سهم ۵۰میلیون دلاری قاسم سلیمانی از معامله آزادسازی گروگان‌های قطری

دوشنبه, ۱۰ام اردیبهشت, ۱۳۹۷
اندازه قلم متن

روزنامه واشنگتن‌پست  گزارش داده که سپاه‌پاسداران انقلاب اسلامی در ایران، یکی از گروه‌هایی بوده که بخشی از باج ۲۷۵میلیون دلاری حاکمان قطر برای آزادی اعضای به گروگان گرفته‌شده خانواده سلطنتی این کشور را دریافت کرده است.

مقامات دولت قطر، در ماه آوریل سال گذشته، با پرداخت باجی ۲۷۵ میلیون دلاری برای آزادی نه‌نفر از اعضای خانواده سلطنتی قطر و ۱۶ شهروند این کشور، از دست گروگان‌گیرها موافقت کرده بودند. این افراد حین سفر به عراق ربوده و به‌گروگان گرفته شده بودند.

روزنامه واشنگتن‌پست، روز شنبه هشتم اردی‌بهشت‌ماه، در گزارشی در این رابطه نوشت: «اکنون فاش شده است که بیشتر این باج پرداخت‌شده، به‌دست سازمان‌ها و گروه‌هایی افتاده است که در فهرست سیاه سازمان‌های تروریستی آمریکا قرار دارند».

به نوشته واشنگتن‌پست، ۷۵میلیون دلار از این باج، مستقیماً به سپاه‌پاسداران و سازمان‌های «کتائب حزب‌الله» و «جبههالنصره» در عراق، پرداخت شده است.

واشنگتن پست می‌افزاید: «بخشی از این پول نقد نیز به‌دست قاسم سلیمانی، رهبر نیروی قدس سپاه پاسداران رسیده است».

وب‌سایت اماراتی نشنال، درمورد این خبر، به‌نقل از یک مقام وزارت خارجه آمریکا می‌نویسد: «اطلاعات ما حاکی از آن است که این ۲۵ قطری، پس از پرداخت این باج آزاد شده‌اند. برای هرگونه اطلاعات بیشتر در این مورد، دولت‌های عراق و قطر باید توضیح بدهند».

فیلیپ اسمیت، از کارشناسان ارشد در «مؤسسه مطالعات خاور نزدیک» نیز به نشنال گفته است: «برخی از گروه‌های شبه‌نظامی که در این معامله آزادساختن گروگان‌ها درمقابل پول حضور داشته‌اند، ازجمله خشن‌ترین سازمان‌هایی‌اند که نیروهای آمریکایی در منطقه را هدف عملیات نظامی خود قرار می‌دهند».

به‌‌گزارش وب‌سایت خبری «کردستان ۲۴»، زید بن‌سعید الخیارین، سفیر قطر در عراق که مسؤولیت مذاکره با ربایندگان را برعهده داشت، در این رابطه در نامه‌ای به وزیر خارجه قطر نوشته: «حزب‌الله لبنان، گروه حزب‌الله عراق و سوری‌ها، همه آن‌ها درخواست پول می‌کنند. آن‌ها از این فرصت استفاده کرده‌اند و همه آن‌ها دزدند».

به گزارش این منبع و به نقل از سفیر قطر، بخشی از یک‌میلیارد دلار پرداخت‌شده، به قرار زیر واگذار شده است:

قاسم سلیمانی: ۵۰‌میلیون دلار

مسؤولان اداری استان سلیمانیه (محل انجام مذاکرات): ۵۰ میلیون دلار

رهبر گروه کتائب (امام علی) که زیر نظر سپاه قدس در عراق فعال است: ۲۵میلیون دلار

پناهی (که در مدارک قطری‌ها «بنهایی» عنوان شده است)، نماینده سلیمانی در مذاکرات: ۲۰ میلیون دلار

این در حالی است که قاسم سلیمانی برمبنای این توافق آزادسازی گروگان‌ها، همچنین از قطری‌ها خواسته است تا چهار روستا در سوریه را که توسط شبه‌نظامیان وابسته‌به قطر کنترل می‌شد را نیز تخلیه کنند.

از: ایران اینترنشنال


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.