زیباکلام: آمریکاستیزی جمهوری اسلامی هیچ دستاوردی برای ما نداشته

یکشنبه, ۲۳ام اردیبهشت, ۱۳۹۷
اندازه قلم متن

انتخاب خبر: صادق زیباکلام چهره شناخته شده سیاسی کشور که دلش برای این آب و خاک می تپد و دوست ندارد دشمنان ذره ای چشم طمع بر این میهن بدوزند این بار جهت تجمع مخالفین شعار “مرگ بر آمریکا” از وزارت کشور درخواست صدور مجوز کرد. او که قلق سیاسی کشور به خوبی به دستش آمده و می داند تنها با این شعار طعمه در دهان دیگران می گذاریم از وزارت کشور تقاضا کرد تا مجوزی برای تجمع «مخالفین شعار مرگ بر آمریکا» صادر کند.

زیباکلام در متن مکاتبه ای که با رحمانی فضلی داشته چنین نگاشته است:

موضوع: تقاضای صدور مجوز برای تجمع «مخالفین شعار مرگ بر آمریکا» از وزارت محترم کشور

سرور ارجمند
جناب آقای دکتر عبدالرضا رحمانی فضلی
وزیر محترم کشور

با سلام و تحیات

با توجه به برگزاری راهپیمایی‌های خودجوش، مردمی و باشکوه پس از نماز جمعه ۲۱ اردیبهشت‌ در محکومیت آمریکا و تکرار مجدد شعار «مرگ بر آمریکا»، از محضر وزارت محترم کشور تقاضا دارم برای تجمع آن دسته از شهروندانی‌ که با شعار «مرگ بر آمریکا» همراهی نکرده و به علاوه خواهان مرگ و نابودی هیچ کشوری از جمله اسرائیل نیستند مجوز صادر کند تا آن‌ها نیز بتوانند نظرشان را ابراز کنند.

درصورتی‌که امنای وزارت محترم کشور مجوز گردهمایی «مخالفین مرگ بر آمریکا» را صادر کنند، به اعتقاد من برای اینکه هیچ مشکلی برای ایاب و ذهاب و زندگی مردم پیش نیاید تجمع را می‌توان جمعه بعدازظهر در مقابل درب شرقی بهشت‌زهرا در کنار جاده قدیم قم به سمت کهریزک برگزار کرد.

با تقدیم شایسته‌ترین احترامات

صادق زیباکلام
۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۷

«انتخاب خبر» حالا در یک گفت و گوی کاملا بی طرفانه با دکتر زیباکلام این موضوع را تشریح می کند.

زیباکلام در پاسخ به این سوال که هدف از ارائه چنین درخواستی از سوی شما به وزارت کشور چه بوده است، اظهار کرد: من معتقدم در همان ابتدای انقلاب مرگ برآمریکا، آمریکاستیزی و اصرار بر دشمنی با آمریکا مطرح شده یعنی مثلاً از سال ۱۳۵۸ بعد از اشغال سفارت آمریکا و تا به امروز هم ادامه پیدا کرده است. من معتقد هستم این سیاست، ایدئولوژی و جهانبینی یا هرچه می توان بر روی آن گذاشت واقعاً هزینه های هنگفتی بر منافع ملی کشور وارد کرده و همچنان این موضوع ادامه دارد.

به گفته استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران، جریانی هم که معتقد به آمریکاستیزی و دشمنی با آمریکا است همواره می گوید که «خیر، ما با آمریکا دشمنی نمی کنیم، ما از استقلال کشور دفاع می کنیم و چون ما خواهان استقلال هستیم آمریکایی ها با ما دشمنی می کنند.» بنابراین معنی این سخن یعنی اینکه ایران تنها کشور مستقل در دنیا است و کشورهای دیگر هم که با آمریکا دشمن نیستند پس در حقیقت مزدور، وابسته و نوکر آمریکا هستند.

