مدیرکل حفاظت محیط‌زیست کرمان: افزایش کانون ریزگردها در کرمان/هشدار نسبت به نبود آب شرب

پنجشنبه, 23ام فروردین, 1397
اندازه قلم متن

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان کرمان با بیان اینکه بارندگی‌ها نسبت به سال گذشته ۸۰ درصد کاهش داشته‌است، گفت: آبی برای شرب وجود ندارد، چه برسد به اینکه حقابه محیط‌زیست را مطالبه کنیم.

رضا جزینی‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا درباره آخرین وضعیت تالاب جازموریان گفت: با توجه به خشکسالی که امسال با آن روبرو هستیم و کاهش بیش از ۸۰ درصد بارندگی‌ها نسبت به سال گذشته، وضعیت تالاب جازموریان روز به روز بدتر می‌شود. سال گذشته با وجود بارندگی‌هایی که شده بود ما باز هم مشکل داشتیم چه برسد به امسال که وضعیت بارندگی‌ها بسیار بدتر است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر آبی برای شرب مردم وجود ندارد، تصریح کرد: متاسفانه آبی برای شرب و استفاده مردم وجود ندارد چه برسد به اینکه بخواهیم حقابه محیط زیست را مطالبه کنیم. با توجه به حفر چاه‌های مجاز و غیرمجاز، وضعیت نامناسب کشت، عدم تغییر الگوی کشت، شیب توپوگرافی منطقه، عدم بارندگی و تبخیر زیاد هیچ آبی به تالاب نخواهد رسید، از همین رو وضعیت مناسبی نداریم.

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان کرمان با بیان اینکه باید مدیریت منابع آب به طور جدی در این زمینه اقدامات مناسب را انجام دهد، خاطرنشان کرد: آب برای رسیدن به تالاب جازموریان باید مسیر طولانی را طی کند، اما متاسفانه از یک سو در طول مسیر برداشت‌های غیرمجازی از آب می‌شود و عدم تغییر الگوی کشت از سوی دیگر باعث بروز مشکلات امروز شده است. متاسفانه سالیان متمادی است که در این منطقه انواع محصولات پرآب بر مانند هندوانه کشت می‌شود.

جزینی‌زاده با بیان اینکه به دلیل خشکسالی بر وسعت کانون‌های ریزگرد در منطقه افزوده می‌شود، توضیح داد: ۲۵ درصد ریزگرد در کشور از تالاب جازموریان است و امسال با توجه به خشکسالی قطعا این درصد بیشتر خواهد شد.

وی ادامه داد: در کارگروه ملی مبارزه با ریزگردها در سازمان حفاظت محیط زیست مقرر شد کارگروهی برای احیای این تالاب تشکیل شود و امیدواریم اقداماتی که مورد نیاز است به صورت اورژانسی برای احیای این تالاب انجام دهیم اما مهمترین مشکل ما مدیریت بد نسبت به منابع آب در سال‌های گذشته بوده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کرمان درباره انتقال آب به کرمان خاطرنشان کرد: با توجه به مسائلی که انتقال آب دارد، هنوز هیچ آبی چه از حوضه آبی خشکی و خلیج فارس به کرمان منتقل نشده است. البته در دولت دوازدهم توجه ویژه‌ای به مدیریت آب، ریزگردها و تالاب‌ها می‌شود.

جزینی‌زاده با بیان اینکه برخی از دستگاه‌ها جزیره‌ای عمل می‌کنند و مانع ورود دیگر دستگاه‌ها می‌شوند، گفت: برخی از سازمان‌ها تصور نکنند که اگر محیط‌زیست وارد موضوعی می‌شود، قصد تداخل در برنامه‌های‌ آن‌ها را دارد بلکه با توجه به تاکید سازمان حفاظت محیط زیست برای مدیریت آب و ریزگردها دیگر دستگاه‌ها نیز باید پاسخگوی حقابه‌های محیط‌زیست باشند.

از: ایلنا


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.