از نگرانی آیت‌الله یزدی به دلیل افتتاح قهوه‌خانه در قم تا محرومیت ۴۵هزار نفر از آب آشامیدنی سالم در خوزستان

یکشنبه, ۲۶ام فروردین, ۱۳۹۷
اندازه قلم متن

«بسته خبری هفته» عنوان ستونی است که به صورت هفتگی می‌توانید روی وب‌سایت کمپین حقوق بشر در ایران دنبال کنید. این ستون به مجموعه‌ای از خبرهای هفته می‌پردازد که اگر چه ممکن است به صورت مجزا در قالب مقاله یا خبر نیامده باشد، اما در شبکه‌های اجتماعی مطرح و یا به دلیل ماهیت خبری آن قابل توجه و تامل است، توسط رسانه‌های دیگر به آن پرداخته شده یا کمتر در میان خبرهای دیگر دیده شده است. شما می توانید خبرهای کوتاه و همچنین لینک به خبر، بیانیه‌ و گزارش‌های کمپین را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

*انتقاد تند احمد علم الهدی از دولت

احمدعلم‌الهدی با انتقاد شدید مجدد نسبت به مذاکرات هسته‌ای گفت: «اینقدر که سر این برجام لعنتی لابی‌گری کردند، اگر سر این فرمان رهبری لابی‌گری کرده بودند، امروز دلار در جامعه ما ارزش نداشت. امروز داخل کشور ما دلار آمریکا مثل خود آمریکا ذلیل بود و قیمتی نداشت که بعد سرنوشت اقتصادی مردم را رقم بزند.»

وی با اشاره به حضور رییس بانک مرکزی در جلسه علنی مجلس نیز گفت: «می‌گوید این مشکل از طریق تلگرام و توطئه‌های خارجی به وجود آمده است. مگر شما نمی‌دانستید که از طریق توطئه خارجی به وجود آمده است. مقام مظعم رهبری بنابر همین پیش‌بینی‌ها دستور دادند.»

علم‌الهدی با انتقاد نسبت به عملکرد دولت و بانک مرکزی گفت: «شما که چهار سال قبل هم دولت در اختیارتان بود و همین آقا رییس بانک مرکزی بود. رهبر همان موقع هم این توطئه را پیش‌بینی کرد و راه چاره داد اما شما توجه نکردید و متاسفانه مصیبتش را باید مردم تحمل کنند که ثروتشان در بانک‌ها آب شود. خب چرا؟»

*دفاع رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس از فیلترینگ تلگرام

رییس کمیسیون امنیت ملی و امنیت خارجی بار دیگر از فیلترینگ تلگرام دفاع کرد و درعین حال از در نظر گرفتن تمهیداتی از جمله جریمه کسانی که اطلاعات افراد را در فضای مجازی منتشر کنند خبر داد. علاءالدین بروجردی با اشاره به طرح موضوع فیلترینگ تلگرام گفت: «این مهم سیاست نظام و موضوعی قابل دفاع و کاملا منطقی است، تصویب اینترنت رایگان به منظور جابجایی به شبکه مجازی ایرانی و تحریم شرعی و جریمه برای کسانی که بخواهند اطلاعات افراد را منتشر کنند ازجمله تمهیدات درنظر گرفته شده در این مورد است.»

هم‌چنین مجتبی ذوالنور نماینده قم در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه فعالیت تلگرام می‌تواند برای منافع ملی و مردم مشکل‌آفرین باشد،گفت: «معتقدم توییتر باید رفع فیلتر شود و آزادش کنیم.»

*سخنان تهدیدگونه رئیسی درباره روحانی و جهانگیری

ابراهیم رییسی تولیت آستان قدس رضوی می‎گوید اطلاعات شخصی زیادی از حسن روحانی و اسحاق جهانگیری دارد. درفیلمی که درصفحه اینستاگرام اصلاحات پرس منتشر شده و به نظر می‌رسد زمان آن به دوران پس از انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم تعلق دارد، سیدابراهیم رییسی تولیت آستان قدس رضوی و رقیب حسن روحانی در این انتخابات می گوید: «لابد می دانید که من مسئولیت هایی داشتم که اطلاعات شخصی از افراد زیاد دارم منجمله آقای روحانی و آقای جهانگیری؛ همان موقع هم درذهنم بود. وی در ادامه می گوید: «اصلا رئیس جمهور باید نشان دهد که ظرفیت دارد و در بزنگاه‌ها می‌تواند خودش را حفظ کند و منافع نظام و ملت را بر منافع خود ترجیح دهد. من خبر دارم و اینکه می‌گویم تحلیل نیست؛ آنها یک کمیته جنگ روانی کنار خود تشکیل دادند برای ایجاد جنگ روانی؛ خب اینطوری رای آوردن دارد؟! افراد متخصص جنگ روانی آورده‌اند که آن حرف‌ها را هم درمناظرات بزنند و هم بعد ازآن بتوانند رقیب را تخریب کنند اینکه صداقت نیست.»

*برنامه لاریجانی برای انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰

سیدجواد ابطحی درباره تلاش شخصیت‌های جریان اصولگرا برای انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ گفت: «شک دارم آقای ضرغامی فعالیت‌هایی که در اینستاگرام دارد یا مصاحبه‌ها و دیدارهایش با هدف کاندیداتوری درانتخابات ریاست جمهوری باشد.» عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس درباره علت حمایت علی لاریجانی از ساماندهی نمایندگان ادوار و ارتباطش با زمینه چینی برای ارائه لیست سراسری درانتخابات مجلس سال آینده گفت: «همین است، منتها می خواهد یک حزبی بدون نام و تحت عنوان نمایندگان ادوار شکل بگیرد و از پتانسیل نمایندگان ادوار در حوزه های انتخابیه سابق آنها استفاده کند چون برخی از نمایندگان ادوار همچنان نفوذی در حوزه انتخابیه خود دارند بنابراین هدف آن است که از نفوذ نمایندگان ادوار استفاده شود. البته من برآیندم این نیست که آن ایده آلی که آقایان تصورمی کنند محقق شود.»

*نظر آیت الله جوادی آملی درباره دختران خیابان انقلاب

آیت‌الله جوادی آملی با اشاره به دختران انقلاب گفت: «آن که روسری خود را بر سر چوب می کند، با قرآن مخالف نیست بلکه با این شرایط کشور مخالف است. پیغمبر فرمود، کشوری که مشکل مالی داشته باشد، دینش در خطر است. این را پیغمبری می‌فرماید که سه سال را در شعب ابی‌طالب گذرانده، درنتیجه این دعای حضرت برای مردم جامعه است که از خدا می‌خواهند بین مردم و نان مردم فاصله نیندازد؛ لذا اگر سهل‌انگاری در بخش‌های مدیریتی و اقتصادی کشور صورت بگیرد، آسیب دیدن دین مردم قطعی است.»

