گزارش میدانی؛ نبض میدان فردوسی همچنان در دست نیروهای امنیتی

پنج شنبه, ۱۰ام خرداد, ۱۳۹۷
اندازه قلم متن

خبرگزاری هرانا – با گذشت بیش از دو ماه از نوسانات شدید قیمت ارز و طلا و افزایش بی‌سابقه قیمت دلار در ایران میدان فردوسی تهران هم‌چنان شاهد حضور پررنگ نیروهای امنیتی و گارد ویژه است. حضور این نیروها بعضا با آزار و اذیت شهروندان همراه شده است. در موارد متعددی نیروهای حاضر در محل با بررسی اجباری محتویات تلفن های همراه رهگذران تلاش می کنند اطمینان حاصل کنند تصویری از میدان معروف شهر و مغازه های نیمه تعطیل صرافی گرفته نشده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، نیروهای امنیتی و گارد ویژه نه تنها هر روزه در اطراف میدان فردوسی تهران حضور محسوسی دارند بلکه در طول خیابان فردوسی تا چهارراه استانبول در فاصله‌های صد متری ماشین‌های نیروی انتظامی حضور دارند تا بتوانند بر فعالان بازار ارز نظارت کنند. این در حالی است که اکثر صرافی‌های حاضر در اطراف میدان و خیابان فردوسی یا تعطیل هستند و تابلوهای اعلام قیمت ارز خاموش است و صرافی‌ها در ظاهر هیچ اعلام قیمتی ندارند.

بر اساسا مشاهدات گزارشگران هرانا، جو امنیتی میدان فردوسی تهران به گونه‌ای است که ماموران نیروی انتظامی و نیروهای لباس شخصی با دقت مراقب هستند که هیچ شهروندی از وضعیت میدان فردوسی عکسبرداری نکند. نیروهای امنیتی حتی اجازه نمی‌دهند شهروندان از مغازه‌های تعطیل و تابلو ارزی خاموش آن‌ها عکسبرداری کنند.

حساسیت این ماموران به گونه‌ای است که هر از چندی رهگذران را با ارعاب و تهدید مجبور می‌کنند تا محتویات و عکس‌های داخل موبایلشان را به آنان نشان دهند تا هیچ عکسی از وضعیت فعلی میدان فردوسی تهیه نشود. به گفته امید یکی از فعالان بازار ارز: “این رفتار نه تنها نقض حریم شخصی مردم است بلکه باعث به وجود آمد حس وحشت و عدم امنیت در مردم می‌شود و هیچ کمکی به ثبات بازار ارز نمی‌کند.”

اولین حضور نیروهای امنیتی در بازار ارز تهران در دوران حسن روحانی در بهمن سال گذشته رخ داد، زمانی که بالا رفتن قیمت ارز در ایران باعث شد تا نیروی انتظامی و نیروهای لباس شخصی وارد خیابان فردوسی تهران شده و با بازداشت بیش از ۹۰ نفر از “دلالان ارز” سعی کنند قیمت ارز را کنترل کنند. در آن تاریخ حسین رحیمی، رئیس پلیس تهران اعلام کرد: “در جریان اجرای طرح برخورد با اخلالگران بازار ارز، علاوه بر دستگیری ۹۰ نفر از دلالان اثرگذار بازار، ۱۰واحد صرافی پلمب شده و به ۱۶واحد دیگر نیز اخطار پلمب داده شده است.”  رحیمی همچنین از دستگیری آقای “سین” ، جانشین جمشید بسم‌الله در بازار ارز خبر داد. جمشید بسم‌الله فردی بود که نوسانات بازار ارز در دوران محمود احمدی‌نژاد به او نسبت داده می‌شد.

از آن تاریخ حضور نیروهای امنیتی در میدان فردوسی، خیابان منوچهری، پاساژ افشار و بازار سبزه‌میدان که از مراکز اصلی معاملات ارزی در تهران به حساب می‌آیند، محسوس بود و بسیاری از صرافی‌ها و فعالان این عرصه با احتیاط به فعالیت خود ادامه می‌دادند. امید در این‌باره می‌گوید: “با اتمام تعطیلات نوروزی دوباره قیمت دلار جهش داشت. این بار افزایش قیمت دلار به بالای ۶ هزار تومان، آن‌قدر شوکه کننده بود که اسحاق جهانگیری قیمت‌های موجود در بازار را غیرواقعی خواند و قیمت دلار در بازار را ۴۲۰۰ اعلام کرد. دلاری که در بازار به دلار جهانگیری مشهور شد و البته هیچ وقت کسی آن دلار را ندید. پس از آن اکثر صرافی‌های خیابان فردوسی و منوچهری ترجیح دادند تا بازگشت آرامش به بازار ارز فعالیت خود را معلق کنند تا با دردسر بیشتر روبرو نشوند.”

امید ادامه می‌دهد: “الان هم ما هر روز با ترس به میدان فردوسی می‌آییم. چون ماموران لباس شخصی و نیروی انتظامی بارها ما را تهدید به بازداشت کرده‌اند. این روزها بازار غیررسمی ارز وجود دارد و همه ما مجبور هستیم به صورت غیرقانونی فعالیت کنیم اما نیروی انتظامی تلاش می‌کند همه‌چیز را عادی جلوه دهد. اگر حضور آن‌ها در این‌جا عادی است و فقط برای برقراری امنیت است چرا صرافی‌ها تعطیل هستند؟ چرا به مردم اجازه گرفتن عکس از میدان را نمی‌دهند؟”

بر این اساس به نظر می‌رسد وضعیت امنیتی میدان فردوسی ادامه پیدا کرده و میدان فردوسی هم‌چنان نبضش در دستان ماموران امنیتی و نیروی انتظامی باشد و نبض قیمت ارز در دست بازار غیر رسمی.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.