مسئولان جشنواره کن خطاب به روحانی: از جعفر پناهی حمایت کنید

چهارشنبه, 12ام اردیبهشت, 1397
اندازه قلم متن

جعفر پناهی (عکس از آرشیو)

رئیس و مدیر جشنواره کن در نامه‌ای خطاب به حسن روحانی از او خواسته‌اند تا شرایط حضور جعفر پناهی در این فستیوال فیلم را فراهم کند. فیلم “سه رخ” پناهی به بخش رقابتی کن راه یافته است. این سینماگر سرشناس اما ممنوع‌الخروج است.

رئیس و مدیر جشنواره کن در نامه‌ای خطاب به روحانی از او خواسته‌اند تا شرایط حضور جعفر پناهی در این فستیوال را فراهم کند.

پیر لسکور، رئیس جشنواره فیلم کن و تیری فرمو، مدیر این جشنواره، در نامه‌ای مشترک خطاب به حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، از او خواسته‌اند تا شرایط حضور جعفر پناهی، سینماگر سرشناس را در این فستیوال بین‌المللی فراهم کند.

رئیس و مدیر جشنواره بین‌المللی فیلم کن هم‌زمان در نامه‌ای جداگانه خطاب به وزیر امور خارجه فرانسه، از ژان−ایو لو دریان خواسته‌اند که تقاضایشان را به دست رئیس جمهوری ایران برساند و در صورت امکان از آن حمایت کند.

پیر لسکور و تیری فرمو در نامه‌شان که تاریخ ۲۹ آوریل ۲۰۱۸ را بر خود دارد، خطاب به روحانی نوشته‌اند: «جناب آقای رئیس جمهور، فستیوال کن مفتخر است که سنت دیرینه‌ای در تبادلات سینمایی با سینمای ایران دارد. فیلم‌های ایرانی بسیاری در بخش‌های مختلف فستیوال ما به نمایش در آمده‌اند و شاهدی بوده‌اند بر پویایی سینمای شما که شهرت جهانی دارد. امسال باز هم ، جشنواره‌ی ما مفتخر است که در ۷۱مین دوره‌اش پذیرای یک فیلمساز بزرگ ایرانی باشد. فیلم “سه رخ” آقای جعفر پناهی یکی از فیلم‌های منتخب بخش اصلی جشنواره‌ی امسال است. ما از شما تقاضا داریم که از دعوت فستیوال از آقای پناهی حمایت بفرمایید تا ایشان بتوانند از ۸ تا ۱۹ ماه مه در فستیوال حضور داشته باشند».

“همچون پیام دوستی”

رئیس و مدیر جشنواره کن در پایان نامه خود نوشته‌اند که حضور جعفر پناهی در این فستیوال بین‌المللی “بیانگر کیفیت روابط فی‌مابین” است.

این دو مسئول فستیوال کن در نامه خود به ژان−ایو لو دریان نیز با اشاره به ضرورت حضور جعفر پناهی در جشنواره امسال برای معرفی فیلم منتخب‌اش “سه رخ”، خطاب به وزیر امور خارجه فرانسه نوشته‌اند: «فستیوال بی‌نهایت قدردان شما خواهد بود اگر محبت کرده و تقاضای کتبی ما برای تسهیل حضور آقای جعفر پناهی در فستیوال را به رئیس جمهور ایران برسانید و در صورت امکان از آن حمایت نمایید».

نویسندگان نامه در پایان تأکید کرده‌اند: «از نظر ما این حضور و مشارکت، روابط فرهنگی فی‌مابین دو کشور فرانسه و جمهوری اسلامی ایران را تقویت کرده و همچون پیام دوستی و مودت ‌فرهیختگان دو کشور تلقی خواهد شد».

بیشتر بخوانید: آیا جعفر پناهی به کن می‌رود؟

حدود دو هفته پیش نیز کانون فیلمنامه‌نویسان ایران از حسن روحانی خواسته بود تا شرایط خروج جعفر پناهی از ایران برای حضور در جشنواره فیلم کن را فراهم کند. این کانون خطاب به رئیس جمهوری ایران نوشته بود: «فارغ از جهت‌گیری‌های سیاسی، اعتقاد داریم که پاسداری از منافع ملی ایجاب می‌کند تا دستاوردهای متنوع اقتصادی فرهنگی این رویداد در تصمیم‌گیری مد نظر قرار گیرد. عدم حضور ایشان [جعفر پناهی] زمینه را برای تبدیل فرصت به تهدید مهیا می‌کند. لذا از جنابعالی تقاضا می‌شود بنابر وظیفه قانونی جهت نیل به این حق مسلم اقدام و دستورات لازم را صادر فرمایید».

حضوری “بی‌سابقه”

فیلم سینمایی “سه رخ” آخرین ساخته جعفر پناهی به بخش رقابتی جشنواره فیلم کن راه یافته و قرار است در کنار ۱۸ فیلم دیگر برای تصاحب نخل طلایی رقابت کند. رئیس جشنواره کن پیش‌تر نیز از مقام‌های جمهوری اسلامی خواسته بود که به جعفر پناهی برای شرکت در جشنواره امسال اجازه خروج از ایران را بدهند.

جعفر پناهی در پی حمایت از اعتراضات به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ بازداشت شد و در دادگاه انقلاب تهران به ممنوعیت خروج از کشور و ساخت فیلم در داخل ایران برای مدت ۲۰ سال محکوم شد.

امسال چهار کارگردان ایرانی فیلم‌های خود را به مهم‌ترین جشنواره سینمایی جهان می‌برند. این دوره از جشنواره کن با فیلم سینمایی “همه می‌دانند” به کارگردانی اصغر فرهادی افتتاح می‌شود که هم‌زمان در بخش مسابقه نیز پذیرفته شده است. بدین ترتیب برای اولین بار سینماگران ایرانی در بخش رقابتی یا اصلی جشنواره فیلم کن با دو فیلم حضور دارند. آرین وزیردفتری و سعید جعفریان نیز به ترتیب با “مثل بچه آدم” و “تاریکی” در بخش فیلم‌های کوتاه حضور دارند.

این چهارمین باری است که جعفر پناهی در جشنواره فیلم کن حضور می‌یابد. این سینماگر سرشناس پیش از این با فیلم “بادکنک سفید” در بخش “دو هفته کارگردانان” شرکت کرده و جایزه “دوربین طلایی” را از آن خود کرده بود.

جعفر پناهی پس از انتشار خبر نمایش فیلم‌اش در بخش مسابقه اصلی کن، در یادداشتی نوشته بود: «امسال براى اولین بار در تاریخ سینماى ایران دو فیلم از دو فیلمساز ایرانى در بخش مسابقه‌ى اصلى کن حضور خواهند داشت. این حضور، خود به خود بیانگر آن است که سینماى ایران زنده و پویا است. مسلما این امر به مذاق کسانى که می‌خواستند مرگ سینماى مستقل ایران را با هر حیله و تهدید جشن بگیرند، خوش نخواهد آمد».

هفتاد و یکمین دوره جشنواره کن از ٨ تا ١٩ ماه مه (۱۸ تا ۲۹ اردیبهشت) در شهر ساحلی کن در جنوب فرانسه برگزار می‌شود.

از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.