تجزیه ایران؛ خط قرمز اپوزیسیون کجاست؟!

سه شنبه, 21ام فروردین, 1397
اندازه قلم متن

دامنه اعتراضات مردم عرب که از ۷ فروردین سال جاری در واکنش به برنامه کودک «کلاه قرمزی» آغاز شد، در روزهای اخیر و همزمان با کشته شدن یکی از نیروهای امنیتی در منطقه کوی علوی، فروکش کرد.

معترضان که دادخواهی خود را با تجمع در برابر مرکز صداوسیمای خوزستان آغاز کردند، به عدم نمایش عروسک با لباس قومیت عرب برروی نقشه ایران انتقاد داشتند. موضوعی که در روزهای بعد توسط برنامه سازان صداوسیما تصحیح شد، اما نتوانست از میزان بازخواست معترضان بکاهد.

اگرچه این اعتراضات در روزهای اول در واکنش به «اقدام نژادپرستانه» و «تبعیض» سیاسی در برخورد با اعراب خوزستان به عنوان حق قانونی این قومیت ایرانی بشمار می رود، اما شعارهای تجزیه طلبانه برخی از معترضان در روزهای پایانی، موضوعی نیست که بتوان به سادگی از کنار آن رد شد.

ظلم و جور جمهوری اسلامی، علیه اقوام ایرانی چون عرب، کُرد، لر و بلوچ بر کسی پوشیده نیست، اما این موضوع نباید تبدیل به دستاویزی برای تجزیه خاک ایران شود. بخصوص آنکه در سال های اخیر عربستان سعودی در راستای مقابله با جمهوری اسلامی به حمایت آشکار از گروه های تجزیه طلب کُرد، بلوچ و عرب به پاخواسته است و در جریان اعتراضات اخیر اعراب خوزستان نیز، می توان ردپای این کشور را در انحراف مطالبات بحق مردم را دید؛ زمانی که رئیس خبرگزاری «تستر» وابسته به عربستان سعودی، از معترضان خواست تا با راه اندازی کمپین آتش زدن پرچم ایران، کلیپ و تصاویر مربوطه را برای او ارسال کنند، یا اینکه خبرگزاری «الخلیج» با انتشار هشتک #انتفاضه الاحواز، حمایت خود از جدایی طلبان عرب را اعلام کرد.

رئیس خبرگزاری “تستر” وابسته به عربستان: با آتش زدن پرچم ایران، کلیپ یا تصویر مربوط به آن را ارسال و در هشتگ انتفاضه اهواز مشارکت کنید

فراخوان سایت “الخلیج” با هشتک «انتفاضه احواز» در حمایت از جدایی طلبان خوزستانی

در این راستا، به جز خبرگزاری های سعودی، احزاب و گروه های جدایی طلب چون تجزیه طلبان کُرد، بلوچ، استقلال گرایان آذربایجان جنوبی، نیز با خطاب قرار دادن «ملت عرب»، از انحراف مطالبات مدنی اعراب خوزستان به سمت حرکت تجزیه طلبانه، حمایت کردند.

باید توجه داشت آفت مبارزه علیه جمهوری اسلامی توسط گروه های اپوزیسیون، احتمال انحراف بسمت اهداف طرف ثالثی مانند عربستان سعودی یا اسراییل است که اگر به موقع شناسایی، رهگیری و خنثی نشود، منجر به ایفای نقش در پلان کشور دیگر می شود. همچنین باید در نظر داشت، در برهه زمانی که تقابل جمهوری اسلامی و کشورهایی از قبیل عربستان و اسراییل به اوج خود رسیده است، پروپاگاندای رسانه ای نظام، حتی اعتراضات بحق اعراب خوزستان (قبل از انحراف به جدایی طلبی) را به کشوری مانند سعودی نسبت می دهد و احساسات ملی گرایانه مردم را علیه این اعتراضات تحریک می کند و مردم را روبروی مردم قرار می دهد.

بنابراین برای گروه هایی که هم دغدغه مبارزه فعال علیه جمهوری اسلامی را دارند و هم بدنبال حفظ تمامیت ارضی هستند، حرکت های تجزیه طلبانه باید سریعا محکوم شوند تا نه تفکرات جدایی طلبانه گروه های قلیل امکان بروز و ظهور داشته باشند و نه ظرفیت قومیت های معترض به سمت اضمحلال ایران واحد، منحرف شود.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.