مراسم اعطای جایزه ساخارف انجمن فیزیک آمریکا به نرگس محمدی برگزار می شود

سه شنبه, ۲۱ام فروردین, ۱۳۹۷
اندازه قلم متن

گزارش ها حاکی است که مراسم اعطای جایزه ساخارف انجمن فیزیک آمریکا به نرگس محمدی، زندانی عقیدتی، فعال حقوق بشر و نایب رئیس کانون مدافعان حقوق بشر، روزهای یکشنبه و دوشنبه هفته آینده برگزار می شود.

به گزارش وب سایت «آمریکن فیزیک سوسایتی» شامگاه یکشنبه نیره توحیدی، استاد دانشگاه دولتی کالیفرنیا،این جایزه را به نمایندگی از نرگس محمدی دریافت خواهد کرد.

همچنین قرار است روز دوشنبه در مراسمی نیره توحیدی پیام نرگس محمدی را قرائت کند.

جایزه ساخاروف انجمن فیزیک آمریکا، سال ۲۰۱۷ مشترکاً به نرگس محمدی و به انجمن راوی کوچیمانچی برای توسعه هند تعلق گرفته است.

در بیانیه انجمن فیزیک آمریکا در این باره آمده بود، این جایزه به دلیل «رهبری در فعالیت‌های مرتبط با صلح، عدالت و لغو مجازات اعدام و تلاش‌های بی قید و شرطش برای ترویج حقوق بشر و آزادی‌های مردم ایران» به خانم محمد تعلق گرفته است.

این بیانیه همچنین تأکید کرده بود «نرگس محمدی علی‌رغم آزار و اذیت و تعقیب قضایی که باعث توقف کار علمی و حبس طولانی او شده، به فعالیت‌هایش ادامه داده است».

این جایزه به نام آندره ساخاروف، دانشمند و ناراضی مشهور روسی، نامگذاری شده است و به افرادی اهدا می‌شود که در زمینه ترویج حقوق بشر و دمکراسی در جهان فعالیت می‌کنند.

نرگس محمدی به‌خاطر تلاش‌هایش برای ترویج و حمایت از حقوق زنان، زندانیان عقیدتی، اقلیت‌ها و سایر گروه‌های آسیب‌پذیر جامعه، ترویج انتخابات آزاد و عادلانه، و تشکیل کارزاری برای لغو مجازات اعدام به ۱۶ سال حبس محکوم شده و اکنون در زندان اوین دوران حبس خود را سپری می‌کند.

قوه قضائیه ایران و دیگر مقام‌های جمهوری اسلامی تا کنون به درخواست‌های نهادهای بین‌المللی و داخلی برای آزادی خانم محمدی پاسخ نداده‌اند.

دو فرزند خانم محمدی در خارج از کشور هستند و در بیشتر موارد مقام‌های زندان از گفت‌وگوی تلفنی آنان با مادرشان جلوگیری می‌کنند.

انجمن فیزیک آمریکا که امسال جایزه ساخاروف خود را به خانم محمدی اختصاص داده، یک سازمان غیرانتفاعی است که برای پیشبرد و انتشار دانش فیزیک از طریق نشریات برجسته پژوهشی، جلسات علمی، آموزش و فعالیت‌های بین‌المللی اقدام می‌کند.

این انجمن بیش از ۵۴ هزار عضو دارد که شامل فیزیکدانان در دانشگاه‌ها، آزمایشگاه‌های ملی و صنعتی در ایالات متحده و در سراسر جهان می‌شود.

جایزه ساخاروف انجمن فیزیک آمریکا در سال ۲۰۱۴ نیز به امید کوکبی، دانشجوی دکترای فیزیک، تعلق گرفت که پس از سفری که در سال ۸۹ به ایران داشت بازداشت و به ۱۰ سال زندان محکوم شد، اما در شهریور سال گذشته به صورت مشروط از زندان آزاد شد.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.