این منتقد سیاسی معتقد است: استدلال افرادی که شعار مرگ بر آمریکا سر می دهند این است که چرا کشورهای دیگر این شعار را سر نمی دهند؟ آنها می گویند: «کشورهای دیگر حتماً مستقل نیستند، ما چون می خواهیم مستقل باشیم مشخص است که آمریکا قبول نمی کند و در نتیجه ما مجبور هستیم با آمریکا ستیز کنیم».

به بیان زیباکلام، چهار دهه است که جریان تفکر آمریکاستیزی با این استدلال و توجیه غلط ادامه پیدا کرده و در واقع تیشه به ریشه منافع ملی کشور زده است. از همان ابتدای کار هم هزینه های هنگفتی را بر منافع ما وارد کرد، یعنی زمانی که اشغال سفارت آمریکا و گروگانگیری اتفاق افتاد تا به امروز واقعاً در کل آمریکاستیزی و اصرار بر آن به جز هزینه بر بودن برای منافع ملی کشورمان هیچ دستاورد دیگری نداشته است.

زیباکلام با اشاره به مساله هسته ای در کشور گفت: مساله هسته ای در توضیح اینکه وقتی می گوییم آمریکاستیزی به جز هزینه بر منافع ملی کشورمان دستاورد دیگری نداشته آمده است. وقتی مسئله هسته ای مطرح شد و در سایه آمریکاستیزی قرار گرفت چه هزینه های هنگفتی را مستقیم و غیرمستقیم به صورت تحریم ها پرداخت کردیم و این موضوع چه هزینه هنگفتی بر اقتصاد کشور تحمیل کرد. یعنی کشورهای دیگری هم هستند که ضمن غنی سازی برای تولید برق و رادیوداروها از هسته ای استفاده می کنند، ولی آیا آن ها یک هزارم هزینه جمهوری اسلامی ایران را واقعاً می پردازند؟ حالا چون اصل برآمریکاستیزی بود ببینید چه هزینه هنگفتی برای هسته ای مان پرداخت کردیم. میلیاردها دلار برای ایجاد فردو هزینه کردیم، اما فردو در حال حاضر به صورت یک انباری درآمده است. اقتصاد کشور میلیاردها دلار برای ساخت سانتریفیوژها پرداخت کرد در حالی که اگر در چهارچوب آمریکاستیزی نبود می شد سانتریفیوژها را با هزینه بسیار کمتری ساخت. ما مجبور شدیم ساخت سانتریفیوژها را از صفر شروع کنیم در حالی که نیازی نبود که ما چرخ را اختراع کنیم و خودمان بسازیم و تولید کنیم. مگر کشورهای دیگر که غنی سازی می کنند از صفر تا صد همه وسایل را خودشان می سازند؟ خیر! مردم به واسطه آمریکاستیزی آمدند و میلیاردها تومان خرج کردیم و فردو را ساختیم. فردویی که حالا یک انباری بیش نیست. میلیاردها دلار خرج کردیم و نزدیک به ۱۹ هزار سانتریفیوژ با هزینه های هنگفت و گزاف ساختیم در حالیکه باید ساخت آن را خودمان از صفر شروع می کردیم و حالا حاصل آن این شد که حدود ۱۵ هزار از این سانتریفیوژها را فعلاً دو سال است کمتر و بیشتر جمع کردیم تا شاید روزی در آینده از آنها استفاده کنیم.

این منتقد سیاسی در ادامه بیان کرد: فقط هزینه هایی که مستقیم برای هسته ای پرداخت می شد، نبود. هزینه هایی که تحریم ها بر اقتصاد ایران تحمیل کرد باعث شده هنوز که هنوز است علی رغم برجام اقتصاد ایران نتوانسته زیر بار تحریم ها قد علم کند.

