چهارمین سال کارشکنی دستگاه امنیتی و تداوم بلاتکلیفی لقمان و زانیار مرادی

دوشنبه, 24ام اردیبهشت, 1397
اندازه قلم متن

حدود ۴ سال از موعد مقرر نافرجام برای برگزاری دادگاه کیفری زانیار و لقمان مرادی زندانیان محکوم به اعدام می‌گذرد. پرونده این دو زندانی محبوس در زندان رجایی شهر کرج کماکان در هاله‌ای از ابهام است و با وجود نص صریح قانون در بحث اطاله دادرسی و درخواست‌های مکرر این دو زندانی همچنان هیچ چشم اندازی از محاکمه و تعیین فرجام پرونده آنان دیده نمی شود. این زندانیان سیاسی که سالهاست بلاتکلیف در معرض اتهاماتی جدی به سر می برند در سابه فقدان اسناد مستدل، در صورت برگزاری دادگاه از احتمال بالایی برای تبرئه و رهایی از حکم اعدام برخوردار هستند. علاوه بر اطاله دادرسی، این دو زندانی از مشکلات پزشکی نیز رنج می برند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، زانیار و لقمان مرادی دو زندانی محکوم به اعدام هستند که اکنون دهمین سال بازداشت خود را در زندان رجایی شهر کرج سپری می کنند.

با گذشت نزدیک به ۴ سال همچنان هیچ دادگاهی برای رسیدگی به اتهامات زانیار و لقمان مرادی در دادگاه کیفری تشکیل نشده است.

تشکیل دادگاه کیفری برای این دو زندانی محکوم به اعدام که بنا بر حکم محاربه به این مجازات محکوم شده اند، مربوط به قتل هایی است که در رابطه با اتهام محاربه که منجر به محکومیت آنان شده اتفاق افتاده است. زانیار و لقمان مرادی متهم به قتل هستند و همان قتل و مسائل مربوط به آن مستند اتهام محاربه آنان قرار گرفته است.

پیشتر وکلای ایشان گفته بودند که برای اثبات اتهام محاربه می بایست ابتدا دادگاه کیفری مربوط به قتل ها برگزار می شد و در صورت صدور حکم مبنی بر مجرمیت این دو متهم، پرونده برای بررسی مسئله محاربه به دادگاه انقلاب ارجاع می شد.

حسن پایدار وکیل این دو زندانی محکوم به اعدام پیشتر به هرانا گفته بود که “اگر در این دادگاه صالح، (دادگاه کیفری) قتل اثبات نشود، به استناد رایی که دادگاه کیفری استان صادر می کند می توان نسبت به حکم دادگاه انقلاب درخواست اعاده دادرسی کرد.”

یک منبع نزدیک به این زندانیان با تایید تداوم بلاتکلیفی این دو زندانی به گزارشگر هرانا گفت: “با وجود تمام مدارک و شواهدی که منجر به تبرئه لقمان و زانیار می‌شود، اداره اطلاعات از برگزاری دادگاه کیفری برای آنان جلوگیری می‌کند. تا کنون چندین بار از سوی وزارت اطلاعات به زانیار گفته شده که به خاطر پدرش در زندان است”.
تداوم بلاتکلیفی این زندانیان در حالی است که مشکلات پزشکی نیز به شکل مضاعفی شرایط زندان را برای آنان دشوار کرده است.

بنا بر گزارشات دریافتی، زانیار مرادی از درد در ناحیه ستون فقرات رنج می‌برد. دو مهره کمر وی به دلیل برخوردهای بازجویان و ماموران وزارت اطلاعات در اوایل بازداشت آسیب دیده است.
این زندانی تا کنون بارها درخواست اعزام به بیمارستان برای انجام عمل جراحی را ارائه داده است اما درخواست او تاکنون پاسخی از سوی دادستان بعنوان متولی دستور در پی نداشته است.
لازم به یادآوری است، زانیار و لقمان مرادی در حالی به اتهام قتل فرزند امام جمعه مریوان به اعدام محکوم شده اند که این اتهام بارها از سوی این دو زندانی رد شده است. پرونده زانیار مرادی که به همراه پسرعمویش لقمان مرادی به اعدام محکوم شده است، به دلیل وجود نقایصی در پرونده همواره مورد نقد نهادهای مدافع حقوق بشر بوده.

این دو زندانی کرد زندان رجائی شهر کرج روز چهارشنبه اول دی ماه ۱۳۸۹، به حکم قاضی صلواتی در دادگاه شعبه ۱۵ انقلاب تهران، با اتهام عضویت در “کومله” و دست داشتن در قتل پسر امام جمعه مریوان در شامگاه ۱۴ تیر ۱۳۸۸ به اعدام محکوم شده اند. این درحالی است که این دو زندانی بارها اعلام کرده اند زیر فشارها و تهدیدها مجبور به پذیرفتن قتل شده‌اند.

اردیبهشت ماه ۹۶، زانیار و لقمان مرادی با نگارش نامه ای سرگشاده به افکار عمومی، ضمن ارائه جزییات آخرین تحولات پرونده خود بر موضوع شکنجه های اعمالی بر آنان و سناریوسازی دستگاه امنیتی تاکیده کردند.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.