دو زندانی در ملاءعام در مشهد اعدام شدند

سه شنبه, 25ام اردیبهشت, 1397
اندازه قلم متن

صبح امروز، دو زندانی در مشهد به اتهام “تجاوز به عنف” در ملاءعام اعدام شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از صدا و سیما، این افراد سرکردگان باند ۵ نفره موسوم به “خرچنگ‌های سیاه” هستند که پارسال توسط پلیس دستگیر شدند.

براساس حکم دیوان عالی کشور، این دو فرد به اعدام در ملاءعام محکوم شدند و حکم آنان ساعت ۹ صبح امروز سه شنبه ۲۵ اردیبهشت در پارکینگ کوی پلیس مشهد واقع در انتهای خیابان کوشش، خیابان بزرگمهر در انظار عمومی اجرا شد.

اعضای باند “خرچنگ‌های سیاه” با سوار کردن دختران و زنان جوان در خودروی پراید خود با علامت تاکسی تلفنی و سرقت از آنان، آنان رابه شدت مورد آزار و اذیت قرار می دادند و در بیابانهای اطراف شهر رها می کردند.

در مراسم اجرای این احکام قاضی غلامعلی صادقی دادستان مرکز خراسان رضوی، دکتر خدابخشی سرپرست دادسرای انقلاب مشهد و سرهنگ آقابیگی فرمانده انتظامی مشهد حضور داشتند.

لازم به ذکر است بنا بر گزارش سالانه سازمان عفو بین‌الملل، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

مرکز آمار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران هم در گزارش سالانه خود اعلام کرده بود بیش از ۶٠ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که اصطلاحاً آن را اعدام “مخفیانه” می خوانند.

بر اساس داده های ۲۹۴۵ گزارش ثبت شده در مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در سالی که گذشت (اول فروردین ۱۳۹۶ تا ۲۷ اسفند ۱۳۹۶) دست کم ۳۲۲ شهروند اعدام شدندو ۲۳۶ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۴ کودک-مجرم اشاره کرد و همینطور به محل اجرای ۲۳ حکم اعدام که در ملأعام بوده است.
در صورت تمایل برای کسب اطلاعات بیشتر به گزارش سال ۲۰۱۷ این سازمان که اخیراً منتشر شده مراجعه نمایید. شما می‌توانید اسلایدهای گزارش پیش رو را نیز به‌صورت پی دی اف از اینجا دانلود کنید.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.