اعدام یک زندانی در اصفهان / زندانی بیرجندی به شلاق و اعدام محکوم شد

چهارشنبه, 2ام خرداد, 1397
اندازه قلم متن

یک زندانی با اتهام قتل و سرقت به اعدام، حبس و تحمل ۷۴ ضربه شلاق محکوم شد. همزمان حکم یک زندانی که با اتهام “قتل” به اعدام محکوم شده بود، هفته گذشته در زندان مرکزی اصفهان اجرا شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از رکنا مورخ ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷، مرد معتادی که با استفاده از پیک نیک، دختر و مادری را به قتل رسانده و بعد از آن هم دست به ارتکاب چندین فقره سرقت خودرو زده بود به قصاص محکوم شد.

قاضی پرونده در این باره گفت: “چهارم آذر سال ۱۳۹۵ فردی از اهالی یک محله در شمال شهر بیرجند هنگام عزیمت به مسجد برای اقامه نماز صبح با بلند شدن دود غلیظی از یک خانه مواجه می شود و موضوع را به مرکز فوریت های پلیسی ۱۱۰ اطلاع می دهد که با توجه به آتش سوزی در منزل مسکونی ماموران آتش نشانی در محل حاضر می شوند و آتش را مهار می کنند”.

«رمضانی» ادامه داد: “قبل از رسیدن ماموران انتظامی و آتش نشانی با کمک اهالی کوچه شهید برگی، مرد خانه توسط اورژانس به مرکز درمانی منتقل می شود اما پس از مهار آتش، ماموران با اجساد یک خانم و یک دختر بچه مواجه می شوند”.

به گفته وی کارآگاهان اداره جنایی و بازپرس ویژه قتل در محل حاضر می شوند و پس از بررسی آثار به جا مانده از آتش سوزی و خون ریزی از سر زن ۳۵ ساله و دختر ۱۲ ساله در می‌یابند، موضوع غیر عمدی نیست.

وی تصریح کرد: “در تحقیقات کارآگاهان، دختر دیگر صاحبخانه که تا ساعت ۲۰:۳۰ در منزل پدرش حضور داشته است اظهار کرد که وقتی در محل بودم چند نفر دیگر هم حضور داشتند که سر یک گوشی تلفن همراه با همدیگر بحث داشتند”.

همچنین روند تحقیقات نشان می داد که خودروی صاحبخانه در روز حادثه دیده نشده است که با تحقیقات از افرادی که شب در منزل او حضور داشتند سرنخ‌هایی از متهم به قتل به دست آمد و وی دستگیر شد.

قاضی «رمضانی» گفت: “شب حادثه، متهم در منزل شاکی به مصرف مواد مخدر مشغول بود که آخر شب همان جا می خوابد و نیمه های شب با پیک نیک اقدام به ضربه زدن به مرد خانواده می کند که با درگیری بین آن ها زن ۳۵ ساله بیدار می شود و برای جدا کردنشان تلاش می کند اما متهم با وارد کردن ضرباتی او را به قتل می رساند و در همین هنگام دختر بچه آن ها که قصد داشته است با ایجاد سر و صدا همسایه ها را با خبر کند با استفاده از پیک نیک توسط متهم به قتل می رسد”.

وی ادامه داد: “بعد از آن متهم با سرقت خودروی صاحبخانه به سمت نهبندان فرار و در آن جا خودروی سرقتی را با خودروی پی کی معامله می کند سپس به زاهدان می گریزد و در این شهر خودروی زانتیایی به امانت می گیرد و به بیرجند عزیمت می کند. زانتیا را در آن جا به ۴۰۵ تبدیل می کند که هنگام فرار به سمت مشهد در فیض آباد خراسان رضوی دستگیر می شود”.

متهم ۲۴ ساله (م-ک) در اولین جلسه رسیدگی به پرونده تشکیل شده در دفاع از خود ضمن پذیرفتن اتهام های وارد شده اظهار کرد: “ساعت حدود ۱۷:۳۰ چهارم آذر ۹۵ بود که به اتفاق چند نفر دیگر برای مصرف مواد مخدر به منزل (ع-ه) رفتیم و حوالی ساعت۲۰:۳۰ دختر صاحبخانه را به خیابان مدرس رساندیم و دوباره برگشتیم و شروع به مصرف کردیم”.

آخر شب در خانه صاحبخانه ماندم. سند و سوئیچ خودروی صاحبخانه چشم ام را گرفته بود.

آن شب تا جایی که توانستم مواد کشیدم به طوری که حالت دیوانگی به من دست داد اما قصد کشتن آن ها را نداشتم.

ساعت ۵ صبح بود که سند و سوئیچ را برداشتم که ناگهان مرد خانواده بیدار شد و بین ما درگیری رخ داد و با پیک نیک دو ضربه به او زدم.

