دیپلمات سابق جمهوری اسلامی: حمایت روسیه از ایران در قبال امریکا «توهم» است

جمعه, ۲۴ام فروردین, ۱۳۹۷
اندازه قلم متن

قاسم محبعلی، مدیرکل پیشین خاورمیانه ای وزارت امور خارجه، در تحلیل توییت اخیر دونالد ترامپ و تهدید موشکی روسیه:

✍ بعید است آمریکا مواضع روسیه را به طور مستقیم هدف قرار دهد. در صورت وقوع جنگ، آمریکا احتمالا در درجه اول مواضع سوری و سپس مواضع ایرانی را هدف قرار خواهد که البته احتمال حمله به مواضع ایرانی هم ضعیف تر خواهد بود.

✍ اگر آمریکا به طور مستقیم به مواضع روسیه حمله کند، تحول بزرگی رخ داده، چراکه قدرت های بزرگ پس از جنگ جهانی دوم مستقیم وارد نمی شدند.

به کانال خبرنامه گویا در تلگرام بپیوندید

✍ حتی روسیه نیز بعید است خود را برای مقابله با آمریکا و پاسخ به این کشور آماده کرده باشد؛ چنانکه در گذشته نیز این اتفاق رخ داده و با وجود کشته شدن ۱۰نظامی روس در دیرالزور، روسیه واکنشی به آمریکا نشان نداد.

✍ ایران باید احتیاط کند. ایران یکی از هدف های آمریکاست و در حال حاضر، هم آمریکایی ها، هم اسراییلی ها، هم اعراب و هم ترک ها علاقه مند هستند که ایران از سوریه خارج شود.

✍ حتی بعید نیست توافقی بین آمریکا و روسیه صورت بگیرد که طی آن، آمریکا اهداف ایرانی را مورد هدف قرار داده و سپس روسیه از ایران بخواهد تا سوریه را ترک کند.

✍ بنابراین، ایران در جهات منافع و حفظ امنیت ملی خود، باید احتیاط کند و فریب تندروهای منطقه و حمایت شفاهی روس ها را نخورد و اجازه دهد اگر قرار است اقدامی صورت بگیرد، خود روسیه پیشگام شود نه ایران.

از: گویا


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.