وی هم‌چنین گفت: «ربا و بانکداری ربوی باعث آبروبری است که ما به آن دچار هستیم، از طرف دیگر سرمایه‌های کشور با سوء مدیریت به بخش مسکن هدایت شد که نتیجه و حاصل آن تولید مسکن های انبوهی است که خالی افتاده‌اند.»

*امام جمعه اصفهان: «کشاورزان از امروز حق شرکت در تظاهرات را ندارند»

طباطبایی نژاد، امام جمعه اصفهان با بیان اینکه به مردم کشاورز این پیام را می رسانم که به عنوان طرفدار آنها این موضوع را عنوان می کنم که از امروز حق شرکت در تظاهرات را ندارند،ادعا کرد: «بعید به نظر می‌رسد کشاورزان انقلابی و متدین اصفهان در تظاهرات شرکت کنند. آب نیست و زمانی که آبی نیست این تظاهرات معنایی ندارد که توقع داشته باشیم. زیرا در تابستان آب اصفهان نیز سهمیه بندی می شود.»

امام جمعه اصفهان هم‌چنین گفت: «تا حدودی کمک نقدی به حدود هزار خانوار کشاورز ارایه شده است و همه به فکر تامین آب اصفهان هستند و حتی از خلیج فارس هم قرار است آب آورده شود، اما این اقدامات سال‌ها طول می کشد و بی تحملی ویژگی یک مومن نیست. طباطبایی نژاد هم‌چنین ادعا کرد: «کسانی که در تظاهرات شرکت می کنند قصد شیطنت دارند و نه قصد آب؛ این افراد کشاورزان مومن و متدین اصفهان نیستند»

*تولیت امامزاده صالح: «دیگر احمدی‌نژاد را راه نخواهیم داد»

عبدالعلی گواهی،تولیت آستان حضرت امام‌زاده صالح با اشاره به بست‌نشینی وایجاد اخلال توسط هواداران احمدی‌نژاد گفت: «تا امروز تحمل کرده‌ایم ولی از این به بعد تحمل نخواهیم کرد و اینطور افراد را راه نمی‌دهیم تا امنیت و آرامش زائران تأمین شود. از محضر یکایک زائران عزیز بابت اتفاق امروز عذرخواهی می‌کنم.»

تولیت آستان حضرت امام‌زاده صالح هم‌چنین گفت: «من امروزمسئول هستم؛ بنا نیست وقتی فردا کسی آمد و مسئول اینجا شد، من بیایم اینجا بست نشینی کنم بگویم این آقا دارد خراب می‌کند. خب من در جای خودم باید جواب دهم. کسی که هشت سال مسئول بوده باید پاسخگو باشد. اینکه بیاید چنین رفتاری را انجام دهد نامطلوب است. از هر کسی این حرکت پذیرفته نیست.

*احمد خاتمی: «هر مشکلی پیش می‌آید وقیحان می‌گویند زمان شاه چنین نبود»

سید احمدخاتمی گفت: «بسیار وقیحانه است، تا مشکلی در جامعه به وجود می‌آید، عده‌ای سریعاً در مقام مقایسه جامعه فعلی با رژیم گذشته بر می‌آیند و می‌گویند درزمان شاه ملعون ‌چنین نبود. بسیار وقیحانه است، مشکلی در جامعه به وجود می‌آید، عده‌ای سریعاً در مقام مقایسه جامعه فعلی با رژیم گذشته بر می آیند و می‌گویند در زمان شاه ملعون ‌چنین نبود، واقعیت این است که در آن زمان دین در سطح حاکمیت، استقلال و آزادی وجود نداشت، ایران برده آمریکا و فضای خفقان بر کشور حاکم بود. پرچم انقلاب را کسانی می‌توانند حمل کنند که اهل بصیرت باشند و برای حفظ دین بهای آن را پرداخت کنند، باید مواضع دین را که همان مواضع ولایت است، بشناسند.»

گفتنی‌ست در دی ماه سال گذشته در جریان تظاهرات مردمی بسیاری از مردم با سردادن شعارهایی در حمایت از رضاشاه و دوران پهلوی سردادند.

*اعلام رقم تخلف صندوق ذخیره فرهنگیان

جبار کوچکی نژاد عضو کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی و رئیس کمیته تحقیق و تفحص از صندوق ذخیره فرهنگیان در خصوص میزان تخلفات صورت گرفته در صندوق ذخیره فرهنگیان، گفت: «عدد مجموع تخلفات در صندوق ذخیره فرهنگیان ۱۵ هزار میلیارد تومان است.» رئیس کمیته تحقیق و تفحص از صندوق ذخیره فرهنگیان با بیان اینکه این میزان تخلف عددی است که ما در تحقیق و تفحص به آن رسیده‌ایم،گفت: «ممکن است قوه قضائیه وقتی به این پرونده ورود پیدا کرده و افراد را احضار کند، به عدد بیشتری برسد.»

گفتنی‌ست تخلفات و اختلاس گسترده در صندوق‌های بازنشستگی و فرهنگیان در سال‌های گذشته باعث اعتراضات گسترده بازنشستگان در کشور شد.

*گسترش اعتراضات کشاورزان اصفهانی در حضور نیروهای امنیتی

جمع کثیری از کشاورزان شرق اصفهان با حضور در خیابان‌های منتهی به میدان خوراسگان و جی این شهرستان خواهان رسیدگی به وضعیت حقابه خود از زاینده‌رود شدند. این اعتراضات در چند روز گذشته دنبال شد و پیگیری‌های پلیس و فرمانداری نیز برای برهم زدن این تجمع بی‌فایده بود.

این کشاورزان در شعارهای خود خطاب به پلیس و نیروهای حاضر در صحنه فریاد می‌زدند: «دشمن ما همینجاست- الکی میگن آمریکا‌ست»

بحران بی‌آبی در ایران و به‌خصوص در مناطقی که از آب زاینده‌رود در مصارف کشاورزی بهره می‌گیرند به درجه بحران رسیده است و مسوولین در برطرف کردن این بحران ناتوان بوده‌اند.

*زیباکلام: «دولت به زمین و زمان بدهکار است»

صادق زیباکلام استاد دانشگاه تهران گفت: «دولت به زمین و زمان بدهکار هست. به خیلی از سازمان‌ها بدهکار است؛ شما آگهی کنید تعداد پیمان‌کارانی که از دولت طلبکار هست را جویا شوید. خواهید دید که چقدر می‌آیند. اگر بانک مرکزی مشکلی ندارد چرا طلب‌هایش را نمی‌دهد؟»

صادق زیباکلام استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران در خصوص نوسانات بازار ارز گفت: «برخی از دست داشتن دولت پنهان در این نوسانات حرف می‌زنند که من معتقدم اینطور نیست. نمی‌خواهم بگویم دولت تعمدا چنین کاری کرده باشد ولی به هر حال دولت پنهان، نهادهای خاص یا هرچیز دیگری، هیچ نفعی از افزایش قیمت ارز نمی‌برند. این داستان همیشگی افزایش قیمت ارز در دوران احمدی‌نژاد هم بود. بخشی از این افزایش ناشی از نگرانی از خروج آمریکا از برجام است نه تئوری‌های پیچیده‌ای که از دست داشتن بن سلمان در این وضعیت خبر می‌دهد.»

