مهدی کروبی: ظاهراً سرنوشت حصر را عزرائیل تعیین می‌کند

چهارشنبه, 9ام خرداد, 1397
اندازه قلم متن

مهدی کروبی، از رهبران اعتراض‌های پس از انتخابات ریاست جمهوری ۸۸، با اشاره به اینکه ظاهرا پایانی بر حصر غیرقانونی نیست، گفته است که به نظر مى‌رسد تعیین‌کننده سرنوشت حصر، عزرائیل باشد «که یا ما زودتر می‌رویم و یا آن دیگری».

در حدود هشت سالی که از بازداشت خانگی مهدی کروبی، میرحسین موسوی و زهرا رهنورد می‌گذرد، چندین مقام جمهوری اسلامی گفته‌اند که تصمیم‌گیرنده اصلی درباره این موضوع شخص آیت‌الله خامنه‌ای است.

این نامه که تاریخ نهم خرداد در زیر آن ذکر شده خطاب به اعضای شورای مرکزی «حزب اعتماد ملی» نوشته شده و روز چهارشنبه در وب‌سایت سحام‌نیوز، وابسته به این حزب، منتشر شد.

مهدی کروبی در نامه جدیدش حصر را «غیرقانونی، بی‌ضابطه و خودسر» خوانده و با اشاره به اینکه «کسی هم خود را در قبال آن پاسخگو نمی‌داند» گفته است فقط مرگ یکی از طرفین می‌تواند به این بازداشت پایان دهد.

مهدی کروبی در این نامه انتخابات ریاست جمهوری ۸۸ را «مضحک و فرمایشی» خوانده است که رئیس جمهوری مستقر «با افزایش ۷ میلیونی رأی بر کرسی ریاست جمهوری نشانده شد» و اعتراض‌های مردم به «تقلب و مهندسی انتخابات» با خشونت سرکوب شد.

آقای کروبی همچنین با اشاره به اینکه پس از انتخابات ۸۸ دفتر شخصی او، ساختمان حزب و روزنامه اعتماد ملی همگی توقیف شدند، این «هزینه سنگین» را بهای نامه‌های هشداردهنده‌اش «در اعتراض به سرکوب خشن معترضین» دانسته است.

اعتراض‌های پس از انتخابات ریاست جمهوری با واکنش خونبار نیروهای امنیتی روبه‌رو شد. بر اساس آمارهای حکومتی، دست‌کم ۳۰ تن در این اعتراض‌ها کشته شدند اما گروه‌های مدافع حقوق بشر و منابع غیردولتی شمار قربانیان را بسیار بیشتر ذکر می‌کنند و کمیته پیگیری میرحسین موسوی و مهدی کروبی در شهریور ماه ۸۸، فهرستی شامل اسامی بیش از ۷۰ کشته را به مجلس شورای اسلامی ارائه کرد.

علاوه بر کشته‌های خیابانی، شماری از دستگیرشدگان نیز در بازداشتگاه کهریزک به قتل رسیدند و گزارش‌هایی نیز از شکنجه بازداشت‌شدگان منتشر شد.

رهبر جمهوی اسلامی و اطرافیان او از اعتراض‌های پس از انتخابات ۸۸ با عنوان «فتنه» یاد می‌کنند.

مهدی کروبی در نامه‌اش به شورای مرکزی حزب اعتماد ملی، برای دومین بار از آنها خواسته است که با درخواست استعفایش از سمت دبیرکلی این حزب موافقت کنند.

حزب اعتماد ملی در سال ۸۴ توسط مهدی کروبی تأسیس شد و با دبیرکلی او آغاز به کار کرد. اما در سال‌های اخیر و پس از بازداشت خانگی او، رسول منتجب‌نیا به عنوان قائم مقام او، مسئولیت اداره این حزب را بر عهده دارد.

نامه جدید مهدی کروبی پنج روز پس از آن منتشر شده است که برگزاری دومین کنگره سراسری حزب اعتماد ملی با تنش روبه‌رو شد. نخستین کنگره این حزب در سال ۹۵ نیز با استعفای مهدی کروبی از دبیرکلی این حزب مخالفت کرده بود.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.