گزارشی از آخرین وضعیت دو قرار اجرای حکم اعدام فردا در همدان؛ گفتگو با خانواده ورمزیار

سه شنبه, 28ام فروردین, 1397
اندازه قلم متن

بهمن ورمزیار و مهدی چراغی دو زندانی متهم به سرقت از طلافروشی و محکوم به اعدام در زندان الوند همدان هستند. آقای ورمزیار با وجود رضایت شاکی خصوصی و تحویل خود و اموال مسروقه به مراجع قضایی، همراه با آقای چراغی متهم دیگر پرونده، از روز جمعه جهت اجرای حکم به سلول انفرادی منتقل شده‌اند و قرار بوده ساعت ۶ و ۳۰ دقیقه فردا سه‌شنبه ۲۸ فروردین ۹۷ اعدام شوند. ویدیوهای منتشره از استمداد خانواده ورمزیار از مردم و مسئولین برای توقف اجرای حکم تاثر زیادی در افکار عمومی برانگیخته است. خانواده ورمزیار ساعتی پیش اعلام کردند به آنها گفته شده اجرای حکم فرزندشان متوقف شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، بهمن ورمزیار آرایشگر و مربی باشگاه ورزشی در همدان است که در تاریخ ۱۱ فروردین ۱۳۹۴ همراه با مهدی چراغی و چند تن دیگر اقدام به سرقت مسلحانه از یک طلافروشی کردند.

با وجود اینکه بهمن ورمزیار، ۱۸ روز بعد خود را به همراه اموال مسروقه تحویل مراجع قضایی داد و شاکی خصوصی پرونده نیز رضایت داده است با این حال هر دو متهم از بابت سرقت از طلافروشی به حکم دادگاه عمومی همدان به اعدام محکوم شدند.

بر اساس اعلام قبلی مسئولین قضایی، این دو متهم قرار بود بامداد روز سه‌شنبه ۲۸ فروردین ۱۳۹۷ به اتهام محاربه از طریق سرقت مسلحانه اعدام شوند.

ابلاغ اجرای حکم اعدام دو زندانی

بهمن ورمزیار و مهدی چراغی روز جمعه ۲۴ فروردین ۹۷ جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی (قرنطینه) منتقل شده‌اند.

فرهاد ورمزیار برادر بهمن ورمزیار در گفت و گو با گزارشگر هرانا گفت: “برادرم همراه با سه تن دیگر از یک طلافروشی سرقت کردند که یکی از آنان مسلح بوده و دستگیر می‌شود. بهمن به همراه اموال مسروقه فرار کرده اما پس از ۱۸ روز طلاها را به صاحب طلافروشی برگردانده و خود را به اداره آگاهی معرفی می‌کند. حال با وجود رضایت شاکی (طلافروش)، مسئولان قضایی به عنوان مدعی‌العلوم قصد اجرای حکم اعدام او را داشتند”.

برادر این زندانی در آستانه اعدام در ادامه گفت: “به خانواده ما ابتدا اطلاع دادند که حکم برادرمان ساعت ۶ و ۳۰ دقیقه فردا سه‌شنبه ۲۸ فروردین ۹۷ اجرا خواهد شد. ما امروز برای آخرین بار با او ملاقات داشتیم. بهمن در حالی قرار بود اعدام شود که هیچ‌گونه سابقه کیفری ندارد.”

فرهاد ورمزیار تاکید کرد “از روز جمعه بهمن به همراه هم پرونده اش، به سلول انفرادی منتقل شده و دست و پایش را بسته‌اند”.

برادر بهن ورمزیار با اینحال افزود “ساعاتی پیش ابتدا از زندان و سپس قوه قضاییه با ما تماس گرفتند و گفتند عفو شامل حال بهمن شده و اجرای حکمش متوقف شده است.”

مشخص نیست اظهارات شفاهی مسئولین به معنای تاخیر در اجرای حکم است یا تغییری در حکم اعدام این زندانی صورت گرفته باشد.

از سرنوشت و وضعیت حقوقی مهدی چراغی، دیگر زندانی در آستانه اعدام اطلاعی در دست نیست و مشخص نیست آیا حکم او نیز مشمول تغییری شده است یا در زمان مقرر اجرا خواهد شد.

در روزهای اخیر، ویدیوهای منتشره از استمداد خانواده ورمزیار از مردم و مسئولین برای توقف اجرای حکم تاثر زیادی در افکار عمومی برانگیخته بود و افراد مختلفی از اقشار مختلف جامعه خواستار توقف اجرای اعدام شده بودند.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.