عفو بین‌الملل: ایران اعدام قریب الوقوع حسین‌پناهی را متوقف کند

چهارشنبه, 12ام اردیبهشت, 1397
اندازه قلم متن

​​​​​​​سازمان عفو بین‌الملل از دولت جمهوری اسلامی خواست تا حکم اعدام قریب‌الوقوع رامین حسین‌پناهی، زندانی سیاسی کرد را لغو کند. برادر حسین‌پناهی گفته است که برادرش را “به سلول انفرادی برده‌اند تا پنجشنبه اعدام کنند”.

سازمان عفو بین‌الملل با انتشار بیانیه‌ای خواستار لغو حکم اعدام رامین حسین‌پناهی، زندانی سیاسی کرد، شده که گفته می‌شود قرار است روز پنج‌شنبه آینده (۱۳ اردیبهشت / ۳ مه) اعدام شود.

عفو بین‌الملل در بیانیه‌ای که سه‌شنبه (۱۱ اردیبهشت / اول ماه مه) منتشر کرده از مقامات ایران به تأکید خواسته که پیش از آنکه دیر شود حکم اعدام رامین حسین‌پناهی را متوقف کنند و مانع نقض حقوق بشر شوند.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

امجد حسین‌پناهی، برادر رامین حسین‌پناهی، زندانی سیاسی کرد که به اتهام “بغی” (قیام مسلحانه) محکوم به اعدام شده است، روز سه‌شنبه در صفحه توییتر خود نوشت: «رامین حسین‌پناهی زندانی سیاسی جهت اجرای حکم اعدام به قرنطینه زندان سنندج منتقل شده است و قرار است پنج‌شنبه اعدام شود.»

رامین حسین‌پناهی که ۲۴ سال دارد، در تیر ماه سال ۱۳۹۶ در جریان حمله نیروهای سپاه پاسداران به یک تیم از اعضا و وابستگان حزب کومله کردستان زخمی و بازداشت شد. در این حمله سه تن دیگر به نام‌های حامد سیف‌پناهی، بهزاد نوری و صباح حسین‌پناهی کشته شدند.

عفو بین‌الملل در اطلاعیه روز سه‌شنبه‌اش در باره پرونده قضایی رامین حسین‌پناهی می‌نویسد: «مورد رامین حسین‌پناهی از آغاز تا پایان نمونه شکست نفس‌گیر دستگاه قضایی بوده است. رامین حسین‌پناهی پس از حضور در دادگاه در حالی که آثار شکنجه بر بدنش هویدا بود در کمتر از یک ساعت محکوم شناخته شد. او در دوره بازجویی اجازه دیدار با وکیل خانواده‌اش را نداشته است.»

این سازمان مدافع حقوق بشر همچنین اشاره می‌کند به اینکه ماموران امنیتی رامین حسین‌پناهی را مدتها زیر فشار قرار دادند تا در “اعتراف تلویزیونی” شرکت کند و چون حاضر به این کار نبود، او را در سلول انفرادی نگه داشته بودند.

رامین‌ حسین‌پناهی در بهمن ماه ۱۳۹۶ محکوم به اعدام شد و حکم اعدام او در فروردین ماه ۱۳۹۷ توسط دیوان عالی کشور تایید شد.

وکیل رامین حسین‌پناهی نیز به دویچه‌وله گفته است که موکل او در هنگام دستگیری بیهوش و زخمی بوده و در درگیری دخالتی نداشته است. به گفته حسین احمدی‌نیاز، موکلش یک فعال سیاسی معترض است و اتهام “بغی” که به معنای قیام مسلحانه است در مورد او مصداق ندارد.

امجد حسین‌پناهی، برادر رامین حسین‌پناهی، نیز در توییتی آنچه را که همیشه بر آن تاکید کرده، نوشته است: «رامین یک فعال مدنی و فعال سیاسی بوده. از سن نوجوانی با فعالیت‌های سیاسی و مدنی در کردستان آشنا شده و بخاطر همین فعالیت ها دە بار بازداشت و شکنجە شد، وی هم اکنون محکوم بە اعدام است و جانش در خطر.»

حسین احمدی‌نیاز، وکیل رامین حسین‌پناهی، می‌گوید که موکل او به اتهام “بغی” (قیام مسلحانه) به اعدام محکوم شده و اساس این اتهام عضویت او در گروه کومله است. احمدی‌نیاز پیش از این نیز به “کمپین حقوق بشر ایران” گفته است: « موکل من بیگناه و یک معترض و فعال سیاسی بوده که نه در قیام یا حرکت مسلحانه‌ای شرکت کرده و نه دست به اسلحه برده و بنا بر این اتهام بغی که مخصوص دست بردن به سلاح و شرکت در یک نبرد مسلحانه است درباره ایشان صدق نمی‌کند.»

دکتر عبدالکریم لاهیجی، حقوقدان و فعال حقوق بشر که از همان اوایل در جریان دستگیری رامین حسین‌پناهی قرار گرفته بوده در گفت‌وگو با دویچه‌وله ابراز تأسف می‌کند از اینکه حسین‌پناهی به قرنطینه برده شده، چون به گفته او، “این مقدمه‌ای است برای اینکه حکم را اجرا کنند”.

لاهیجی می‌گوید: «جمهوری اسلامی از سال ۱۳۶۰ تا کنون هر گاه کسی را منتسب به گروههایی چه کرد مانند کومله و چه غیر کرد بکند که به قول آنها گروههایی هستند که عملیات تروریستی و مسلحانه می‌کنند، محکوم به اعدامش می‌کند، هر چند که خودش هم در عملیات مسلحانه شرکت نکرده باشد.»

عبدالکریم لاهیجی ضمن تاکید بر اینکه خود او اصولا مخالف اعدام است می‌گوید که هر اتهامی هم که متوجه رامین حسین‌پناهی باشد در حدی نیست که او را اعدام کنند.

عفو بین‌الملل پیش از این نیز در بهمن ماه گذشته در بیانیه‌ای حکم اعدام رامین حسین‌پناهی، جوان ۲۴ ساله کرد را نقض قوانین بین‌المللی دانسته و از مقام‌های قضایی ایران خواسته بود که حکم اعدام او را لغو کنند.

در ایران نیز، به گفته وکیل رامین حسین‌پناهی، پیش از این دهها وکیل دادگستری و بیش از ۳۰ تن از نمایندگان ادوار گوناگون مجلس شورای اسلامی تقاضای عفو رامین حسین‌پناهی را مطرح کرده‌اند.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.