پایان اعتصاب غذای اسماعیل عبدی در زندان اوین

جمعه, 4ام خرداد, 1397
اندازه قلم متن

اسماعیل عبدی، معلم زندانی و فعال صنفی معلمان محبوس در زندان اوین که از ۴ اردیبهشت ماه در اعتراض به نقض گسترده حقوق شهروندی معلمان و کارگران دست به اعتصاب غذا زده بود، به دنبال وخامت وضعیت جسمانی و پس از گذشت ۲۳ روز به اعتصاب خود پایان داد. منیر عبدی همسر اسماعیل عبدی ضمن تایید این خبر به گزارشگر هرانا گفته است “ما با ارائه مدارک پزشکی ایشان به دادستانی خواستار رسیدگی به وضعیت وی شدیم که این درخواست کماکان بی‌پاسخ مانده است. همچنین درخواست مرخصی آقای عبدی از سوی مسئولان زندان تایید شده اما دادستانی همکاری نکرده و ابلاغیه مرخصی ایشان بلاتکلیف است”.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، اسماعیل عبدی، معلم زندانی و فعال صنفی معلمان محبوس در زندان اوین پس از گذشت ۲۳ روز و کاهش ۱۵ کیلوگرم وزن، روز چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۷ به اعتصاب غذای خود پایان داد.

منیر عبدی همسر اسماعیل عبدی ضمن تایید این خبر به گزارشگر هرانا گفت: “آقای عبدی در روز چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت ماه با ضعف بدنی بسیار شدیدی مواجه شده و به اعتصاب خود پایان دادند. ایشان که پیش از این نیز به دلیل اعتصاب غذا و عدم رسیدگی زندان دچار آسم و درد کلیه بودند، طی دو هفته گذشته دچار درد در ناحیه مفاصل شدند که از سوی بهداری زندان نیز تایید شده است. ما با ارائه مدارک پزشکی ایشان به دادستانی خواستار رسیدگی به وضعیت وی شدیم که این درخواست کماکان بی‌پاسخ مانده است. همچنین درخواست مرخصی آقای عبدی از سوی مسئولان زندان تایید شده اما دادستانی همکاری نکرده و ابلاغیه مرخصی ایشان بلاتکلیف است”.

در بیستمین روز از اعتصاب غذای اسماعیل عبدی هرانا گزارش کرده بود که در سایه‌ی بی‌توجهی مسئولان، وی همچنان در اعتصاب غذا به سر می‌برد و دست‌کم ۱۵ کیلو کاهش وزن داشته است.

این فعال صنفی چندی پیش با نوشتن نامه‌ای سرگشاده اعلام کرد که در اعتراض به نقض گسترده حقوق شهروندی معلمان و کارگران از روز سه‌شنبه ۲۸ فروردین ۱۳۹۷ دست به اعتصاب غذا خواهد زد. با این حال در پی وعده‌ی مسئولان دادستانی مبنی بر رسیدگی به خواسته‌هایشان، اعتصاب خود را به مدت یک هفته عقب انداخته بود.

پس از آن در تاریخ ۴ اردیبهشت‌ماه سال جاری، منیره عبدی، همسر اسماعیل عبدی در گفت‌وگویی کوتاه با گزارشگر هرانا خبر اعتصاب غذای آقای عبدی را تایید کرد و گفت: “آقای عبدی در پی وعده مسئولان دادستانی مبنی بر رسیدگی به خواسته‌هایشان، اعتصاب خود را یک هفته عقب انداخت ولی با توجه به عدم تحقق وعده‌های مسئولان دادستانی، از روز سه‌شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ دست به اعتصاب غذا زده است”.

پیش از این در تاریخ ۸ اردیبهشت‌ماه سال جاری سازمان عفو بین‌الملل طی بیانیه‌ای خواستار اقدام فوری جهت رسیدگی به وضعیت اسماعیل عبدی، فعال صنفی معلمان شده است.

اسماعیل عبدی معلم زندانی محبوس در زندان اوین، به تازگی از سوی کنفرانس سالیانه اتحادیه ملی مدیران مدارس و زنان آموزگار بریتانیا (NASUWT) که در بیرمنگام انگلستان برگزار شد، برنده جایزه بین‌المللی همبستگی این اتحادیه در سال ۲۰۱۸ شده است.

آقای عبدی پیش از این نیز در ادیبهشت ماه سال گذشته در اعتراض به عدم استقلال قوه قضاییه در ”صدور احکام امنیتی” برای فعالان تشکل‌های صنفی معلمان و کارگران و با درخواست صریح ”خروج روند پیگیری پرونده‌ خود از حالت امنیتی به عادی” دست به اعتصاب غذا زده بود.

لازم به یادآوری است که  آقای عبدی به دنبال تائید حکم ۵ سال حبس در دادگاه تجدیدنظر، نوزدهم آبان ماه ۹۵ بدون اخطار قبلی در منزل خود بازداشت و به زندان اوین منتقل شده بود.

آقای عبدی به دلیل فعالیت‌های صنفی خود در حوزه حقوق معلمان ایران بازداشت و محکوم شده بود.

در بهمن‌ماه ۹۵، سمانه اسدخانی، وکیل اسماعیل عبدی، از رد درخواست اعاده دادرسی موکل خود خبر داده بود.

خانم اسدخانی گفته بود: “برای حکم ۵ سال حبس صادره در شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر درخواست اعاده دادرسی داده بودیم که این درخواست در شعبه ۳۳ دیوان عالی کشور در قم رد شد”.

این وکیل دادگستری افزود: “برای رد درخواست دلیل خاصی نیاورده‌اند و تنها بیان شده که رأی اولیه مطابق قانون صادر شده و اعاده دادرسی مردود است”.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.