وکیل حمید بقایی پس از اعتصاب غذای خشک او در زندان اوین: «وضعیت موکلم وخیم است»

جمعه, 10ام فروردین, 1397
اندازه قلم متن

مهران عبدالله‌پور وکیل حمید بقایی به کمپین حقوق بشر در ایران گفت موکلش که از زمان بازداشت در ۲۲ اسفند ۱۳۹۶ دست به اعتصاب غذا زده، طی تماس تلفنی از زندان اوین اعلام کرده از روز هشتم فروردین با اعلام اعتصاب خشک نوشیدن آب را نیز متوقف خواهد کرد و مسوولیت هر گونه اتفاقی به عهده قوه قضائیه است.

حمید بقایی معاون محمود احمدی‌نژاد رییس جمهور سابق ایران روز ۲۲ اسفند ماه یک روز پس از تایید حکمش از سوی دادگاه تجدیدنظر استان تهران برای اجرای حکم به زندان اوین منتقل شد. او طبق حکم شعبه ۶۸ دادگاه تجدیدنظر استان تهران با اتهاماتی چون اختلاس و فساد مالی به ۱۵ سال حبس، ۴۳ میلیارد تومان جزای نقدی و شلاق (میزان اعلام نشده) محکوم شده است.

مهران عبدالله‌پور روز هشتم فرورین ۱۳۹۶ به کمپین گفت در تماس تلفنی که با موکلش از زندان اوین داشته متوجه شده که وضعیت جسمی او وخیم و به سختی قادر به صحبت کردن است. حمید بقایی با رد کردن اتهامات، حکم خود را ناعادلانه می‌داند و با مطالبه پذیرش اعاده دادرسی یا برگزاری دادگاهی علنی اقدام به اعتصاب غذا کرده است.

تعقیب قضایی حمید بقایی و دیگر نزدیکان رئیس جمهور سابق ایران پس از آن آغاز شد که محمود احمدی نژاد علیرغم نزدیکی اولیه و برخورداری از حمایت‌های علنی رهبری ایران، پس از پایان دوران ریاست جمهوری اش، بررسی درباره عملکرد نهادهای وابسته به او توسط قوه‌قضاییه آغاز شد. محمود‌احمدی نژاد پرونده قضایی علیه همکارانش را سیاسی می‌داند.

محمود احمدی‌نژاد که در جریان سرکوب معترضان طی دوران ریاست جمهوری‌اش هیچ اقدامی برای جلوگیری از سرکوب و نقض گسترده حقوق بشر در دوران خود نداشته است، پس از تعقیب قضایی نزدیکانش به یکی از منتقدان سرسخت قوه قضائیه جمهوری اسلامی و رئیس کنونی آن تبدیل شده است.

رئیس جمهور اسبق ایران در ادامه نامه‌نگاری‌هایش خطاب به رهبر ایران، روز ششم فروردین و پس از اعتصاب غذای اعتراضی حمید بقایی به «ظلم بزرگ دستگاه قضایی» در زندان اوین، در نامه‌ای نسبت به سلامتی معاون سابق و یار سیاسی‌اش ابراز نگرانی کرده و از علی خامنه‌ای خواسته با «دستوری قاطع» از بروز «فاجعه‌ای بزرگ و خسارات جبران‌ناپذیر» جلوگیری کند. نامه‌های احمدی‌نژاد به رهبر جمهوری اسلامی تا کنون پاسخی دریافت نکرده است.

روابط عمومی دادسرای عمومی و انقلاب تهران دو روز پس از بازداشت حمید بقایی اطلاعیه‌ای را در خصوص اتهامات او منتشر کرد. طبق این اطلاعیه «مهم‌ترین اقدامات مجرمانه حمید بقایی و مرتطبین» او در پنج مورد در زمان ریاست جمهوری احمدی‌نژاد ذکر شده است. طبق این اطلاعیه حمید بقایی به همراه محمود احمدی‌نژاد رییس جمهور سابق و اسفندیار رحیم مشایی رییس دفتر احمدی‌نژاد مرتکب اختلاس میلیاردی برای دانشگاه غیرانتفاعی جامعه بین‌الملل ایرانیان، سازمان منطقه آزاد کیش، سازمان میراث فرهنگی و طرح احداث سالن اجلاس سران کشورهای غیرمتعهد شده است. این اطلاعیه نتیجه گرفته که براساس این اتهامات حکم او و انتقالش برای اجرای حکم قانونی است.

