آمدنیوز: امام جمعه رشت به دلیل فساد مالی از سوی علی خامنه‌ای برکنار شد

جمعه, 17ام فروردین, 1397
اندازه قلم متن

امام جمعه رشت پس از جنجال پروژه اقتصادی «آدینه» از سوی علی خامنه‌ای برکنار شد. آیت الله زین‌العابدین قربانی، نماینده ولی فقیه در استان گیلان و امام جمعه رشت، مسئول مجتمع آدینه است. پیش فروش واحد‌های این مجتمع از سال ۸۸ شروع شد و قرار بوده سال ۹۴ تحویل داده شود. اما ساخت این مجتمع تمام نشد و مهرماه پارسال، خریداران معترض در رشت تجمع کردند. قربانی گفته بود یک وجب از مجتمع آدینه هم مال او نیست و تمام آن زیر نظر مقام معظم رهبری است.

***

با بالاگرفتن اعتراضات به فسادهای مالی زین‌العابدین قربانی امام‌جمعه رشت و نماینده رهبری در استان گیلان، آیت‌الله خامنه‌ای با برکناری قربانی «رسول فلاحتی گیلانی» را به‌ عنوان امام ‌جمعه جدید رشت و نماینده ولی‌‌فقیه در استان گیلان منصوب کرد.

به‌گزارش «آمدنیوز»؛ فلاحتی ۵۵ ساله، اهل صومعه سرا است و تنها سابقه اجرایی او به مدیریت حوزه علمیه گیلان محدود می‌شود.

رسانه‌های داخلی درباره امام جمعه جدید رشت نوشته‌اند که او شاگرد کسانی چون بهجت(خارج فقه)،تبریزی(خارج فقه)، فاضل لنکرانی(خارج فقه)، مکارم شیرازی(خارج اصول)، سبحانی(رجال)، جوادی آملی(اسفار)، حسن‌زاده‌ آملی(اسفار)،صلواتی(مکاسب)، اعتمادی(رسائل)، انصاری شیرازی(منظومه، فلسفه)، دوزدوزانی(کفایه یک) و ستوده(کفایه دو) بوده است.

امام جمعه رشت؛ به انتقادات مالباختگان هشدار داد، همه زیر نظر خامنه‌اى است:

(سال گذشته انتشار فیلمی از سخنان زین‌العابدین قربانی درباره فعالیت های اقتصادی ستاد نماز جمعه رشت خبرساز شده بود. وی گفته بود که «برای دفتر و ارباب جمعی باید ماهیانه ۱۵۰ میلیون تومان هزینه کنم. بر همین مبنا ما مجتمع آدینه را ساختیم. یک وجب از این مجتمع متعلق به ما نیست. همه این‌ها زیر نظر مقام معظم رهبری است».)

یک منبع مطلع به خبرنگار «آمدنیوز» گفت: « باوجودی‌که عنوان می‌شود قربانی به دلیل کهولت سن و بیماری خود از سمت امامت جمعه رشت کناره‌گیری کرده اما کسانی در دفتر قربانی معتقدند محمدجواد حاج‌علی‌اکبری رئیس جدید شورای سیاست‌گذاری امامان جمعه کشور برای استعفا به او فشار آورده است.»

ابن منبع گفته است: «با بالاگرفتن اعتراضات مردم رشت به فساد مالی نماینده پیشین آیت‌الله خامنه‌ای در استان گیلان، رئیس جدید شورای سیاست‌گذاری امامان جمعه با دستور مستقیم از بیت آیت‌الله خامنه‌ای قربانی را مجبور به نوشتن استعفا از سمت امامت جمعه رشت کرده است.»

گفتنی‌ست نقش قربانی در ساخت مجتمع آدینه در رشت از ابتدا حرف وحدیث‌های فراوانی به همراه داشت، از تصرف پیاده رو و ساخت این عمارت ۱۱۳ متری در حریم رودخانه تا قطع درختان ارزشمند در محدوده ی این عمارت و نپرداختن عوارض بعد از ساخت بنا به شهرداری رشت.

مجتمع تجاری آدینه که ساخت آن در دوره شورای سوم شهر رشت آغاز شد، همواره با تخلفات متعددی همراه بود. اوج این تخلفات زمانی صورت گرفت که شورای سوم رشت به دلیل اختلاس منحل، اعضاء شورا و شهردار وقتِ رشت راهی زندان شدند. در این دوران آیت‌الله زین‌العابدین قربانی امام جمعه رشت و نماینده ولی فقیه در گیلان بیشترین تخلفات ساخت این بنا را انجام داد و شورای چهارم نیز نتوانست جلوی او را بگیرد.

چندی‌پیش یکی از اعضاء چهارمین دوره شورای شهر رشت که نخواست نامش فاش شود به خبرنگار «آمدنیوز» گفت: «آیت الله قربانی از سال ۹۱ تا کنون بالغ بر ۳۰ میلیارد تومان بابت تخلفات ساختمانی مجتمع آدینه به شهردار و کمیسیون ماده ۱۰۰ بدهکار است»

به گفته‌ی این عضو شورای شهر رشت، شهرداری چندین بار از راه‌های مختلف سعی کرد تا مطالبات خود را بگیرد، اما «آیت الله قربانی» گفت هزینه تخلفات ساختمانی که باید به شهرداری می‌دادم را برای ساختِ «حوزه امیرالمونین» رشت خرج کرده ام! و تلویحاً تهدید کرد که اگر زیاد پیگیری کنید، از تریبون نماز جمعه شهر انتقاداتی که به شما دارم را بیان خواهم کرد!»

به باور بسیاری از تحلیل‌گران برکناری قربانی از سمت‌اش دو نتیجه مثبت برای حاکمیت به‌بار می‌آورد:آرام‌شدن فضای عمومی و پایین کشیده شدن فتیله اعتراضات عمومی در استان گیلان و مهم‌تر از همه بسته‌شدن پرونده رسیدگی به فساد اقتصادی یکی از منصوبان رهبری که تلویحا مدعی است بصیرتش از همه مردم ایران بیشتر بوده و اساسا با این میزان از بصیرت او مصون از اشتباه‌است به‌همین دلیل نیز در فضای رسمی طوری القا می‌شود که اولا او اشتباه نمی‌کند درثانی رهبری مخالف فساد است و پس این فسادها ربطی به حتی منصوبان او ندارد.

از: گویا


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.