زیباکلام تصریح کرد: جریان آمریکاستیز تا جایی که می توانست در مذاکرات هسته ای مخالفت کرد، از تیر ۱۳۹۴ هم که برجام امضا شد سنگ اندازی جریان تندرو شدت گرفت تا برجام به نتیجه نرسد و در حال حاضر هم که آقای ترامپ از برجام خارج شده است ببینید چقدر تندروها اظهار شادمانی می کنند و چقدر خوشحال هستند از اینکه آمریکا از برجام خارج شده است. برخی هم خط و نشان کشیدند برای اینکه برنامه هسته ای را شروع کنند. اگر ما برنامه هسته ای را شروع کنیم آن ها نیز تحریم ها را دوباره تمدید می کنند و بر می گردیم به شرایط سال های ۸۹ و ۹۰ و ۹۱ و آن تحریم های وحشتناک و سنگین. تندورها بعد از نماز جمعه جریانات راهپیمایی مرگ برآمریکا را دوباره به راه انداختند.

این چهره سیاسی با اعتقاد بر اینکه آمریکاستیزی فقط در طول ۴۰ سال گذشته تیشه به ریشه منافع ما زده و هیچ دستاوردی هم نداشته است، خاطرنشان کرد: آمریکاستیزی هیچ نفعی هم برای کشور نداشته است. من با تندروهایی که در دانشگاه مناظره می کنم به آن ها می گویم که شما یک مورد و بیشتر هم نه بگویید که در طول این ۴۰ سال آمریکاستیزی و مرگ برآمریکا گفتن چه سودی برای منافع ملی کشور داشته است، آن وقت من یک دو جین برای شما مثال می آورم که چگونه آمریکاستیزی تیشه به ریشه منافع ملی ما زده است. یکی همان هسته ای است. شما فقط محاسبه کنید ببینید ظرف ۲۰ سال گذشته ما چقدر برای هسته ای هزینه پرداخت کردیم، هزینه ای که ضرورت هم نداشت. این برقی که از نیروگاه هسته ای بوشهر تولید می شود کیلوواتی چقدر تمام می شود؟ میانگین هزینه تولید برق در کشور ۸۰ تومان است، آیا نیروگاه بوشهر برقی که تولید می کند ۸۰ تومان برای مصرف کننده است؟ اگر صد برابر نباشد قطعاً ۵۰ برابر ۸۰ تومان است. هر تن اورانیوم غنی شده ۳ درصد یا ۳ و نیم درصد متعلق به فردو یا نطنز چقدر تمام می شود؟ اورانیوم ۳ درصد غنی شده، اورانیوم ۲۰ درصد غنی شده یک قیمت بین المللی یا جهانی دارد. اورانیوم در ایران تنی چقدر دارد تمام می شود؟ این ها همه نتایج مرگ برآمریکا گفتن است. آن وقت همین داستان را شما درباره جنگ و وضعیت عسلویه می بینید، اما همین موضوع درباره گاز لوله کشی ترکمنستان و تصفیه آن از طریق ایران چقدر شغل ایجاد می کرد و چقدر به نفع اقتصاد ما بود؟ ولی آمریکایی ها با آن مخالف کردند و به واسطه آمریکاستیزی نفت آذربایجان- قفقاز می توانست از طریق ایران به اروپا حمل شود و آن نفت را می توانستیم در مرزهای شمالی کشور تحویل بگیریم در گیلان و آذربایجان و از منابع جنوبی کشور در خلیج فارس- خارک آن ۲ میلیون بشکه را بدهیم. چقدر صنایع نفت و گاز و پتروشیمی در شمال کشور می توانست به وجود آید ولی آمریکاستیزی اجازه نداد این داستان اتفاق افتد و از آذربایجان لوله کشی آغاز شد. نفت را از قفقاز-باکو به بندر جیحان در ترکیه در دریای سیاه انتقال می دهند و از آن جا به اروپا منتقل می کنند.

زیباکلام ادامه می دهد: در بسیاری از موضوعات است که آمریکاستیزی و اصرار بر مرگ آمریکا بودن فقط برای گرفتن ژست انقلابی است اما این ژست به چه قیمتی؟ به قیمت هزینه هایی که بر منافع ملی کشور تحمیل کرده است. در این راستا من از وزارت کشور تقاضا کردم که اجازه بدهد کسانی که موافق با شعار مرگ بر آمریکا هستند، کسانی که با شعار دشمنی با آمریکا و آمریکاستیزی موافق نیستند آن ها هم بیایند مخالفت خودشان را نشان دهند. این که دیگر یک مسئله دینی نیست که مثلاً بگوییم خیر حرام یا حلال است، بلکه یک مسئله سیاسی است.