این استاد دانشگاه با تاکید بر اینکه قطعا هستند کسانی که خوششان می‌آید دولت زمین‌گیر شود ، گفت: «بله خوشحال می‌شوند. ولی آیا آنطور که برخی اصلاح‌طلبان و برخی دولتمردان روحانی می‌گویند اینها پشت نوسانات بازار ارز هستند؟ به نظرم این تحلیل‌ها درست نیست و برعکس؛ فکر می‌کنم خود دولت روحانی بیشترین نفع را از بالا رفتن قیمت ارز می‌برد.»

*نظر علی مطهری درباره پیام‌رسان‌های داخلی

علی مطهری نایب رییس دوم مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه حکم رهبری در حفظ حریم خصوصی افراد در پیام‌رسان‌های داخلی قطعا موثر خواهد بود،گفت: «به این موضوع قبلا هم در فرمان هشت ماده ای امام خمینی اشاره شده است ولی مهم اجرای آن است. مهم است که نهادهای امنیتی و اطلاعاتی این موضوع را رعایت کنند، نسبت به آن توجه کافی داشته باشند و به این حکم عمل کنند.» نایب رییس مجلس شورای اسلامی هم‌چنین گفت: «باید اعتماد مردم در زمینه این پیام‌رسان‌ها جلب شود. از زمان حکم امام خمینی تا به امروز این احکام وجود داشته اما می بینیم که در برخی موارد این حریم شکسته شده است.»

*واکنش‌ها به رئیس جمهور شدن یک نظامی

پس از آنکه محمد علی پورمختار نماینده اصول‌گرای مجلس شورای اسلامی دراظهارنظری گفت که در شرایط کنونی کشور نیاز به یک رییس جمهور نظامی دارد، حسین‌الله‌کرم ازبنیان‌گذاران انصار حزب‌الله در گفتگویی ضمن استقبال از این حرف گفت: «معتقدم امروز ایران یک قدرت منطقه ای است واگر وظایف خود را انجام ندهد تجزیه می شود. در چنین وضعیتی فردی باید سکان اجرایی کشوررا به دست گیرد، استراتژیک باشد، با این تعریف اگر مفهوم نظامی بودن، معنای استراتژیک بودن در درون خود دارد، من آن صحبت را قبول می کنم.»

اسماعیل کوثری، جانشین فرمانده قرارگاه ثارالله نیز در واکنش به این سخنان بحث ضرورت سپردن امور به یک رئیس‌جمهور نظامی را یک مساله انحرافی دانست اما تاکید کرد که منع قانونی برای ورود افرادی با پیشینه نظامی به انتخابات وجود ندارد.به گفته وی هیچ فرقی بین یک فعال سیاسی و نظامی که بعد ازسال ها خدمت بازنشست شده یا استعفا داده نیست.

هم‌چنین روزنامه جوان در واکنش به این خبر نوشت: «یک پایگاه خبری حامی دولت مصاحبه‌ای با فردی [حسین الله کرم]که هیچ‌گونه سمت رسمی در نیروهای مسلح ندارد و صاحب نفوذ در احزاب و گروه‌های سیاسی اصولگرا نیست، ترتیب می‌دهد. از زبان او این کلام بیرون کشیده می‌شود که رئیس جمهور نظامی بهتر است و همین کافی است تا در فردای این مصاحبه، روزنامه‌های اصلاح طلب از مضرات نظامی بودن رئیس جمهور صحبت کنند؛ پای قاسم سلیمانی را وسط بکشند؛ اصطلاح بی ادبانه رضاخان حزب‌اللهی را بارها به کار ببرند»

*درخواست از جهانگیری برای حل مشکل سپنتا نیکنام

مرتضی الویری رئیس شورای عالی استان‌ها خطاب به معاون اول رئیس جمهور تقاضا کرد مشکل عضویت سپنتا نیکنام – عضو زرتشتی شورای اسلامی شهر یزد- حل و فصل شود. مرتضی الویری با اشاره به موضوع سپنتا نیکنام گفت: «دربحث اقلیت‌های زرتشتی به اعتقاد ما بر خلاف مقررات موجود مشکلاتی برای این عضو شورا پیش آمده است. در انتخاباتی آزاد مردم به فردی که در دوره قبل نیز نماینده بوده رای قاطعی دادند اما متاسفانه او با مشکلاتی مواجه شده است. با توجه به اینکه مهلت شش ماهه عضویت او درحال اتمام است و اگر این مشکل رفع نشود از ایشان سلب عضویت می‌شود از معاون اول رئیس جمهور تقاضا می‌کنیم در این مورد کمک کنند تا این مشکل حل و فصل شود.»

به گفته وی شوراهای سراسر کشور با ۱۱۷ هزار عضو با یک روش دموکراتیک اعضای شورای عالی استان‌ها را انتخاب می‌کنند؛ شورایی که در قانون اساسی در بندهای مختلف وظایف و مسئولیت‌های آن مورد تاکید قرار گرفته است.

درباره موضوع جنجالی سپنتا نیک‌نام بیشتر اینجا را بخوانید.

*انتقاد روزنامه جوان از کشف حجاب در یک کلاس بازیگری

روزنامه جوان با اشاره به پست اینستاگرامی اشکان خطیبی بازیگر سینما و تلویزیون نوشت: «در اولین روزهای نوروز که رسانه‌ها در حالت نیمه تعطیل بودند و مردم نیز به دلیل دید و بازدید عید چندان توجهی بهاخبار نداشتند، اشکان خطیبی در صفحه اینستاگرامش ویدئوی کوتاه چند دقیقه‌ای از کلاس بازیگری‌اش را منتشر کرد. در این ویدئو گروهی از دختران نوجوان بدون حجاب در کنار پسران مشغول تمرین تئاتر بودند. این ویدئو که بعد از بازخورد‌های منفی درباره نوع پوشش و عدم رعایت حجاب اسلامی از صفحه مجازی این بازیگر حذف شد، هیچ واکنشی را در میان مدیران وزارت ارشاد درپی نداشت.»

این روزنامه در ادامه گزارش آورده است: «بی‌تردید اولین و محتمل‌ترین گزاره موجود از بررسی‌ها و تحقیقات میدانی، ما را به این نقشه راه می‌رساند که تزریق بی‌سروصدای چنین فارغ‌التحصیلانی قرار است صف‌آرایی جدیدی را در مقابل هنرجویان برآمده از نهادهای هنری متعهد به کشور و نظام قرار دهد؛ گزاره‌ای که وقتی ارتباطات این آموزشگاه را با برخی شرکت‌ها و گروه‌های به ‌ظاهر فرهنگی- هنری خارج‌نشین مشخص می‌شود، بسیار گل‌درشت و محتمل باید شمرد. نکته تأسفبار این موضوع این است که همین آقای بازیگر در همین ایام نوروز مجری یکی از برنامه‌های پرهزینه و البته بی‌خاصیت تلویزیون بود. واقعاً آیا در صداو سیما هم هیچ نظارتی وجود ندارد.»

