آخرین وضعیت علی زاهد، زندانی سیاسی محبوس در زندان رجایی شهر کرج

چهارشنبه, 22ام فروردین, 1397
اندازه قلم متن

حکم علی زاهد، زندانی سیاسی محبوس در زندان رجایی شهر کرج که پیشتر به حبس ابد محکوم شده بود توسط دیوان عالی کشور، به ۲۰ سال حبس تبدیل و نهایتا با اعمال ماده ۱۳۴ به ۱۵ سال حبس تقلیل پیدا کرد. آقای زاهد در اردیبهشت ماه سال ۸۷ به اتهام محاربه بازداشت و در دادگاه انقلاب تهران به حبس ابد محکوم شده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، حکم حبس ابد علی زاهد زندانی سیاسی که حدود دو سال پیش توسط “قاضی رازینی” نقض شده بود، توسط دیوان عالی کشور به ۲۰ سال کاهش یافته و نهایتا با اعمال ماده ۱۳۴ به ۱۵ سال حبس تعزیری تقلیل پیدا کرده است.

اتهامات نهایی آقای زاهد محاربه و توهین به مقدسات بوده و درخواست اعاده دادرسی وی توسط دیوان عالی کشور پذیرفته شده بود.

این زندانی محبوس در بند ۱۰ زندان رجایی شهر کرج در دادگاه بدوی به اتهام محاربه از طریق همکاری با محسن اسلامیان در پرونده بمب گذاری حسینیه شیراز به اعدام محکوم شد که این حکم در مرحله تجدیدنظر با یک درجه تخفیف، به حبس ابد تقلیل یافته بود.

اعاده دادرسی پرونده آقای زاهد، در آبان‌ماه ۹۵ پذیرفته شد و حکم صادره وی مبنی بر حبس ابد توسط “قاضی رازینی” در دیوان عالی کشور نقض و پرونده وی به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران ارجاع شده بود.

حکم این زندانی سیاسی که نزدیک به دو سال پیش توسط توسط قاضی رازینی نقض شده بود، توسط دیوان عالی کشور به ۲۰ سال کاهش یافته و نهایتا با اعمال ماده ۱۳۴ به ۱۵ سال حبس تعزیری تقلیل پیدا کرده است.

علی زاهد ۴۸ ساله، متاهل و دارای یک فرزند، که اردیبهشت ماه ۱۳۸۷ از سوی ماموران وزارت اطلاعات دستگیر و به اداره اطلاعات شیراز سپس زندان اوین منتقل شد، در مرحله بدوی به اعدام و سپس با یک درجه تخفیف به حبس ابد محکوم شده بود.

دلیل اولیه بازداشت آقای زاهد، دوستی با محسن اسلامیان عنوان شد. اسلامیان متولد سال ۱۳۶۶، اهل شیراز، دانشجو و مجرد که در فروردین ماه سال ۱۳۸۸ به اتهام ارتباط با انجمن پادشاهی و مشارکت در بمب گذاری حسینیه رهپویان شیراز اعدام شد.

هرانا پیش‌تر در خردادماه ۹۶ طی گزارشی از یکسال بلاتکلیفی این زندانی سیاسی خبر داده بود.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.