واکنش سپاه به بسته پیشنهادی پمپئو چیست؟

چهارشنبه, ۲ام خرداد, ۱۳۹۷
اندازه قلم متن

اهالی ایران وایر
حسن روحانی، رئیس جمهور ایران دیروز نخستین مقام ارشد ایرانی بود که به بسته پیشنهادی وزیر امور خارجه آمریکا که شامل ۱۲شرط مهم است، پاسخ داد. با این حال روشن است که رئیس جمهور ایران مخاطب اصلی پمپئو نبود و نیست.

سه شرط بسته پیشنهادی وزیر امورخارجه آمریکا درباره برنامه هسته ای است که ترجمه ساده اش باز کردن پیچ و مهره برنامه هسته ای ایران است و اجازه بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی برای بازرسی از پایگاه های نظامی مشکوک. مقام های ارشد جمهوری اسلامی به ویژه مقام های ارشد سپاه در طول پنج سال گذشته بارها اعلام کرده اند که این دو موضوع و به ویژه بازرسی از پایگاه های نظامی خط قرمز آنان است.

شرط چهارم به توقف تولید ساخت موشک های بالستیک باز می گردد. مسئولیت این پروژه نیز به طور کامل در اختیار سپاه پاسداران است. اگرچه وزارت دفاع ایران در برنامه های موشکی نقش دارد ولی کنترل و هدایت این برنامه تحت تسلط سپاه است.

شرط پنجم آمریکا یعنی درخواست آزادکردن شهروندان دوتابعیتی است که در ایران بازداشت شده اند. مسئول بازداشت این گروه از شهروندان غربی نیز سازمان اطلاعات سپاه است.

مخاطب اصلی شروط ششم تا یازدهم پمپئو که به ابعاد دخالت ایران در لبنان، فلسطین، عراق، یمن، سوریه و افغانستان می پرداخت نیز نیروی قدس سپاه پاسداران است.

شرط دوازدهم نیز که درخواست توقف رفتارهای تهدیدآمیز مانند توقف پرتاب موشک به عربستان و یا تهدید به نابودی اسرائیل و یا عملیات سایبری مخرب و تهدید کشتیرانی بین المللی نیز به فعالیت هایی اشاره دارد که تحت نظر نیروی قدس سپاه، نیروی دریایی سپاه و ارتش سایبری سپاه انجام می شود. بنابراین مخاطب اصلی هر ۱۲خواسته وزیر امورخارجه آمریکا، سپاه پاسداران بود که تحت کنترل رهبر جمهوری اسلامی برنامه های خود را پیش می برد.

این ایده که دولت آمریکا تصمیم گرفته است با مخاطب اصلی در ایران حرف بزند،‌ مهم است. دولت اوباما هم در مواجهه با برنامه هسته ای ایران چنین رویکردی را در دستور کار داشت و تصمیم گرفت به جای تلاش برای مواجهه یا سخن گفتن و تهدید کردن رئیس جمهور ایران، با رهبر جمهوری اسلامی که تصمیم گیرنده اصلی بود، حرف بزند. نامه های اوباما به آیت الله خامنه ایِ، بازتاب این تصمیم مهم بود. حالا دولت ترامپ هم تصمیم گرفته است که به جای درگیر شدن با وزیر امورخارجه یا رئیس جمهور ایرانِ، مستقیم با مخاطب اصلی حرف بزند: سپاه پاسداران انقلاب اسلامی.

در نخستین واکنش به این تاکتیک، روزنامه جوان وابسته به سپاه پاسداران صبح امروز در واکنش به سخنان پمپئو، این اظهارات را «هارت و پورت» و «حرف مفت» توصیف کرد و نوشت: «اگرچه وزیر خارجه آمریکا استراتژی جدید دولت آمریکا علیه ایران را رونمایی کرد اما از راهبردی که واشنگتن بتواند این آرزوهای خود را محقق کند، ارائه نداد» و «راهبرد جدید آمریکا، برنامه ای برای رسیدن به لیست بلندبالای دونالد ترامپ برای ایجاد اجماع بین المللی علیه ایران ندارد.» این نکته در واقع تعیین کننده ترین مولفه ای است که مخاطبان اصلی پیام وزیر امورخارجه آمریکا به آن تکیه کرده اند.

آنها در میدان سوریه، روسیه را کماکان همراه منافع درازمدت خودشان حساب می کنند و در بازی پیچیده برجام، روی اختلافات اتحادیه اروپا و آمریکا حساب کرده اند، به فقدان اراده لازم نزد دولت های محلی در کشورهایی چون لبنان، عراق و افغانستان برای بیرون راندن ایران واقف هستند و مرتب به گزارش های آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره پایبندی ایران به تعهدهایش استناد می کنند. این مجموعه شواهد می تواند آنها را فعلا قانع کند که دونالد ترامپ برنامه یا توانایی لازم برای ایجاد اجماع بین المللی علیه ایران را ندارد.

این یک واقعیت روشن است که حکومت ایران بیش از اینکه از تهدید ترامپ بترسد، از فراگیری و جهانی شدن این تهدیدها هراسان است. تجربه ایجاد اجماع بین المللی دولت اوباما برای اعمال تحریم های شدید علیه ایران به خوبی به رهبران جمهوری اسلامی یاد داده که اگر آمریکا بتواند چنین حلقه فشاری را شکل دهد، راهی جز تسلیم ندارد. در مقابل، ناتوانی غرب در ایجاد اجماع برای تعیین نوع مواجهه اش با بحران سوریه، به رهبران جمهوری اسلامی یاد داد که وقتی اجماع قدرتمندی مقابل او وجود نداشته باشد، هر اندازه که لازم باشد می تواند دخالت و سرکشی کند. از این زاویه می توان گفت برنامه دولت ترامپ برای اجرایی کردن و پیشبرد این شروط و به ویژه ایجاد یک ائتلاف قدرتمند و موثر است که واکنش رهبر ایران و فرماندهان سپاه پاسداران را جهت دهی می کند. تا آن زمان، رجزخوانی های آیت الله خامنه ای و قاسم سلیمانی ادامه خواهد یافت؛ با لحنی تندتر و قوی تر.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.