آمریکا و کشورهای عرب حوزه خلیج فارس رهبران حزب الله لبنان را تحریم کردند

پنجشنبه, ۲۷ام اردیبهشت, ۱۳۹۷
اندازه قلم متن

حسن نصرالله، دبیرکل حزب الله

آمریکا و کشورهای عرب حوزه خلیج فارس روز چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت حسن نصرالله، دبیرکل حزب الله و شیخ نعیم قاسم، معاون دبیر کل حزب‌الله لبنان را تحریم کردند.

به گزارش رویترز،علاوه بر حسن نصرالله و شیخ نعیم قاسم، چهار نفر دیگر نیز مورد تحریم قرارگرفته اند. همچنین گروه «داعش در صحرای بزرگ آفریقا» تحریم شده است.

رویترز می گوید، این سومین دور تحریم هایی است که آمریکا پس از خروج از توافق هسته ای با ایران، برجام، اعلام می کند.

وزارت خزانه داری آمریکا می گوید، تحریم های روز چهارشنبه شورای رهبری گروه حزب الله را هدف قرار داده اند. حسین الخلیل، ابراهیم امین السید و محمد یزبک از اعضای رهبری حزب الله لبنان مورد تحریم قرار گرفته اند.

طبق این گزارش آمریکا به همراه کشورهای عرب خلیج فارس عضو «مرکز مقابله با تامین مالی تروریستی» یعنی؛ عربستان، کویت، عمان، بحرین، قطر و امارات متحده عربی رهبران حزب الله را مورد تحریم قرار داده اند.

شماری از کسانی که روز چهارشنبه توسط «مرکز مقابله با تامین مالی تروریستی» مورد تحریم قرار گرفتند،‌ پیش از این توسط آمریکا مورد تحریم قرار گرفته بودند.

مرکز مقابله با تامین مالی تروریسم در ۲۱ مه ۲۰۱۷ در جریان سفر دونالد ترامپ ، رییس جمهوری آمریکا به عربستان تاسیس شد و هفت عضو دارد.

آمریکا روز گذشته ولی الله سیف، رئیس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، را به اتهام تامین میلیون‌ها دلار منابع مالی برای گروه حزب‌الله لبنان مورد تحریم قرار داد.

علاوه بر ولی الله سیف، علی طرزعلی، معاون مدیرکل بخش بین‌الملل بانک مرکزی ایران، بانک اسلامی «البلاد» مستقر در عراق، کریم ارس حبیب، مدیرعامل این بانک، و محمد قصیر، رابط مالی نیروی قدس سپاه و حزب‌الله لبنان، نیز در فهرست تحریم‌های روز سه‌شنبه ایالات متحده قرار گرفته‌اند.

این در حالی است که آمریکا هفته گذشته نیز شش شخص حقیقی و سه شخص حقوقی ایران را به «اتهام میلیون‌ها دلار انتقال مالی به نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی» به فهرست تحریم‌ها اضافه کرده است.

آمریکا از سال ۱۹۹۵ حزب الله لبنان را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داده است.

مقام‌های آمریکا و متحدان واشنگتن از جمله عربستان سعودی و اسرائیل همواره نسبت به قدرت فزاینده حزب‌الله لبنان در گوشه و کنار جهان هشدار داده‌اند.

یک مقام وزارت امور خارجه آمریکا پیش از این گفته بود:««حکومت ایران حزب الله را به وجود آورده و از آن حمایت مالی می کند تا به بی‌ثباتی در تمام منطقه و سراسر دنیا دامن بزند. همه اینها به خرج ملت ایران بوده است…مردم ایران و مردم لبنان شایسته بهتر از این هستند.»

شبه نظامیان حزب الله لبنان از مهم ترین نیروهای حامی حکومت بشار اسد در جنگ داخلی سوریه هستند.

جنگ سوریه در بیش از هفت سال گذشته این کشور را به تلی از ویرانه مبدل کرد؛ صدها هزار تن کشته و میلیون‌ها تن از خانه و کاشانه اشان آواره شدند.

با استفاده از گزارش های رویترز و رادیو فردا؛ خ.ک

از: رادیو فردا


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.