در همین هنگام خانم اش بیدار شده بود که دو یا سه ضربه هم به او زدم. در این میان دختر بچه آن ها سر و صدا می کرد که دیگر ذهن ام فرمان نمی داد و نمی خواستم ردی از خودم به جا بگذارم بنابراین با پیک نیک سه ضربه به او زدم و پیک نیکی را که خودم مشغول استعمال بودم واژگون کردم تا خانه آتش بگیرد و ردی از من نماند.

قاضی شعبه اول دادگاه کیفری یک استان به موجب کیفرخواست صادرشده از دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان بیرجند، متهم (م -ک) که دارای سوابق کیفری متعددی از جمله قتل عمدی مادر و فرزند و ایراد صدمه بدنی غیر عمدی به صاحب منزلی که در آن جا قتل رخ داده است، آتش کشیدن عمدی منزل صاحبخانه و سرقت متعدد خودرو و ایراد صدمه بدنی به راننده آژانس در سیستان و بلوچستان بود و با توجه به اقرار مکرر متهم در تمام مراحل رسیدگی و نظر به درخواست صریح اولیای دم مبنی بر قصاص، بزهکاری متهم را مبنی بر دو فقره قتل عمدی محرز دانست و وی را به قصاص نفس محکوم کرد.

همچنین متهم به دلیل ارتکاب سرقت چندین خودرو به تحمل دو فقره ۱۵ سال حبس و تحمل دو فقره ۷۴ ضربه شلاق محکوم شد.

علاوه بر این متهم به جرم سرقت خودروی ام وی ام صاحبخانه (محل وقوع قتل) و خودروی زانتیا به دو فقره چهار سال و نیم حبس و دو فقره به تحمل ۷۴ ضربه شلاق و رد اموال و همچنین به دلیل ایراد صدمه بدنی به راننده آژانس در سیستان و بلوچستان به پرداخت دیه و تحمل ۹ ماه حبس محکوم شد.

لازم به اشاره است که کنوانسیون بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی صراحتا استفاده از مجازات‌های تحقیر آمیز و نافی کرامت انسانی مانند شلاق را ممنوع کرده است.

یک زندانی در زندان مرکزی اصفهان اعدام شد

به گزارش سازمان حقوق بشر ایران مورخ ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷، حکم یک زندانی که با اتهام “قتل” به اعدام (قصاص نفس) محکوم شده بود، هفته گذشته در زندان مرکزی اصفهان اجرا شد.

صبح روز یکشنبه ۲۳ اردیبهشت ماه، یک زندانی در زندان مرکزی اصفهان اعدام شد. هویت این زندانی که با اتهام قتل عمد به اعدام (قصاص نفس) محکوم شده بود، جعفر فیروزخانی اهل هشترود احراز شده است.

یک منبع مطلع در این خصوص گفت: “جعفر فیروزخانی سال ۱۳۹۳ به اتهام قتل مالک یک بنگاه اتومبیل در نجف آباد اصفهان بازداشت و در دادگاه عمومی این شهر به اعدام محکوم شد.” وی همچنین گفت: “جعفر با اینکه سال‌ها در اصفهان زندگی می‌کرد جهت خرید یک دستگاه ماشین پراید به این بنگاه ماشین مراجعه می‌کند که پس از گذشت مدت زمانی معلوم شد که مقتول ماشین پراید را گران قیمت به وی فروخته است و پس از درگیری با مالک بنگاه او را به قتل می‌رساند و در طول این چند سال نتوانست رضایت خانواده مقتول را به دست بیاورد.”

گفتنی است، این زندانی پیش از اعدام در زندان نجف آباد اصفهان نگهداری می‌شد، اما چند روز پیش از اجرای حکم به زندان مرکزی اصفهان منتقل شده بود.

اعدام این زندانی با وجود گذشت بیش از یک هفته از سوی رسانه‌های داخلی در ایران اعلان نشده است.

لازم به ذکر است بنا بر گزارش سالانه سازمان عفو بین‌الملل، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

مرکز آمار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران هم در گزارش سالانه خود اعلام کرده بود بیش از ۶٠ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که اصطلاحاً آن را اعدام “مخفیانه” می خوانند.

بر اساس داده های ۲۹۴۵ گزارش ثبت شده در مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در سالی که گذشت (اول فروردین ۱۳۹۶  تا ۲۷ اسفند ۱۳۹۶) دست کم ۳۲۲ شهروند اعدام شدند و ۲۳۶ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۴ کودک-مجرم اشاره کرد و همینطور به محل اجرای ۲۳ حکم اعدام که در ملأعام بوده است.

در صورت تمایل برای کسب اطلاعات بیشتر به گزارش سال ۲۰۱۷ این سازمان که اخیراً منتشر شده مراجعه نمایید. شما می‌توانید اسلایدهای گزارش پیش رو را نیز به‌صورت پی دی اف از اینجا دانلود کنید.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.