*انتقاد مرجع تقلید از تشویق مردم به مسافرت

آیت‌الله جعفر سبحانی از مراجع تقلید و اساتید حوزه علمیه قم با اشاره به حوادث جاده‌یی در ایام تعطیلات نوروزی گفت: «در این ایام تعطیلی نوروز، ۱۶ هزار کشته و ۱۷۹ هزار زخمی داشتیم که ممکن است برخی منجر به فوت شود؛ این همه سرمایه‌ها را از دست دادیم و نمی‌دانم گناهش با کیست؟ این همه خسارت ماحصل تاثیر تبلیغات رسانه‌هایی است که به جای این‌که مردم را به مسجد و تقوا و صله رحم دعوت کنند، بی پروا به مسافرت تشویق می‌کنند.»

حوادث رانندگی درجاده‌های ایران هرساله جان هزاران نفر را درایران می‌گیرد. ازعلت‌های اصلی این حوادث ناایمن بودن جاده‌ها و کیفیت پایین خودروهای داخلی‌ست.

*درخواست توییتری مشاور احمدی‌نژاد برای استعفای حسن روحانی

علی اکبر جوانفکر در توئیتی عجیب از حسن روحانی خواست تا استعفا دهد. علی اکبرجوانفکر مشاور رسانه ای احمدی‌نژاد که این روزها پای ثابت بست نشینی‌های اوست، در توئیتی عجیب نوشت: «سخنگوی دولت با اشاره به جهش سنگین نرخ ارز از ناموفق بودن دولت در سیاست ارزی خبر داده است. نمی شود شکست را پذیرفت و همچنان بر مسند قدرت ماند. دولت روحانی باید به دلیل ناکارآمدی محض استعفا دهد و زمینه برگزاری انتخابات مجدد را فراهم آورد. این کار شایعه کودتا را هم خنثی خواهد کرد.»

محمود احمدی‌نژاد و برخی از یاران نزدیک وی در ماه‌های اخیر حملات جدید و بسیاری را متوجه دولت و نظام کرده‌اند.

*نماینده مجلس: «دستگاه قضایی موظف به رسیدگی به پرونده قالیباف است»

اللهیار ملکشاهی رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی گفت: «استعفا از اختیارات شهردار تهران است و تصمیم گیری در این‌باره نیز با شورای شهر است و دادستان نمی تواند در این مسأله ورود کند.»

اللهیار ملکشاهی  نماینده مردم کوهدشت با اشاره به پرونده‌های قالیباف شهردار سابق تهران نیز گفت: «با وجودی که استعفای شهردار تهران، امروز توسط شورای شهر پذیرفته شد اما دستگاه قضایی موظف به رسیدگی به تخلفات و گزارش‌هایی است که توسط نجفی به این دستگاه ارجاع شده است.احضار متخلفان به دستگاه قضایی زمانی انجام می شود که دلایل، مستندات و ادله کافی باشد. با این توضیح ممکن است دستگاه قضایی همچنان در حال رسیدگی به پرونده‌های ارسال شده شهرداری تهران باشد و یا به این نتیجه نرسیده که شهردار سابق مجرم است.»

*حملات عضو شورای عالی فضای مجازی به تلگرام

جلیلی عضو حقیقی شورای عالی فضای مجازی ادعا کرد: «دوروف تصور ریاست جمهورى یک کشور الکترونیکى ٢٠٠ میلیونى را پیدا کرده است به خاطر همین مى گوید من قانون اساسى خودم را دارم. نزدیک به ۵۰ درصد پهنای باند مصرفی ایران در اختیار تلگرام است و این به معنای اشغال و احاطه است. دارندگان تلگرام در صورت ضرر مالی ضربه سنگینی را متحمل خواهند شد، چون هیچ مرجعی برای رسیدگی به شکایت آنها وجود ندارد. اگر ادعاى مسئولین پیام رسان‌های داخلی را مد نظر قرار دهیم ، مى توانیم جمعیت نیازمند پیام رسان را پوشش دهیم. همین اندازه که یک پیام رسان داخلى از وزارت ارشاد و وزارت ارتباطات مجوز مى گیرد و خود مرکز نظارت مى کند تا حریم خصوصى مردم حفظ شود ، لذا پیام رسان داخلى خود را موظف مى داند که در مقابل شکایت آحاد جامعه و در مقابل اعتبار خود پاسخگو باشد. قوه قضاییه نیز اخیرا آیین نامه‌اى در مورد حفظ حریم شخصی مردم در فضای مجازی را تنظیم کرده و با امضاى ریاست قوه به نهادهای مربوطه ابلاغ شده است.»

اظهارات این عضو شورای عالی مجازی در حالی بیان می‌شود که فیروز‌آبادی دبیر شورای عالی فضای مجازی با اشاره به بخشنامه رئیس قوه قضاییه در این خصوص،گفت: «حریم خصوصی شهروندان باید حفظ شود در پیام‌رسان‌های داخلی بنا بر قانون، با کسانی که این حریم خصوصی را نقض کنند، برخورد می‌شود.»

*نگرانی آیت‌الله یزدی از افتتاح قهوه‌خانه در قم

آیت الله محمد یزدی با اشاره به اینکه باید به مسایل شهر قم بیشتر توجه شود گفت: «نباید شاهد بد حجابی در بعضی از قسمت‌های شهر باشیم. قم از استان‌های پرتردد زائران است، همه این مسائل می‌طلبد تا مسئولان اطلاعاتی و امنیتی به این شهر توجه جدی کنند و اگر چه فعالیت‌هایی در این عرصه صورت گرفته است.»

وی با بیان اینکه افتتاح قهوه خانه در قسمتی از شهر به دلیل مشکلات فرهنگی و اجتماعی، نگرانی‌هایی برای دلسوزان استان به وجود آورده است، گفت: «کسی منکر شادی مردم نیست، اما نباید این شادی به ناهنجاری و رقص و پایکوبی تبدیل شود. به همین دلیل این مسأله و نظارت بر اماکنی مانند قهوه‌خانه‌ها نیازمند توجه بیشتری است.»

*آلودگی دریای خزر با سموم کشاورزی

ضیاءالدین الماسی مدیر کل دفتر بررسی آلودگی‌های دریایی سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه زباله به طور غیراصولی در شهرهای شمالی کشور دفن می‌شود، گفت: «ورود فاضلاب‌ها، شیرابه پسماند‌ها و بخشی ازسموم کشاورزی باعث آلودگی دریای خزر شده است.»

