سال های اخیر نوشته اند او در سازمان میراث فرهنگی ۵ماه مدیر بود و در ستاد اقتصادی دولت ۶ماه ماند، بنابراین استعفایش از شهرداری پس از ۷ماه طبیعی است و رکورد هم زده است.
  • درگیری های داخلی: فقدان تفاهم بین شهردار و شورای شهر و رقابت های داخلی اصلاح طلبان و میل قوی حزب کارگزاران سازندگی به تسلط بر شهرداری تهران یک دلیل دیگر برای استفعا ذکر شده است. محمد نعیمی پور، معاون اجرایی حزب اتحاد ملت گفته افراد موثر حزب کارگزاران به منزل نجفی رفته و و معتقد بودند «نجفی باید کناره گیری کند» و «بعضی از دوستان آقای نجفی و کسانی که با ایشان مراودت دارند، تلاش کرده اند آقای محسن هاشمی را شهردار کنند.»
  •  مبارزه با فساد: روزنامه ایران از برنامه مبارزه با فساد سازماندهی شده به عنوان یکی از مهم ترین عوامل یاد کرده و نوشته ابلاغ دو بخشنامه «ممنوعیت صدور هولوگرام» و «تعریف سازوکار جدید برای شورای معماری توافقی» که موجب قطع رانت ها شد و «گزارش ۱۰۰روزه از ۱۲سال پرحاشیه دوران قالیباف» که موجب افشای برخی فسادهای گسترده آن دوران شد، کار را برای مدیریت نجفی در شهرداری تهران سخت کرد و با فشارهایی که وارد شد، او سرانجام ناچار به استعفا شد. علاوه بر این، عدم همراهی بدنه شهرداری با برنامه های نجفی هم یک مشکل سازمانی علیه او محسوب می شد. در واقع او نتوانست شبکه مدیریتی مدنظر خودش را شکل دهد و در این مسیر انتصاب های حاشیه دار اصولگرایانه و به کاری بازنشستگان هم مزید بر علت شد.

در حال حاضر چهره جانشین نجفی مشخص نیست، محسن هاشمی مهم ترین چهره است، نام اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور هم مطرح شده، حسین مرعشی همیشه نامش مطرح بوده، حبیب الله بی طرف هم می تواند مدعی باشد و شاید نام های تازه. از سوی دیگر مشخص نیست کدام دلیل در استعفای نجفی موثرتر است، هرچند به نظر می رسد حتی یک دلیل از این شش دلیل هم برای رفتن شهردار کافی بوده است.

از: ایران وایر


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.