سه بار قصاص برای محمد ثلاث در دادگاه تجدیدنظر، ۱۶ روز پس از اعلام حکم دادگاه بدوی

جمعه, 17ام فروردین, 1397
اندازه قلم متن

محمد ثلاث درویش گنابادی که به اتهام کشتن سه مامور پلیس در درگیری‌های روز ۳۰ بهمن ماه در دادگاه بدوی پیش از سال جدید به اعدام محکوم شد در دادگاه تجدید نظر به سه بار قصاص و حبس محکوم شده است. این حکم روز ۱۵ فروردین ماه از سوی سرپرست دادسرای امور جنایی تهران اعلام شد.

قاضی محمد شهریاری سرپرست امور جنایی تهران روز ۱۵فروردین ماه با اعلام این خبر به خبرگزاری ایلنا گفته است محمد ثلاث به اتاهم «اخلال در نظم عمومی» به حبس نیز محکوم شده با این حال او هیچ توضیحی درباره مقدار حبس او نداده است.

محمد ثلاث درویش گنابادی متهم است به قتل سه مامور نیروی انتظامی از طریق راندن اتوبوس بر روی آنها در تاریخ ۳۰ بهمن ماه بازداشت شد، ۲۸ روز بعد در شعبه ۹ دادگاه کیفری به قصاص محکوم شد و حدود ۱۶ روز بعد پس از تعطیلات عید نوروز حکم قصاص او برای سه بار تایید شد.

پیش از برگزاری جلسات دادگاه او، سردار رحیمی فرمانده نیروی انتظامی تهران بزرگ روز ۱۰ اسفند ماه خبر داده بود که با هماهنگی نیروی انتظامی و قوه قضاییه «راننده اتوبوسی» که ماموران ناجا را زیر گرفته تا پیش از سال جدید اعدام خواهد شد. او در گفت‌وگو با شبکه رادیویی ایران گفته بود «براساس اطلاع بنده» او (راننده اتوبوس) پیش از پایان سال به دار آویخته می‌شود.

غلامحسین اسماعیلی، رییس کل دادگستری استان هم پس از اعلام حکم دادگاه بدوی گفت: «بسیار خوشحال هستیم که با کثرت پرونده‌های موجود توانستیم به این پرونده در اسرع وقت رسیدگی کنیم تا منتج به صدور رای شود.»

محمد ثلاث در طی سه جلسه دادگاه در تاریخ ۲۰ ، ۲۱ و ۲۷ اسفند ماه در شعبه ۹ دادگاه کیفری استان تهران به ریاست قاضی محمدی کشکولی محاکمه شد. وکیل انتخابی او در جلسه دوم به دادگاه پیوست و به دلیل فرصت نداشتن برای مطالعه پرونده از دادگاه مهلت خواست تا پرونده را مطالعه و بتواند از موکلش دفاع کند. در جلسه اول طبق خبرهای منتشر شده وکیل تسخیری او که از سوی قوه قضاییه انتخاب شده، در دادگاه حضور داشت.

حکم قصاص او در روز ۲۸ اسفند ماه از سوی شعبه ۹ دادگاه کیفری استان تهران اعلام شد. غلامحسین اسماعیلی، رییس کل دادگستری استان تهران روز ۲۸ اسفند ماه با اعلام این خبر گفت اگر به حکم در مهلت قانونی (بیست روز) اعتراض نشود حکم برای اجرا به دادسرا می‌رود. با این حال ۱۶ روز پس از اعلام حکم بدوی حکم دادگاه تجدید نظر اعلام شده است.

Hقای ثلاث در جلسه سوم و آخرین دادگاه خود در روز ۲۷ اسفند ماه اتهامات خود را «سه فقره قتل» و «اخلال در نظم عمومی از طریق جنجال و تعرض» رد کرد و گفت کار او عمدی نبوده و به دلیل ترس و فراز از ضرب و شتم دوباره توسط ماموران، ضعف بینای و با دست شکسته کنترل خودرو را از دست داده و قصد کشتن نداشته است.

سرپرست دادسرای امور جنایی با اعلام خبر حکم سه بار قصاص او در دادگاه تجدیدنظر گفته است «این حکم قابل اعتراض است و باید در دیوان عالی کشور قطعی شود.»

محمد شهریاری نماینده دادستان در دومین جلسه دادگاه،درویش بودن او را هم مورد خلاف دانست و گفت: «متهم گفته که عضو هیچ فرقه‌ای نیست. در حالی که یکی از دراویش است. وی اعتراف کرده که تشکیلاتی دارند و عضویت‌اش محرز است و پرونده مجزا در این خصوص در دادسرای صالحه تشکیل شده است.» با این حال این نماینده دادستان توضیحی نداد چرا درویشی باید جرم باشد و آیا تمام دراویش ایران با این تعریف مواجه با پرونده در «دادسرای صالحه» خواهند بود.

فرهاد نوری فعال حقوق دراویش گنابادی در گفت‌وگوی با کمپین حقوق بشر در ایران پس از برگزاری جلسه دوم ثلاث گفت او حق انتخاب وکیل تا مدت‌ها نداشته است: ««من مطمئن هستم تا اولین جلسه دادگاه او نمی‌توانست وکیل انتخاب کند و برایش یک وکیلتسخیری انتخاب کرده بودند. اما هر متهمی باید حق انتخاب وکیل و دفاع از خود طبق روال قانونی را داشته باشد. این حق اوست.جلوگیری از داشتن وکیل و بعد طرح ادعای حمله سازماندهی شده غیرقانونی است.»

یک روز پس از بازداشت محمد ثلاث فیلمی از مصاحبه او در صداوسیما پخش شد در حالی که با سر باندپیچی شده و صورت و گردن زخمی روی تخت بیمارستان بود و می‌گفت اشتباه کرده است.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.