یک زندانی در زاهدان اعدام شد

دوشنبه, ۲۴ام اردیبهشت, ۱۳۹۷
اندازه قلم متن

سحرگاه امروز یکشنبه ۲۳ اردیبهشت، یک زندانی متهم به “قتل” در زندان مرکزی زاهدان که روز پنج‌شنبه جهت اجرای حکم به سلول انفرادی منتقل شده بود، اعدام شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، صبح امروز یکشنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۷، حکم اعدام یک زندانی در زندان مرکزی زاهدان اجرا شد.

هویت این زندانی “واحدبخش کوسه” ملقب به رسول بخش، فرزند شمسان، ۴۵ ساله، از بند ۸ زندان مرکزی زاهدان توسط هرانا احراز شده است.

این زندانی که به اتهام “قتل” به اعدام محکوم شده بود، از ۶ سال پیش تاکنون در زندان نگهداری می‌شد.

آقای کوسه روز پنج‌شنبه ۲۰ اردیبهشت به همراه یک زندانی دیگر به نام “محمد سرحدی” جهت اجرای حکم به سلول‌های انفرادی منتقل شده بودند.

محمد سرحدی کماکان در قرنطینه زندان مرکزی زاهدان به سر می‌برد.
هرانا پیشتر در گزارشی هویت ۱۲۱ تن از محکومین به اعدام در زندان مرکزی زاهدان را منتشر کرده بود که آقای کوسه نیز یکی از آنان بود.

بنا بر گزارش سالانه سازمان عفو بین‌الملل، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

مرکز آمار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران هم در گزارش سالانه خود اعلام کرده بود بیش از ۶٠ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که اصطلاحاً آن را اعدام “مخفیانه” می خوانند.

بر اساس داده های ۲۹۴۵ گزارش ثبت شده در مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در سالی که گذشت (اول فروردین ۱۳۹۶ تا ۲۷ اسفند ۱۳۹۶) دست کم ۳۲۲ شهروند اعدام شدندو ۲۳۶ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۴ کودک-مجرم اشاره کرد و همینطور به محل اجرای ۲۳ حکم اعدام که در ملأعام بوده است.
در صورت تمایل برای کسب اطلاعات بیشتر به گزارش سال ۲۰۱۷ این سازمان که اخیراً منتشر شده مراجعه نمایید. شما می‌توانید اسلایدهای گزارش پیش رو را نیز به‌صورت پی دی اف از اینجا دانلود کنید.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.