وی افزود: عده ای فکر می کنند آمریکاستیزی به نفع منافع ملی کشور است، عده ای هم از جمله صادق زیباکلام فکر می کند نه، آمریکاستیزی تیشه به ریشه منافع ملی جمهوری اسلامی ایران زده است. من از وزارت کشور تقاضا کردم که اجازه دهد. ما راهپیمایی هم نمی خواهیم بکنیم، فقط می خواهیم در یک نقطه مشترک یعنی درب ورودی بخش شرقی بهشت زهرا جمع شویم و وزارت کشور اجازه دهد که یک روز جمعه ساعت ۲ یا ۳ بعدازظهر کسانی که مخالف مرگ برآمریکا هستند بیایند آنجا ببینیم که تعداد آنها بیشتر است یا تعداد کسانی که می گویند باید شعار مرگ بر آمریکا داده شود. امیدوارم که پاسخ وزارت کشور مثبت باشد و اجازه بدهد که این تجمع برگزار شود.

زیباکلام در پاسخ به این سوال که آیا درخواست ارائه شده به وزارت کشور، مخالفان شعار مرگ بر اسرائیل هم را پوشش می دهد، گفت: بله، این تجمع مخالفین مرگ براسرائیل را هم پوشش می دهد برای اینکه باز شعار مرگ براسرائیل و ما اسرائیل را نابود می کنیم شعاری بوده که طی ۴۰ سال سر داده شده است. من معتقدم شعار نابودی اسرائیل هم هزینه های هنگفتی نیز بر منافع ملی ما وارد کرده است. بنده سوال می کنم: این وظیفه ای که جمهوری اسلامی برای خودش قائل شده است که باید اسرائیل را نابود کند این وظیفه را چه کسی برعهده جمهوری اسلامی ایران گذاشته است؟ قانون اساسی ما می گوید؟ مصوبه مجلس بوده است؟ خواست و اراده مردم بوده است؟ مردم ایران در جریان یک رفراندوم گفته اند که نصف به علاوه یک مردم ایران گفته اند که ما می خواهیم اسرائیل را نابود کنیم؟

استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران اضافه کرد: بنده معتقدم در خصوص اینکه آیا مردم ایران می خواهند نظام جمهوری اسلامی ایران اسرائیل را نابود کند یک نظرسنجی شود. رفراندوم نمی خواهد بشود یا لازم نیست، تنها یک نظرسنجی ساده انجام شود که چند درصد از مردم ایران خواهان نابودی اسرائیل هستند و فکر می کنند که جمهوری اسلامی ایران باید اسرائیل را نابود کند؟ اگر نصف به علاوه یک مردم ایران در یک نظرسنجی گفتند که ما می خواهیم اسرائیل را نابود کنیم جمهوری اسلامی بیاید و اسرائیل را موشک باران کند ولی اگر نصف به علاوه یک مردم ایران گفتند که نه ما خواهان نابودی اسرائیل نیستیم به نظر من نظام جمهوری اسلامی ایران باید خواست اکثریت مردم را لحاظ کند و دیگر شعار مرگ بر اسرائیل را هم سر ندهد.

