بازداشت ها و آزادی ها؛ گزارشی از آخرین وضعیت معترضان عرب در خوزستان

یکشنبه, 9ام اردیبهشت, 1397
اندازه قلم متن

خبرگزاری هرانا – با گذشت یک ماه از شروع اعتراضات شهروندان عرب در خوزستان، بازداشت‌ها در برخی شهرهای این استان همچنان ادامه دارد. از روز ۸ فروردین ماه سال جاری شهروندان عرب در اعتراض به “نادیده گرفته شدن” در رسانه‌های دولتی به عنوان قسمتی از سیاست‌های “تبعیض آمیز و حذفی” حکومت ایران دست به اعتراض زدند که این اعتراضات بیش از یک هفته به طول انجامید. در پی این اعتراضات که بیشتر در شهرهای مختلف استان خوزستان به خصوص نواحی جنوبی آن گسترش یافت، نیروهای امنیتی و انتظامی جهت پایان دادن به تجمعات بسیاری از شهروندان عرب که تعدادشان صدها تن تخمین زده می‌شود را بازداشت کردند. علیرغم وعده های مقامات زمینه آزادی عمده این افراد فراهم نشده است کماکان تعدادی از نوجوانان در وضعیت نامعلومی در زندان به سر می برند و همینطور گزارشاتی از بدرفتاری و بعضا شکنجه بازداشت شدگان دریافت شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، تجمعات اعتراضی شهروندان عرب نسبت به یک برنامه تلویزیونی از روز ۸ فروردین به مدت بیش از یک هفته مقابل ساختمان صدا وسیمای استان خوزستان و شهرهای دیگر این استان ادامه یافت.

این اعتراضات در موراد متعددی با دخالت نیروهای انتظامی و امنیتی به خشونت کشیده شد. در خلال این درگیری ها صدها تن بازداشت و بعضا زخمی شدند.

در حالی که یکی از نمایندگان مردم اهواز در مجلس تعداد بازداشت شدگان اعتراضات اخیر را بالغ بر ۱۵۰ تن عنوان کرده بود منابع محلی این عدد را حداقل ۴۰۰ تن ذکر کرده و اسامی ۱۵۷ نفر آنان نیز پیش تر توسط هرانا منتشر شده بود.

در آخرین تحولات مربوط به وضعیت بازداشت شدگان خوزستان، روز دوشنبه ۳ اردیبهشت پس از تجمع خانواده‌های بازداشت شدگان مقابل درب دادگاه انقلاب به دلیل اعمال محدودیت در ورود خانواده ها به درون ساختمان دادگاه تنش مابین ماموران و تجمع کنندگان روی داد.

تنش خانواده های زندانیان و نیروهای حراست دادگاه با ورود نیروهای کلانتری کیانپارس به محل کنترل شد.

حضور خانواده ها مقابل دادگاه انقلاب این شهر از این لحاظ پرتعداد است که گفته می شود پرونده اکثر کسانی که بازداشت شدند به شعبه ۱۲ بازپرسی دادگاه انقلاب طبقه دوم انتقال شده است.

قاضى این شعبه بازپرسى شخصى بنام هاشمی است که براى بیشتر بازداشت شدگان وثیقه هاى ۲۵۰ تا ۴۰۰ میلیون تومان صادر کرده است اما همچنان این قرارها به مرحله اجرا نرسیده است.

لازم به ذکر است بنا بر برخی گزارشات در این اعتراضات بیش از ۵۰ دانش آموز دوره دبیرستان و راهنمایی بازداشت شده‌اند؛ هر چند تا زمان تنظیم این گزارش اسامی تنها ۹ تن از آنان که زیر ۱۸ سال هستند مشخص شده است.

از میان صدها بازداشت شده تاکنون تنها آزادی ۶ تن از این افراد تایید شده است.

تا لحظه تنظیم این گزارش سعید نعمتی از اهالی ملاشیه شهر اهواز یکشنبه ۲ اردیبهشت بدلیل کم توانی جسمی و روانی با تودیع وثیقه آزاد شده است.

