ظریف مجددا خروج از ان‌پی‌تی را یکی از گزینه‌های ایران خواند

چهارشنبه, ۵ام اردیبهشت, ۱۳۹۷
اندازه قلم متن

محمد‌جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران

وزیر خارجه ایران تهدید کرد که در صورت خروج آمریکا از برجام، ایران نیز “به احتمال قوی” از این توافق خارج خواهد شد. ظریف خروج از ان‌پی‌تی را هم یکی از گزینه‌های جمهوری اسلامی خواند که مورد حمایت “بعضی‌ها” در ایران است.

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، که در نیویورک به سر می‌برد، در مصاحبه‌ای با خبرگزاری آسوشیتدپرس مجددا تهدید کرد که در صورت خروج آمریکا از برجام، ایران نیز “به احتمال قوی” دست به اقدام متقابل زده و از این توافق خارج خواهد شد.

ظریف تأکید کرد که با خروج آمریکا از برجام “دیگر توافقی وجود نخواهد داشت که ایران بخواهد به آن پایبند بماند”.

وزیر خارجه ایران افزود که خروج احتمالی آمریکا از برجام “دست ایران را برای از سرگیری غنی‌سازی اورانیوم به میزانی فراتر از محدودیت‌های تعیین‌شده در این توافق” باز خواهد گذاشت. ظریف همچنین هرگونه اقدامی از سوی دونالد ترامپ در جهت بازگشت تحریم‌های لغوشده علیه ایران را معادل به شکست کشاندن توافق هسته‌ای با جمهوری اسلامی (برجام) دانست.

رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی مجددا خروج از ان‌پی‌تی را نیز به عنوان یکی از گزینه‌های ایران در قبال خروج آمریکا از برجام مطرح کرد. به گزارش خبرگزاری فارس، ظریف در عین حال گفته است: «ما از این گزینه حمایت نمی‌کنیم، اما این یکی از گزینه‌های ماست که مورد حمایت بعضی‌ها در داخل کشور نیز هست».

“گزینه محتمل”

علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی، روز گذشته (سه‌شنبه ۴ اردیبهشت/ ۲۴ آوریل) “گزینه محتمل” ایران در صورت خروج آمریکا از برجام را خروج از ان‌پی‌تی عنوان کرده بود.

بر اساس پیمان منع گسترش تسلیحات هسته‌ای یا ان‌پی‌تی، آن دسته از کشورهای عضو این معاهده که فاقد سلاح هسته‌ای هستند، متعهدند که برای دستیابی به تسلیحات اتمی تلاش نکنند. گذشته از هند، پاکستان و اسرائیل که از ابتدا به این معاهده نپیوسته‌اند، کره شمالی تنها کشوری است که از آن خارج شده است.

گرچه ایران همواره تأکید کرده که به دنبال دستیابی به سلاح هسته‌ای نیست، اما خروج‌اش از ان‌پی‌تی می‌تواند مناقشه جمهوری اسلامی با آمریکا و متحدان‌اش را وارد مرحله‌ی به‌مراتب پیچیده‌تری کند.

قدرت‌های اروپایی که برخلاف ترامپ از توافق هسته‌ای با ایران (برجام) حمایت می‌کنند، تاکنون رفتار خود با ایران را با سنجه‌ی میزان همکاری جمهوری اسلامی با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بر پایه ان‌پی‌تی تنظیم کرده‌اند.

ظریف پیش‌تر نیز از سه گزینه جمهوری اسلامی در مقابل خروج احتمالی آمریکا از برجام خبر داده بود. گزینه نخست ایران به گفته ظریف، دست کشیدن جمهوری اسلامی از پایبندی به برجام، از سرگیری غنی‌سازی اورانیوم و حتی از سرگیری شدیدتر آن است. گزینه دوم استفاده از ساز و کارهای برجام برای طرح شکایت رسمی در کمیسیون رسیدگی به نقض توافق هسته‌ای و گزینه سوم، خروج ایران از ان‌پی‌تی است.

هشدار درباره مذاکره با کره شمالی

محمدجواد ظریف در مصاحبه‌اش با آسوشیتدپرس در عین حال خروج احتمالی آمریکا از برجام را سنجه‌ای برای تعیین میزان پایبندی ایالات متحده به توافق‌هایش با دیگر کشور دانست.

ظریف ضمن اشاره به رفتار آمریکا در قبال توافق‌های دیگری نظیر توافق اقلیمی و معاهده اقتصادی پاسیفیک، از جمله به دولت ترامپ هشدار داد که خروج آمریکا از برجام به روند گفت‌وگوهای این کشور با کره شمالی نیز لطمه خواهد زد. او تأکید کرد که چنین اقدامی نشان خواهد داد که آمریکا “به‌هیچ وجه” مذاکره‌کننده قابل اعتمادی نیست.

از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.