انتقال نزار زکا، فعال اینترنتی به بند دو الف زندان اوین بدون ارائه توضیح

دوشنبه, 7ام خرداد, 1397
اندازه قلم متن

وکیل نزار زکا شهروند لبنانی و فعال آزادی اینترنت که به ۱۰ سال حبس محکوم است به کمپین حقوق بشر در ایران گفت او بدون دلیل مشخصی از روز یکشنبه ۳۰ اردبیهشت ماه از بند هفت زندان اوین به بند دو الف سپاه پاسداران منتقل شده است. جیسون پابلت وکیل آمریکایی او گفت دلیل این انتقال هنوز مشخص نیست و از زمان انتقال او هیچ تماسی با خانواده‌اش نداشته است.

جیسون پابلت به کمپین گفت: «روز یکشنبه مامورانی وارد بند هفت اوین شدند و در حالی که فیلم برداری می‌کردند کل بند و وسایل همه زندانیان آن بند را تفتیش کرده‌اند و بعد نزار را با خود به بند دو– الف سپاه بردند اما هیچ توضیحی درباره دلیل این کار نداده‌اند و ما هنوز خبری از وضعیت او نداریم.»

همچنین به گفته وکیل نزار زکا او از تاریخ ۲۵ اردبیهشت ماه مجددا دست به اعتصاب غذا تر به دلیل عدم رسیدگی پزشکی و انتقال او به بیمارستان زده است. پابلت با اظهار اینکه «موکلم مایل به رسانه‌ای شدن نام بیماریش نیست» گفت: «او واقعا برای ماهها بیمار است و نیاز به انتقال به بیمارستان برای درمان دارد و متاسفانه هنوز مسوولان قضایی ایران با انتقال او موافقت نکرده‌اند.»

وکیل نزار زکا درباره انتقال مجدد او به سلول انفرادی بند ۲- الف سپاه پاسداران گفت: «انتقال مجدد زندانی که پیش از این محکوم شده به سلول انفرادی و آن هم بدون توضیح بسیار عجیب است و ما پس از شش روز هنوز دلیلش را متوجه نشدیم.»

نزار زکا، شهروند لبنانی مقیم آمریکا، نایب رییس اتحادیه جهانی فناوری اطاعات (ویتسا) و دبیر کل «سازمان عربی فناوری اطلاعات و ارتباطات» است. آقای زکا روز ۲۴ شهریور ماه ۱۳۹۴ به دعوت مسئولان «همایش بین المللی نقش آفرینی زنان در توسعه پایدار»به ایران سفر کرد اما در تاریخ ۲۷ شهریور ماه در فرودگاه بازداشت شد. او در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی با اتهام جاسوسی برای دولت متخاصم آمریکا به ۱۰ سال حبس و پرداخت جریمه نقدی ۴.۵ میلیون دلاری محکوم شد که دادگاه تجدید نظر اوایل مرداد ماه ۹۶ این حکم را عینا تایید کرد.

جیسون پابلت در گفتگویی با کمپین در تاریخ ۱۸ بهمن ۹۶ از مشکوک بودن موکلش به «سرطان روده» خبر داده بود. او همچنین گفت مسوولان زندان اوین در غذای او و هم بندی دیگرش ژیائو وانگ، زندانی امریکایی مواد (دارویی یا مخدر)مخدر می‌ریزند تا آنها برای روزها در خواب و بی‌حالی به سر ببرند. این وکیل در توضیح بیشتر گفت: «ما نمی‌دانیم دقیقا چند بار مسوولان زندان در غذای آنها مواد ریخته‌اند اما او معتقد است که چندین بار این اتفاق افتاده است و در آخرین بار که حدود یک هفته پیش بوده هم او و هم آقای وانگ بعد از اینکه غذای مشابه‌ای را خورده‌اند برای چندین روز به شدت خسته و در خواب بوده‌اند.»

نزار زکا از زمان بازداشت بارها به دلیل عدم رسیدگی پزشکی دست به اعتصاب غذا زده است. او در اعتراض به شرایطش در زندان اوین، عدم اجازه ملاقات با نماینده سفارت لبنان و پزشک متخصص در تاریخ هشتم دسامبر ۲۰۱۵ دست به اعتصاب غذا (تر) زد که مدتی بعد پس از حاد شدن وضعیت جسمی و ملاقات پزشک با او در زندان، به اعتصابش پایان داد. قوق اولیه زندانی به شمار می‌آید.

جیسون پابلت در گفت‌وگویی با کمپین در تاریخ ۱۱ مهر ۹۶ گفته بود نزار زکا از روز ۲۹ سپتامبر قادر به باز کردن دهانش و حتی خوردن غذا نیست و در شرایط اعتصاب غذای اجباری به سر می‌برد. او در تماس تلفنی با خانواده‌اش در لبنان گفته که نیاز فوری برای انتقال به بیمارستان و درمان دارد و سمت چپ صورتش چند برابر بزرگ‌تر از سمت راست صورتش شده است. این وکیل گفته بود:‌ « ما از صلیب سرخ بین‌المللی تقاضای ورود سریع به این قضیه را داریم و همین‌طور از تمام نهادهای حقوق بشری درخواست کمک می‌کنیم.»


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.