الماسی با تاکید براینکه شهرهای ساحلی در موضوع بازیافت و تولید انرژی از پسماند ضعیف هستند گفت: «زباله همچنان در این مناطق دفن می‌شود و متاسفانه دفن زباله نیز اصولی نیست و لذا شاهد ورود زباله و شیرابه‌های آن به دریا هستیم. ضرورت دارد برای حفاظت محیط زیست دریایی منابع آلاینده با منشاء خشکی از جمله پسماند‌ها را تحت کنترل قرار دهیم»

به گفته وی منابع آلاینده سواحل جنوب دریای خزر در درجه اول فاضلاب‌ها، سپس پسماند‌ها و بخشی از سموم کشاورزی هستند که متاسفانه به دلیل استفاده بیش‌ از اندازه از سموم و کودهای شیمیایی وارد دریای خزر می‌شود.

*آیت‌الله جنتی: «مردم از دولت و وزرا طلبکار باشند»

آیت‌الله احمد جنتی با اشاره به اینکه دشمن خارجی و داخلی همواره در صدد تضعیف ولایت فقیه است، گفت: «برخی هرچه در توان دارند به کار می‌بندند تا ولایت فقیه را تضعیف کنند. این قدرت اگر تضعیف شود ستون پرقدرت انقلاب می‌خوابد و چیزی نمی‌تواند جای آن را پرکند. ولایت فقیه خیمه انقلاب را حفظ کرده است و تضعیف‌کنندگان ولایت فقیه خائنان به کشور، نظام و مردم هستند.»

دبیر شورای نگهبان با اشاره به سخنرانی‌های رهبری مخصوصاً سخنان ابتدای سال گفت: «من به ایشان عرض کردم این سخنرانی‌های شما از بهترین عبادات است. ایشان به خوبی همه‌ مشکلات و مسائل کشور را متوجه شده و برای آن راه حل‌های مقتضی در نظر می‌گیرند. همین موضوع اقتصاد مقاومتی که می‌تواند راه‌گشای بسیاری از مشکلات در حال حاضر باشد، نشان از هوش بالا و رصد دقیق ایشان از مشکلات است. هرچند متأسفانه به اندازه‌ی کافی مورد توجه متولیان امر قرار نگرفته است. مردم باید از دولت، وزرا و مسئولین طلبکاری کنند و بگویند چرا تولید خوابیده است؟ چرا این همه بیکاری وجود دارد. اگر سرمایه‌ها به کار بیافتد بیکاری هم برطرف می‌شود. کسانی هستند که می‌توانند جلوی قاچاق را بگیرند اما به ایشان مجال داده نمی‌شود.»

*بهمن کشاورز: «احمدی نژاد می خواهد بر نتیجه برخی پرونده‌ها اثر بگذارد»

بهمن کشاورز حقوقدان برجسته با اشاره به رفتارهای اخیر محمود احمدی‌نژاد گفت: «درخصوص فراخوان احمدی نژاد در مورد ارجاع پرونده‌های قضایی به او با اینکه ممکن است افرادی هم پرونده‌های خود را برای او بفرستند ولی دراین مورد کاری از دست او برنمی آید. اینکه چه کاری با این پرونده‌ها انجام می‌دهد، باید ماند و دید. تنها هدف احمدی نژاد با توجه به اقداماتی که قبلا هم انجام داده، مطرح شدن و مطرح باقی ماندن است. می خواهد توجه‌ها به سمت او جلب شود تا بتواند بر نتیجه برخی پرونده‌ها و دعاوی اثرگذاری کند.»

به گفته کشاورز رفتارهای احمدی‌نژاد تشویش اذهان عمومی محسوب نمی‌شود و به اصلاح خود، به دنبال کمک به مردم است. این کار باتوجه به صحبت‌هایی که وی قبلاً در مورد مقامات مطرح کرده بود، حرکت آرامی محسوب می شود و اگر قرار باشد قوه قضاییه با وی برخوردی انجام دهد، باید در خصوص اظهارات او درباره مقامات باشد.

*آملی لاریجانی: «بنای پاسخگویی به احمدی‌نژاد را ندارم»

محمدعلی پورمختار نماینده مردم بهار و کبودرآهنگ در مجلس شورای اسلامی وعضو کمیسیون قضایی مجلس گفت: «رئیس قوه قضائیه ضمن تکذیب اظهارات رئیس‌جمهور پیشین درباره اموال و دارایی‌هایش عنوان کرد که بنای پاسخگویی به اظهارات احمدی‌نژاد را ندارم.»

وی با اشاره به دیدار اعضای کمیسیون قضایی مجلس با رئیس قوه قضائیه گفت: «دراین نشست طرح اعاده اموال نامشروع مسئولان مورد بررسی قرار گرفت که رئیس قوه قضائیه با شکل و شیوه اجرای این طرح مخالف بود و از جمله عنوان کرد که کمیته‌ای که برای بررسی این موضوع تشکیل شده باعث نقض وظایف قوه قضائیه می‌شود و استقلال این قوه را زیر سؤال می‌برد.:‌ علاوه بر این در جلسه مباحثی در مورد ادعاهای محمود احمدی‌نژاد در باره اموال و دارایی‌های رئیس دستگاه قضا مطرح شد که آیت‌الله آملی لاریجانی این اظهارات را تکذیب و عنوان کرد، ما بنا نداریم که به این اظهارات پاسخ دهیم.»

*ادعا درباره پرونده نازنین زاغری

در پی انتشار سخنان «ریچارد راتکلیف» همسر نازنین زاغری، تبعه ایرانی – انگلیسی مبنی بر اینکه مقامات قضایی ایران به وی گفته‌اند که علت اصلی زندانی‌‌ شدن همسرش، بدهی بریتانیا به ایران است، بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه دراین باره گفت: «خانم زاغری به عنوان شهروند ایرانی، از نظر دستگاه قضایی و امنیتی جمهوری اسلامی ایران به دلایل مختلف مجرم شناخته شده و طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران محاکمه شده و دوران محکومیت خود را سپری می‌کند.»

به گفته وی هرآنچه در خصوص نوع اتهامات خانم زاغری و ارتباط دادن آن به برخی از مسائل روابط فیمابین ایران و انگلستان مطرح می‌شود، گمانه‌زنی‌های بی‌اساسی است که صحت ندارد و هیچ ارتباطی بین محکومیت وی با روابط دوجانبه تهران و لندن وجود ندارد و این موضوع به مسائل و اختلافات مالی که در برخی حوزه‌ها بین ایران و انگلستان وجود دارد، نیز ارتباط پیدا نمی‌کند.

*حمله مسلحانه به ساختمان یک مرکز مذهبی در اهواز

محمد کعبی، نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبری با اشاره به حمله مسلحانه به مرکز علمی فرهنگی امام حسین اهواز گفت: «ساعت ۱۰ شب ۱۸ فروردین ماه یک شبکه منتسب به منافقان با پخش تصاویری از فعالیت‌های این مرکز تلویحاً ما را تهدید کرد.سرانجام در ساعت ۱۲:۲۰ نیمه شب مرکز مورد حمله مسلحانه قرار گرفت و تیراندازی شدیدی به مرکز شد. آن شبکه منتسب به منافقان نیز پس از این اقدام با انتشار کلیپ، مسئولیت این حمله را بر عهده گرفتند.»

