دو زندانی در ارومیه اعدام شدند

سه شنبه, 25ام اردیبهشت, 1397
اندازه قلم متن

سحرگاه امروز، دو زندانی به اتهام قتل در زندان مرکزی ارومیه اعدام شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، صبح امروز دوشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۷، دو زندانی به اتهام قتل در زندان مرکزی ارومیه اعدام شدند.

این دو زندانی روز یکشنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۷، جهت اجرای حکم اعدام به سلولهای انفرادی زندان مرکزی ارومیهمنتقل شده بودند.

هویت این زندانیان “خلیل آگوش ” و “سهیل میربخش” از زندان مرکزی ارومیه توسط هرانا احراز شده و هر دو به اتهام قتل به اعدام محکوم شده بودند.

خلیل آگوش، اهل ماکو، از سال ۹۱ در بند ۳-۴ این زندان و سهیل میربخش، ۲۵ ساله، اهل ارومیه از سال ۹۳ در بند جوانان این زندان به اتهام قتل به سر می‌بردند.

لازم به ذکر است بنا بر گزارش سالانه سازمان عفو بین‌الملل، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

مرکز آمار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران هم در گزارش سالانه خود اعلام کرده بود بیش از ۶٠ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که اصطلاحاً آن را اعدام “مخفیانه” می خوانند.

بر اساس داده های ۲۹۴۵ گزارش ثبت شده در مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در سالی که گذشت (اول فروردین ۱۳۹۶  تا ۲۷ اسفند ۱۳۹۶) دست کم ۳۲۲ شهروند اعدام شدندو ۲۳۶ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۴ کودک-مجرم اشاره کرد و همینطور به محل اجرای ۲۳ حکم اعدام که در ملأعام بوده است.

در صورت تمایل برای کسب اطلاعات بیشتر به گزارش سال ۲۰۱۷ این سازمان که اخیراً منتشر شده مراجعه نمایید. شما می‌توانید اسلایدهای گزارش پیش رو را نیز به‌صورت پی دی اف از اینجا دانلود کنید.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.