اما حمید بقایی روز ۲۴ اسفند ماه با انتشار بیانیه‌ای خود را «قربانی یک طراحی حساب شده در روند اهداف شوم رژیم صهیونیستی و انگلیس»دانسته و بازداشت، زندان انفرادی، بازجویی‌ها، اتهامات و حکم خود را «چیزی جز یک خیمه شب بازی کودکانه برای بدنام کردن دولت قبل» ندانسته است. بقایی پیش از این در یادداشتی دیگر در تاریخ ۱۷ اسفند ماه چند روز پیش از انتقالش به زندان، حکمش را «ناشی از ناآگاهی به قوانین و مقررات دولتی و نیز سوءنیت سیاسی» عنوان کرده و آن را «کذب و غیرقانونی» دانست.

حمید بقایی ۱۸ تیر ۹۶ بازداشت و در تاریخ چهارم مرداد با قرار وثیقه ۲۰ میلیارد تومان از زندان آزاد شد. او چند ماه بعد در دو روز ۲۵ و ۳۰ مهرماه در شعبه ۱۰۵۷ کارکنان دولت به صورت غیرعلنی محاکمه شد. پس از آن حمید بقایی روز ۲۹ آذر ماه در کانال تلگرامی خود اعلام کرد او از سوی قوه قضاییه به ۶۳ سال حبس محکوم شده است. او نوشته بود که به این حکم سنگین محکوم شده چون به ۶۳ حساب بانکی صادق لاریجانی اعتراض کرده است.

با این حال غلامحسین اسماعیلی رییس کل دادگستری استان تهران با اظهار اینکه حکم ۶۳ سال دروغ است، گفت: «اینکه گفته به ۶۳سال حبس محکوم شده یا جهل به قانون است یا قصد شیطنت داشته است وگرنه طبق قانون مجازات، او باید بیشترین حبس در میانمحکومیت‌هایی که در دادنامه برایش در نظر گرفته شده را تحمل کند.»

حمید بقایی روز ۲۹ آذر ماه در کانال تلگرامی خود اعلام کرده بود بخشی از اتهامات او «اهدای کارت هدیه، سکه و کمک نقدی به افراد، خانواده‌های شهدا و ائمه جمعه و مقامات»است. او همچنین نوشته بود: «بدون هیچ مستند قانونی، با طرح اتهامات متعدد واهیو نقض مکرر قانون اساسی، قوانین عادی و آیین دادرسی و به صورت مخفیانه و به دور از چشم مردم، بنده را به ۶۳ سال زندان محکوم نموده است.»

با این حال طبق اطلاعیه جدید محوریت حکم حمید بقایی اختلاس برای چند سازمان و دانشگاه را دارد. غلامحسین محسنی اژه‌ای سخنگوی قوه قضاییه پیش از این در تاریخ ۲۵ تیرماه در یک نشست خبری اتهامات حمید بقایی را «تصرف غیرمجاز، اختلاس و تبانی در معاملات دولتی» عنوان کرد.

پس از آن که رهبر جمهوری اسلامی محمود احمدی‌نژاد را علنا از شرکت و نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۶ منع کرد، حمید بقایی به همراه اسفندیار رحیم مشایی با حمایت محمود احمدی‌نژاد در این انتخابات نامزد شدند اما صلاحیت آنان از سوی شورای نگهبان رد شد و پس از آن اختلافات سیاسی رئیس جمهور سابق ایران بار هبر کنونی، وارد مرحله تازه‌ای شد.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.