کعبی گفت: خوشبختانه این حمله مسلحانه خسارت جانی نداشته اما خسارت‌های مالی در پی داشته است. این شبکه سعی داشت که القا کند به مرکزی نظامی زیر نظر سپاه پاسداران حمله کرده در صورتی که مرکز علمی فرهنگی امام حسین به هیچ وجه پایگاه نظامی نیست بلکه زیر نظر آیت‌الله کعبی فعالیت می‌کند.»

*ادعای عجیب درباره آزاد بودن تلگرام در کشور

شهاب اسفندیاری رئیس دانشکده صداوسیما در یادداشتی در روزنامه جام‌جم نوشت: «دفاع از آزادی تلگرام، یعنی باندهای قاچاق دختران آزاد باشند در فضای مجازی فعالیت کنند و پلیس هیچ امکانی برای مقابله با آنها نداشته باشد؛ یعنی کلاهبردار‌ها آزاد باشند حساب‌های بانکی مردم را خالی کنند اما قانون نتواند با آنها برخورد کند.یعنی داعش و القاعده از طریق تلگرام برای بمب‌گذاری و آدم‌کشی سازماندهی و عملیات کنند اما تلگرام موظف نباشد هیچ اطلاعاتی از آنها در اختیار پلیس ایران قرار دهد.یعنی افراد فاسد و منحرف بتوانند تصاویر پورنوگرافی کودکان را در فضای مجازی منتشر کنند و هیچ راه قانونی برای شناسایی و برخورد با آنها نباشد. هزینه این همه جرم و جنایت که جمعیت دهها میلیونی کاربران تلگرام را تهدید می کند، به منافع آزادی تلگرام برای عده ای خاص می ارزد؟»

هم‌چنین روح الله مومن نسب، مسئول بخش فیلترینگ مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در آخرین اظهار نظر خود ادعا کرده است که پیام رسان‌های ایرانی بیش از ۱۴ برابر از تلگرام امن‌تر هستند. تئوریسین فیلترینگ در ایران همچنین اعلام کرده است که تلگرام از نظر برنامه نویسی، عقب افتاده، کپی کار و ضعیف است.

*گزارشی از وضعیت امروز وزیران احمدی‌نژاد

محمود احمدی‌ نژاد نزدیک به پنجاه چهره سیاسی در کنار خود پرورش داد که امروز اکثرا مدعی مسئولیت‌های سنگین‌تر مثل ریاست جمهوری هستند و رهبری جریان‌های مختلف اصولگرایی را به دست گرفته‌اند. تغییرات دولت احمدی‌نژاد تا اینجا بیشترین تغییرات کابینه بعد از انقلاب بوده است به شکلی که هیچکدام از وزیرانی که تابستان ۸۴ برای گرفتن رای اعتماد به مجلس معرفی شدند، در خرداد ۹۲ در صندلی سابق خود قرارنداشتند. دراین میان حمیدرضا حاجی بابایی مشهور‌ترین و موفق‌ترین وزیر احمدی‌نژاد است و از معدود افرادی است که توانست بعد از دوران وزارت، صندلی سابق خود را حفظ کند و بار دیگر به عنوان نماینده مردم همدان راهی خانه ملت شود. در این سال‌ها البته حاجی بابایی توانسته رهبری گروهی از اصولگرایان را برعهده بگیرد و دو سال است تلاش می‌کند در یکی از صندلی‌های نایب رئیسی مجلس قرار بگیرد. او به عنوان یکی از نامزدهای ائتلاف بزرگ جمنا نامزد انتخابات ریاست جمهوری هم بود اما صلاحیت وی احراز نشد. با این حال، سایر وزیران کابینه احمدی‌نژاد، به مرور به سایه رفتند.

*محرومیت ۴۵هزار نفر از ساکنان اهواز از آب آشامیدنی سالم

سعید مراونه رئیس شورای شهرستان اهواز با بیان اینکه جمعیت روستاهای شهرستان اهواز در سه بخش غیزانیه، اسماعیلیه و مرکزی بالغ بر ۱۳۶ هزار نفر است، گفت: «از این تعداد حدود ۴۵ هزار نفر فاقد آب شرب سالم و بهداشتی هستند، همچنین روستای دب سعید فاقد شبکه لوله کشی ابرسانی است و آب شرب مورد نیاز خود را با تانکر تامین می‌کنند.»

به گفته وی وضعیت در روستاهای سطامیه، سکینی، دب حردان، تخیتیه، رامزیه ۱و۲، طاهریه ۱و۲ و عزیبی خطوط انتقال آب شرب بسیار فرسوده و نیاز به تعویض دارد. به گفته وی با توجه به کم شدن حجم آب رودخانه کارون و سرازیر شدن فاضلاب‌های کلانشهر اهواز و پس آبهای کشاورزی به درون این رودخانه علاوه بر کمیت، کیفیت آب این روستاها نیز مطلوب نیست.

*درخواست مکارم شیرازی برای اعدام دلالان ارز

مکارم شیرازی یکی از مراجع تقلید، با اشاره به افزایش بی سابقه نرخ ارز در کشور، خواستار تشکیل دادگاه ویژه برای محاکمه دلالان ارزی و اعدام آنان با رعایت موازین اسلامی تحت عنوان مفسد فی الارض شده است. این مرجع تقلید معتقد است چند مهره اصلی دلال ارزی سعی دارند از این طریق کشور را به آشوب بکشند و گفته است: «البته باید دادگاه ویژه‌ای تشکیل شود که با سرعت مسئله را پیگیری کند، نه مانند آن مفسدان اقتصادی که برای نهایی کردن حکم یکی از آنها سال‌ها طول کشیده است.»

افزایش بی‌سابقه قیمت ارزهای خارجی در بازار ایران واکنش‌های زیادی را به زنبال داشت. حسام‌الدین آشنا مشاور رییس جمهوری نیز در توییتی علت اصلی این نوسانات را نیروهای خارجی و بیگانه اعلام کرد.

*بازداشت شهروندان آبادانی به دلیل شرکت در مهمانی

به‌نوشته باشگاه خبرنگاران جوان  ۱۰ پسر و یک دختر در یک میهمانی در خیابان طیب آبادان دستگیر شدند. یک منبع آگاه در این‌باره گفت: «ماموران کلانتری ۱۳ قدس درجریان یک میهمانی در خیابان طیب آبادان قرار گرفتند و تیمی از ماموران برای بررسی موضوع در محل حاضر شدند ماموران با حضور در خانه ای که مهمانی برگزار شده بود، ۱۰ پسر و یک دختر را که در حالت عادی نبودند دستگیر کردند»

حسن روحانی، رییس جمهور ایران در اوایل سال ۱۳۹۵ گفته بود: «حق نداریم در زندگی خصوصی و عمومی مردم دخالت کنیم.» او همچنین گفته بود: «آزادی مردم با آیین نامه و سلیقه افراد و برخی دستگاه ها نمی تواند محدود شود و آزادی مردم به غیر از قانون با هیچ چیز دیگری محدود نمی‌شود و حتی دولت و قوه‌ قضاییه هم نمی‌توانند مردم را محدود کنند و فقط قانون می‌تواند چارچوب‌هایی دراین زمینه داشته باشد.»