صادق زیباکلام همچنین در پاسخ به پرسش های متعدد «انتخاب خبر» در خصوص اینکه آیا شعار مرگ بر آمریکا و مرگ بر اسرائیل و اقداماتی مانند صدور انقلاب و صدور ایدئولوژی جمهوری اسلامی ایران جزء اهداف و آرمان های انقلاب اسلامی و امام خمینی بوده است؟ یا اینکه اصلا چنین شعارها و اقداماتی در قانون اساسی گنجانده شده است؟ و آیا ماهیت انقلاب اسلامی ایران اصولا صدور انقلاب و ایدئولوژی به سایر نقاط دنیا و منطقه بوده است؟ گفت: اینگونه که تندروها و ارزشی ها ادعا می کنند نیست. انقلاب اسلامی ایران برای دموکراسی، انتخابات آزاد، آزادی بیان و برای نبود زندانی سیاسی بوده است، اهداف و آرمان های انقلاب اسلامی این ها بودند.

وی ادامه داد: اما فرض بگیریم که تندروها درست می گویند و اهداف و آرمان های انقلاب اسلامی این ها بوده است، مبارزه با آمریکا و مبارزه با اسرائیل و نابودی اسرائیل بوده است. این آرمان ها و اهداف متعلق به ۴۰ سال پیش بوده، اما آیا مردم ایران هم امروز پس از ۴۰ سال همچنان معتقدند که اسرائیل را باید جمهوری اسلامی ایران نابود کند یا نابود نکند؟ من می گویم نظام جمهوری اسلامی ایران اقدام به انجام یک نظرسجی ساده کند.

این فعال سیاسی تصریح کرد: تندروها و به اصطلاح ارزشی ها می گویند که ۴۰ سال پیش، از بین بردن اسرائیل جزء اهداف و آرمان های انقلاب اسلامی بوده و من معتقدم که اصلا چنین موضوعی نبوده است. بازگشت به سخنرانی های امام، اسناد و مدارک انقلاب اسلامی، قطعنامه راهپیمایی های انقلاب، مطبوعات سال های اول انقلاب و سال های ۵۷ ، ۵۸ و ۵۹ و نشان می دهد که آمریکاستیزی، صدور انقلاب و از بین بردن اسرائیل به هیچ وجه جزء اهداف انقلاب نبوده است.

وی افزود: اما من اصلا فرض می گیرم که تندروها درست می گویند و این ها جزو اهداف انقلاب اسلامی بوده است. ببینید الان ۴۰ سال گذشته است، اهداف انقلاب که وحی منزل نبوده، بلاتشبیه آیه قرآن نبوده که ابدی و ازلی باشد. یک نظرسنجی ساده از مردم صورت بگیرد، اگر مردم ایران در آن نظرسنجی گفتند که خواهان نابودی اسرائیل هستند جمهوری اسلامی ایران اسرائیل را موشک باران کند، اگر نصف به علاوه یک مردم ایران در این نظرسنجی گفتند که خواهان ادامه مرگ بر آمریکا هستند بیایند ۸۰ میلیون پرچم آمریکا را بدهند دست مردم آتش بزنند. ولی من معتقدم که به هیچ عنوان نصف به علاوه یک مردم ایران نه خواهان نابودی اسرائیل نه طرفدار شعار مرگ بر آمریکا هستند.

این منتقد سیاسی ابراز می دارد: موضوعی که من می گویم بسیار روشن است اما تندروها می گویند نه آقای زیباکلام شما اشتباه می کنید، همه این ها جزو اهداف انقلاب اسلامی بوده است. من خیلی ساده می گویم مگر شما نمی گویید این ها جزو اهداف انقلاب اسلامی بوده است، بسیار خوب، این ها مال ۴۰ سال پیش بوده است. یک نظرسنجی ساده بکنیم اگر مردم ایران همچنان گفتند که هم خواهان نابودی اسرائیل هستند، هم خواهان صدور انقلاب هستند، هم خواهان گفتن مرگ بر آمریکا هستند، هرسه آن ها را تداوم بخشیم. اما من معتقد هستم حداکثر ۱۰ درصد یا ۱۵ درصد یا ۲۰ درصد مردم ایران طرفداری خواهند کرد از شعار مرگ بر آمریکا و حداقل ۷۰ درصد و ۸۰ درصد مردم ایران می گویند: «نه، ما موافق شعار مرگ بر آمریکا نیستیم.».

از: سایت ایرانیان در انگلستان


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.