همچنین حسن بوعذار ۳۶ ساله از اهالی ملاشیه شهر اهواز روز یکشنبه ۲ اردیبهشت با تودیع وثیقه ۲۵۰ میلیون تومانی، علی سواعدی دوشنبه ۳ اردیبهشت با تودیع وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی، حمود سواعدی دوشنبه ۳ اردیبهشت با تودیع وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی، عباس سواعدی روز دوشنبه ۳ اردیبهشت با تودیع وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی و رزاق سواری دانش‌آموز ۱۳ ساله دوره راهنمایی از اهالی کوی علوی شهر اهواز روز سه‌شنبه ۴ اردیبهشت با تودیع وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی آزاد شده‌اند.

در رابطه با وضعیت بازداشت شدگان در روزهای اخیر گزارش شده یکی از زندانیان به نام سجاد سواری فرزند اذیاب (متاهل و ۳۲ ساله) از اهالی کوی علوی که توسط قرارگاه ابوالفضل العباس وابسته به سپاه پاسداران مورد بازداشت و بازجویی قرار گرفته بود در ایام بازداشت دچار شکستگی دنده‌های قفسه سینه شده است. منابع نزدیک به این زندانی بر وقوع این آسیب در پی شرایط بازداشت و بازجویی تاکید کرده‌اند اما جزئیات بدرفتاری مورد اشاره کماکان روشن نیست.

همچنین منابع محلی گزارش کردند سعید فاخرنسب ۵۵ ساله که در تاریخ ۳۰ فروردین توسط اطلاعات بازداشت شده بود بعد از چند روز در بازداشتگاه اطلاعات به دلیل شرایط بد محیطی و بدرفتاری های جسمی وضعیت سلامتی او وخیم شده و در اثر سکته قلبی به بیمارستان نظامی بقایی وابسته به سپاه منتقل و در بخش ICU بستری شده است.

با وخامت حال این شهروند دادگاه انقلاب اهواز شعبه ۱۲ بازپرسى روز چهارشنبه ۵ اردیبهشت با خانواده او تماس گرفته و قرار وثیقه ۵۰۰ میلیون تومان جهت آزادى فاخرنسب تا صدور حکم صادر کرد. خانواده این زندانی نیز علیرغم دشواری متعدد به هدف نجات جان او وثیقه مذکور را تودیع کردند.

سعید فاخر نسب، متولد ۱۳۴۳، از فعالان فرهنگى عرب، معلم و بازنشسته آموزش وپرورش و رئیس سابق اداره آموزش و پرورش شهر فلاحیه (شادگان)، ساکن کوى کمپلو شهر اهواز است که در روز ۳۰ فروردین ۱۳۹۷ بعد از بازرسى منزل و مصادره بعضى کتاب‌ها و موبایلش توسط ماموران اداره اطلاعات اهواز بازداشت شد.

هرانا در گزارش قبلی خود با نگاهی به اعتراض گسترده شهروندان عرب، جزییات متعددی از این اعتراضات به همراه اطلاعات ۱۵۷ تن از بازداشت شدگان این وقایع را منتشر کرده بود.

این بازداشت‌های خودسرانه همچنان ادامه دارد و طی روزهای اخیر نیز تعدادی از شهروندان عرب که اسامی آنان در ادامه می‌آید بازداشت شده‌اند:

۱۵۸-عماد سواری، ۱۷ ساله، از اهالی شهر عین دو شهر خوزستان، بازداشت شده در ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷

۱۵۹-ولید شریفی، ۲۳ ساله، از اهالی شهر عین دو شهر خوزستان، بازداشت شده در ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷

۱۶۰-علی سواری، ۲۱ ساله، از اهالی شهر عین دو شهر خوزستان، بازداشت شده در ۱ اردیبهشت ۱۳۹۷

۱۶۱-جاسم سواری، ۲۳ ساله، از اهالی شهر عین دو شهر خوزستان، بازداشت شده در ۱ اردیبهشت ۱۳۹۷


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.