*نماینده مردم زابل در مجلس: «مردم به دلیل بی‌آبی دارند از بین می‌روند»

احمدعلی کیخا نماینده مردم زابل درمجلس گفت: «مردم به دلیل بی‌آبی دارند از بین می‌روند اما مسئولین وزارت کشور و جهاد کشاورزی حتی گزارشی درباره این بحران ندارند.»

احمدعلی کیخا در تذکرات خود در مجلس شورای اسلامی، خطاب به رییس جمهوری گفت: «آقای رییس مجلس من نمی‌دانم که با کدام زبان باید صحبت کنیم و تذکر بدهیم تا مسئولین کشور حرف مردم را بشنوند. به قول روستاییان منطقه باید یقه‌مان را چاک بدهیم تا کسی حرف‌مان را گوش بدهد؟ مردم به دلیل بی‌آبی و خشک شدن هیرمند دارند می‌میرند، مردم از بین رفتند. آیا نمی‌خواهید شما کاری کنید؟»

*اظهارات رییس فراکسیون محیط‌زیست مجلس درباره بازداشت‌شدگان محیط زیست

محمدرضا تابش، رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس از برگزاری جلساتی برای بررسی وضعیت فعالان بازداشت‌شده محیط زیست خبر داد و گفت: «در ملاقات‌های عیدانه با رئیس‌جمهور، رئیس مجلس شورای اسلامی، معاون اول رئیس‌جمهور، رئیس قوه قضاییه و رئیس سازمان زندان‌ها به تمکین از قانون در رابطه با تعیین تکلیف فعالین زیست‌محیطی که در بازداشت هستند، تاکید کردیم.»

به گفته وی ازمسئولین ذیربط می‌خواهیم قوانین ومقرارت قانونی حتما درقبال بازداشت‌شدگان رعایت شود، آنهایی که بازجویی‌هایشان تمام شده می‌توانند با قید وثیقه آزاد شوند و با خانواده‌هایشان ملاقات داشته باشند تا در محکمه به اتهاماتشان رسیدگی شود.

*دعوت از «جوانان» برای برخورد با یک فعال اصلاح‌طلب

امیرابراهیم رسولی، مسئول روابط عمومی و تبلیغات جمنا (جبهه مردمی نیروهای انقلاب) در هنگام انتخابات ۹۶ و رئیس دفتر غلامعلی حداد عادل، از جوانان غیرتمند خواست با مصطفی تاج زاده برخورد کنند. این فعال اصولگرا، با انتشار سلسله توییت‌های متعددی در انتقاد از مصطفی تاجزاده و توییت هایش، خودکشی او را پیش بینی کرده و با انتقاد از نهادهای مسئول به خاطر سکوت در برابر آقای تاجزاده نوشته: «جوانان غیرتمند چگونه حاضرند او امنیت ملی را بازیچه خود کند؟»

مصطفی تاجزاده در واکنش به انتشار چنین مطالبی نوشت: «به این تهدیدها عادت دارد و آنها را به پشیزی نمی‌گیرد”، اما مایل است بداند آیا آقای حدادعادل مواضع رئیس دفترش را تأیید می‌کند یا خیر.»

*ادعا درباره همراهی برخی نمایندگان مجلس با اعتراضات دی ماه ۹۶

ناصر ایمانی، تحلیلگر و فعال سیاسی اصولگرا در مورد عملکرد قوه قضائیه در واکنش به اعتراضات دی ماه سال گذشته گفت: «عملکرد قوه قضاییه ادامه دارد، چون معمولا این قوه بعد از حادثه مسئولیتش شروع در پیدا کردن علل و ریشه‌ها و کسانی است که در سازماندهی نقش داشتند یا به طور هیجانی شرکت کردند و کسانی که تخریب کردند و نکردند. تفکیک این‌ها کار مشکلی است و ممکن است خطا و اشتباهی هم وجود داشته باشد. کسانی که جرم کمتری داشتند آزاد شدند و خواهند شد. ایمانی در مورد عملکرد قوه مقننه در مواجهه با حوادث دی ماه ۹۶ عنوان کرد: من برخورد قوه مقننه را تاسف بار می‌دانم. معتقدم برخی از نمایندگان مجلس با این داستان همراهی کردند. انگار منتظر بودند این حادثه رخ دهد و به میدان بیایند و به نوعی موضع‌گیری کنند که انگار از آشوب‌های خیابانی حمایت می‌کردند.»

به گفته وی درمورد اینکه مردمی بودند و اعتراضاتی داشتند، همه مورد تایید قرار دادند. همه تایید کردند که این حق وجود دارد. اما برخی نمایندگان محترم مردم در مجلس جوری موضع‌گیری کردند، انگار نباید هیچ گونه برخوردی با این‌ها می‌شد و این‌ها حق دارند اعتراض کنند.

*برگزاری چندین تجمع اعتراضی در کشور

مالباختگان صندوق توسعه تعاونی روستایی البرز در مقابل سازمان تعاونی روستایی برای احقاق حقوق خود تجمع کردند. در این تجمع مالباختگان خواستار احقاق حقوق خود از سوی این سازمان، صندوق توسعه تعاونی البرز و موسسه مالی و اعتباری آرمان بودند.

کمبود و افزایش ناگهانی قیمت داروهای بیماران صعب‌العلاج به یکی از دغدغه‌های بزرگ این خانواده‌ها تبدیل شده است؛ هنوز چند ماه از تجمع اعتراض آمیز خانواده‌های دارای فرزند مبتلا به بیماری «ام پی اس» نگذشته است که طی روزهای اخیر شاهد تجمعی جدید مقابل سازمان غذا و دارو بودیم. جمع خانواده‌های دارای فرزند مبتلا به بیماری «نقص ایمنی» نیز به این دلیل صورت گرفت که به گفته آن‌ها داروهای مورد نیاز این بیماران به طور ناگهانی با افزایش قیمت شدید مواجه و این موضوع باعث نگرانی آن‌ها شده است. مردم کازرون برای چندمین بار به جدایی بخش‌هایی از این شهرستان اعتراض کردند. رضازاده نماینده شهرستان کازرون در پی تلاش برای جدایی بخش چنارشاهیجان و کوهمره، بیشاپور، دشت برم و امامزاده سید حسین از این شهرستان و ایجاد شهرستانی جدید است.

