در هجدهمین سال حبس؛ گزارشی از آخرین وضعیت سعید ماسوری

دوشنبه, 3ام اردیبهشت, 1397
اندازه قلم متن

سعید ماسوری زندانی سیاسی زندان رجایی شهر کرج در هجدهمین سال حبس همچنان محروم از مرخصی و بدون چشم‌اندازی از آزادی، حکم حبس ابد خود را تحمل می‌کند. در تیرماه سال گذشته تمام وسایل این زندانی به دلایل نامعلومی از سوی مسئولان زندان ضبط و مصادره شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، سعید ماسوری، زندانی سیاسی محبوس در زندان رجایی شهر کرج علیرغم تحمل حدود ۱۸ سال حبس از محکومیت ابد خود همچنان بدون مرخصی و چشم‌اندازی از آزادی زودهنگام تحمل حبس می کند.

قانون مجازات اسلامی مصوب سال ۹۲ در خصوص اعطای آزادی یا عفو مشروط به زندانیان محکوم به حبس ابد مسکوت و مبهم است، این موضوع زمینه ساز تداوم حبس زندانیانی چون سعید ماسوری محسوب می شود.

یک منبع نزدیک به سعید ماسوری در گفتگو با گزارشگر هرانا ضمن اعلام اینکه هیچ تغییری در پرونده سعید ماسوری ایجاد نشده، خاطرنشان کرد: “در تیرماه سال گذشته از سوی مسئولان زندان تمام وسایل این زندانی اعم از وسایل شخصی، لباس‌ها، دفترچه یادداشت و حتی یخچالی که برای استفاده خود و سایر زندانیان با هزینه شخصی، خریداری کرده بود به دلایلی نامعلوم ضبط و مصادره شد”.
سعید ماسوری از مشکلات پزشکی همچون مشکلات دندان و چشم رنج می‌برد. به گفته منبع نزدیک به آقای ماسوری، زندان رجائی شهر کرج از تجهیزات پزشکی مناسبی برخوردار نیست و مسئولان زندان تاکنون برای مداوای وی اقدامات لازم را صورت نداده‌اند.

دکتر سعید ماسوری، متولد ۱۳۴۴ است. وی به منظور ادامه تحصیل در کشور نروژ به سر می‌بُرد تا اینکه در اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۸۰ به خانواده سعید اطلاع دادند که سعید در حین بازگشت به ایران توسط مأموران وزارت اطلاعات در شهرستان دزفول دستگیر شده است.

هر چند باید اشاره کرد که آقای ماسوری در دی‌ماه ۱۳۷۹ بازداشت شده بود اما در اردیبهشت سال بعد به خانواده وی بازداشت او اطلاع داده شد.

سعید ماسوری به همراه غلام‌حسین کلبی به اتهام عضویت در سازمان مجاهدین خلق در شهرستان دزفول بازداشت و از زمان بازداشت تا این لحظه بدون هیچ‌گونه مرخصی در اماکن مختلفی از جمله بازداشتگاه اداره اطلاعات اهواز، زندان اوین و زندان رجایی شهر کرج حبس خود را سپری کرده است.

آقای ماسوری از زمان دستگیری مدت ۱۴ ماه را در سلول انفرادی اداره اطلاعات اهواز سپری کرد و پس از آن به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شد.

این زندانی سیاسی در سال ۱۳۸۱ و در دادگاه انقلاب تهران به اعدام محکوم شد ولی در نهایت حکم وی به حبس ابد تقلیل پیدا کرد.

این زندانی سیاسی در طی ۱۸ سال تحمل حبس، بارها و در مواجهه با اقدامات غیرقانونی مسئولان زندان‌ها و نیروهای امنیتی دست به اعتصاب غذا زده و سابقه آسیب‌دیدگی جسمی و محرومیت از مراقب پزشکی در زندان را نیز دارد.

وی در حال حاضر در بند زندانیان سیاسی زندان رجایی شهر کرج هجدهمین سال حبس خود را سپری می‌کند.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.