رمز گشایی از ضمانت و تضمین در سخنان کرباسچی

دوشنبه, 28ام خرداد, 1397
اندازه قلم متن

حامد آئینه وند

حدود ۱۰۰ تن از فعالان سیاسی که عموما از اصلاح طلبان هستند و تنی چند از چهره های ملی مذهبی نیز در میان آنها دیده می شود در بیانیه ای از حکومت درخواست کرده اند که بدون پیش شرط و از موضع برابر با دولت ترامپ وارد مذاکره شود. غلامحسین کرباسچی دبیر کل کارگزاران در گفت گویی که در خصوص این بیانیه با روزنامه اعتماد انجام داده است خاطر نشان کرده امریکا باید ضمانت بدهد که بدعهدی نکند، تضمین بدهد خلف وعده نکند، ضمانت بدهد و.. کرباسچی ضمن رد نزدیکی دیدگاه ها و قرابت سیاسی امضا کنندگان بیانیه بر این تاکید می کند که همه آنها دغدغه منافع ملی را دارند و احتمالا امضا کنندگان با انگیزه های متفاوتی بیانیه را امضا کرده اند و این خود از اسامی هویداست.

اما کرباسچی دقیقا از چه چیزی سخن می گوید و منظور او از به کارگیری کلمات ضمانت و تضمین چیست؟ او احتمالا خودش معذوراتی دارد که پیرامون عدم تببین” مراد از تضمین” دیده می شود. معذوراتی که مرجع ضمیر آن حاکمیت نیست بلکه مردم هستند. مردمی که در تظاهرات فراگیر دی ماه ۹۶ با شعار “اصلاح طلب اصول گرا دیگه تمومه ماجرا” فاش گفتند بازی تمام شده و سفره انقلاب باید جمع شود و دیگر آنها مرغ عروسی و عزای اصلاح طلبان نخواهند بود. آنها دیگر بازیچه اصلاح طلبانی که پیش از انتخابات اختیارات رئیس جمهور را بیش از ۵۰ در صد و بعد از اعتراضات دیماه حول و حوش ۱۵ درصد می دانند، نخواهند شد.

کرباسچی در مصاحبه خود با اعتماد تلاش می کند که مساله “ضمانت و تضمین” در پرده ای از ابهام باقی بماند و مخاطبان برداشتی کلی از مفهوم ضمانت داشته باشند اما واقعیت آن است که معذورات ایشان به طبع استمرار طلب خود و دیگر دوستانشان بر می گردد که به# سفره انقلاب و ابسته اند و منظورشان این است که امریکایی ها باید تضمین بدهند که به سفره ما چپ چپ، نگاه نکنند ونیت جمع کردن آن را نداشته باشند. اما چرا این مطلب را حاضر نیستد به صراحت بیان کنند چون پس از تظاهرات فراگیر دی ماه ۹۶ که شعار” اصلاح طلب اصول گرا دیگه تمومه ماجرا” محوریت پیدا کرده متوجه شده اند مشروعیت و محبوبیت پوشالی اشان که ناشی از کارنامه سیاسی آنان، حذف رقبای قدرتمند و فقدان احزاب سیاسی واقعی و غیر محفلی می باشد در افکار عمومی به شدت آسیب دیده است. به عبارت دیگر در عین اینکه می خواهند در نگاه مردم پسا سیستمی جلوه کنند و وانمود کنند به بعد از جمهوری اسلامی هم فکر می کنند هم زمان به حاکمیت می گویند در صورتی که امریکائیها حاضر به دادن تضمین امنیت و حیات برای جمهوری اسلامی( بخوانید #سفره انقلاب) و کنار گذاری سیاست تغیر رژیم هستند با آنها وارد مذاکره شوید اما این را شفاف نمی گویند چون می دانند خواست مردم تنها فرو پاشی است، دلربایی هم زمان از مردم و نظام پیشه آنهاست. اصلاح طلبان که به زیست سیاسی انگلی عادت کرده اند و علی رغم شعارهای پر طمطراق در هر انتخاباتی شرکت می کنند با خود فکر می کنند به جای برنامه محوری و پاسخگویی در فردای براندازی در حکومتی سکولار دموکرات در جمهوری اسلامی خیلی راحت می توانند با” تکرار می کنم” خاتمی از نعمات سفره انقلاب بهره مند شوند و سری که درد نمی کند را دستمال نبندند. بعد با یک نگذاشتند کار کنیم قضیه را ماست مالی کنند تا با هیولا جلوه دادن رقیب بعدی صف رای به جمهوری اسلامی را دوباره طولانی کنند و روز از نو روزی از نو.. .

هدف از تحریم کره، خلع سلاح شبه جزیره از سلاح های هسته ای و نه الزاما تغیر رژیم بوده است. امریکا با خلع سلاح کره تضمین امنیت خود، ژاپن و کره جنوبی را می خواست که به آن دست یافته و تحریمها را آهسته آهسته لغو خواهد کرد. اما ایران که بمب نداشت ودر مسیر دست یابی بود با تحریم ها به برجام رسید و با یک دور دیگر از تحریم ها به تغیر رژیم می رسد چرا؟ ایران بیش از سه برابر کره شمالی جمعیت دارد، شبه جزیره نیست، قلب خاورمیانه و پل پیروزی در جنگ جهانی دوم است. زمینه های تغیر و نارضایتی از جمهوری اسلامی در همه ساحتهای انسانی بالاست، سابقه دو انقلاب بزرگ دارد، نفت و گاز فراوان دارد، هم مردم و هم همسایگانش ( اعراب و اسرائیل ) خواستار تغیر رژیم اند، شکاف دو لت ملت در آن بسیار بالاست، تحریم ها ادامه می یابد و تضمینی در کار نیست دو راه وجودارد یا استحاله یا فاتحه از من بپرسید کدام محتمل تر است می گویم فاتحه…

 

 


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.