حدود ۳۰۰ نفر از کارگران بازنشسته کارخانه کیان تایر مقابل کارخانه تجمع کردند. آنها همچنان نسبت به پرداخت نشدن بخشی از سنوات ایام خدمت معترض شدند.اعتراض آنها به پرداخت نشدن سنواتِ ایام خدمت به قرار ماهی ۵۰۰ هزار تومان بازمی‌گردد.

بیش از دو هزار مهماندار شرکت راه آهن رجا از بهمن سال ۹۶ حقوق دریافت نکرده‌اند و از عدم امنیت شغلی در عذابند.مهمانداران راه آهن تحت پوشش شرکت‌های پیمانکاری «عصر دایا»، «آهودشت»، «سیمرغ»، «ماربین» قرار دارند ۸ تا ۱۵ سال سابقه کار دارند اما با قرارداد موقت کار می‌کنند.

*معوقات مزدی کارگران در چند واحد صنفی

حدود ۶۰ نفر از معلمان خرید خدمات شهرستان چادگان از معوقات مزدی چندین ماهه خود خبر دادند. بنا براعلام ۶۰ نفر از معلمان خرید خدمات شهرستان چادگان، این افراد ۹ ماه است که حقوقی از آموزش و پرورش دریافت نکردند. رییس اداره آموزش و پرورش چادگان از پیگیری‌های مکرر این اداره برای حل این مشکل خبر داد و گفت: «تلاش برای پرداخت حقوق معلمان و پیگیری از اداره کل آموزش و پرورش استان اصفهان تنها راهکار ما برای حل این مشکل بوده است و امیدواریم حقوق معلمان به زودی پرداخت شود»

هم‌چنین مطالبات کارگران روغن نباتی جهان از سال ۹۵ پرداخت نشده است. هرچند سال گذشته رئیس سازمان صنعت،‌ معدن و تجارت استان زنجان از حل شدن مشکلات شرکت روغن نباتی جهان خبر داد و اعلام کرد ۱۰۰ نیروی جدید را جذب خواهد کرد اما شواهد خلاف این امر را نشان می‌دهند. براساس اعلام یک منبع آگاه؛ همزمان با شروع به کار شرکت در سال جدید،‌ تعدیل نیرو هم دوباره قوت گرفته است. این خبر را عسکر نجاریان (دبیر اجرایی خانه کارگر زنجان) تایید می‌کند و می‌گوید: «۱۵ فروردین امسال دوباره سه نفر از کارگران شرکت را به بهانه‌های واهی همچون داشتن مشکلات کارگری، با عدم تمدید قرارداد تعدیل کرده‌اند.»

*بحران بی‌آبی در استان گلستان و بوشهر

خبرگزاری مهر در گزارشی تصویری به شرایط بسیار سخت شهروندان بوشهری درپی خشک‌سالی پرداخته است. در بخشی از این گزارش آمده است: «بوشکان، کلمه، اهرم تنگه ارم، از جمله شهر های استان بوشهر اند که با خشکسالی شدیدی روبرو هستند و سالهاست با این مسئله دست و پنجه نرم می کنند. چاه هایی که تا ۱۰ سال گذشته در عمق ۲۰ متری به آب میرسید دیگر در ۱۲۰ متری آن هم خبری از آب نیست.به دلیل از بین رفتن پوشش گیاهی، دام ها از خرما تغذیه میکنند. کشاورزان به دلیل از بین رفتن زمینهای کشاورزی با مشکلات اقتصادی شدیدی رو برو شده اند و از نظر معیشتی، مشکلات فراوانی دارند. کم فروغ شدن کشاورزی باعث مهاجرت بومیان منطقه به دیگر نقاط کشور شده تا آنجا که در روستاهای بخش اهرم طی ۱۰ سال گذشته روستای ۱۰۰۰ خانواری به کمتر از ۱۰۰ خانوار رسیده است. این میزان مهاجرت باعث مشکلات مختلف برای مهاجرین و میزبانان در مناطق مختلف نیز شده است.»

هم‌چنین خبرگزاری تسنیم در گزارشی تصویری به شرایط بحرانی بی‌آبی در استان گلستان پرداخته است. در بخشی از این گزارش آمده است: «شهرستان مراوه تپه یکی از محروم ترین مناطق استان گلستان است که به دلایل مختلف از حداقل امکانات زیر ساختی همچون آب شرب و گاز نیز برخوردار نیستند. ۵۰ درصد روستاهای سطح شهرستان مراوه تپه با بحران آب و خدمات بهداشتی روبرو است و با تانکر آبرسانی میشوند.»

*آمار بالای مصدومیت کارگران در سال گذشته

داریوش پناهی زاده معاون طب کار وکمیسیون‌های پزشکی اداره کل درمان تامین اجتماعی گفت: «بیش از ۳۰ هزار مورد حادثه ناشی از کار درسال گذشته داشته‌ایم که به لحاظ آماری در کارگاه‌های تحت پوشش اداره‌کل شرق تهران تعداد حوادث کار بیشتر بوده است.» وی با تاکید بر اینکه نرخ حوادث ناشی از کار در کشور ما بالا است، گفت: «سال گذشته بیش از ۳۰ هزار کارگر دچار حادثه شدند و بیشترین حوادث ناشی از کار مربوط به دستان و انگشتان کارگران است.» پناهی زاده با تاکید بر اینکه باید مخاطرات را برای کارگران در کارگاه ها و کارخانجات کاهش دهیم، اظهار داشت: «طی سال گذشته بیشترین علت بروز حوادث در کارگاهها درمان کارگران، بی احتیاطی و بعد از آن استفاده از وسایل بی حفاظ و وسایل و تجهیزات معیوب بوده است.»

*تشکیل کمیته‌یی برای رفع حصر رهبران جنبش سبز

ابراهیم میرزایی نکو، ازنمایندگان مجلس درواکنش به اینکه با آغاز سال جدید، اخبار حکایت ازاین دارد که روند پیگیری‌ها نیز متوقف شده، گفت: «موضوع رفع حصر ـ که پیش از عید مطرح شد و برخی نمایندگان مجلس نیز درباره آن صحبت کردند و وعده رفع حصر قبل از اتمام سال مطرح شد ـ پس از صحبت‌های علی مطهری بود.»

به گفته وی هم اکنون کمیته ای تشکیل شده و اعضای این کمیته باید تصمیم بگیرند که رفع حصر صورت گیرد یا نه. این کمیته از شورای امنیت ملی تشکیل شده و درآن نماینده قوه قضاییه، نماینده سپاه، نماینده وزارت اطلاعات و نماینده شورای امنیت حضور دارند. قراراست این کمیته تصمیم نهایی را درباره حصر بگیرد و ناگفته نماند همه مسائل حصر در این کمیته تصمیم گیری می شود. ما نیز تازه متوجه این موضوع شده ایم؛ البته هنوز هم بعید می دانم، موضوع رفع حصر به کلی متوقف شده باشد.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.