انتقال یک زندانی جهت اجرای حکم اعدام در زندان مرکزی اردبیل

سه شنبه, 29ام خرداد, 1397
اندازه قلم متن

صبح امروز، یک زندانی که به اتهام “قتل” به اعدام محکوم شده بود، جهت اجرای حکم به سلول‌های انفرادی زندان مرکزی اردبیل منتقل شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، صبح امروز سه‌شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷، یک زندانی در زندان مرکزی اردبیل جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شد.

هویت این زندانی “صابر عالی مرد”، فرزند علی، از بند ۱ زندان مرکزی اردبیل توسط هرانا احراز شده است.

صابر عالی مرد ۲۷ سال دارد و در ۲۱ سالگی به اتهام “قتل” دستگیر شده است. آقای عالی مرد از ۶ سال پیش تاکنون در زندان مرکزی اردبیل نگهداری می‌شود.

لازم به یادآوری است که صبح دیروز نیز “محمد ثلاث” و متهم ردیف اول پرونده “قتل بنیتا” در زندان رجایی شهر کرج اعدام شدند.

لازم به ذکر است بنا بر گزارش سالانه سازمان عفو بین الملل، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

مرکز آمار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران هم در گزارش سالانه خود اعلام کرده بود بیش از ۶٠ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که اصطلاحاً آن را اعدام “مخفیانه” می خوانند.

بر اساس داده های ۲۹۴۵ گزارش ثبت شده در مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در سالی که گذشت (اول فروردین ۱۳۹۶  تا ۲۷ اسفند ۱۳۹۶دست کم ۳۲۲ شهروند اعدام شدندو ۲۳۶ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۴ کودک-مجرم اشاره کرد و همینطور به محل اجرای ۲۳ حکم اعدام که در ملأعام بوده است.

در صورت تمایل برای کسب اطلاعات بیشتر به گزارش سال ۲۰۱۷ این سازمان که اخیراً منتشر شده مراجعه نمایید. شما می‌توانید اسلایدهای گزارش پیش رو را نیز به‌صورت پی دی اف از اینجا دانلود کنید.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.