صدور حکم ۱۱۴ سال حبس تعزیری برای ۳۴ درویش زندانی

سه شنبه, 5ام تیر, 1397
اندازه قلم متن

سایت مجذوبان نور، در دو گزارش کوتاه از احکام طولانی‌مدت زندان برای دراویش گنابادی خبر داده است. دادگاه انقلاب تهران بزرگ به ریاست قاضیان صلواتی و احمدزاده، در مجموع ۱۱۴ سال حبس برای ۳۴ درویش حکم صادر کرده است.
به نوشته سایت “مجذوبان نور”، پایگاه مستقل خبری، فرهنگی دراویش نعمت‌اللهی گنابادی، روز یکشنبه ( ۳ تیر) حکم صادره دادگاه انقلاب برای ۲۵ نفر از درویشان محبوس در تیپ چهار زندان تهران بزرگ ابلاغ شده است.

بنا به گزارش سایت مجذوبان نور، برای فرامرز مانگری حکم ۱۰ ساله حبس تعزیری صادر شده است. قرار است او به مدت ۲ سال نیز به رودبار از توابع استان کرمان تبعید شود. قاسم حسنلو، مسعود مرزوقی، مجید کریمی نیز هریک به ۷ سال حبس تعزیری محکوم شده‌اند.

سایت مجدوبان نور در گزارشی دیگر از احکام ۴۵ ساله جدید برای ۹ درویش محبوس در زندان تیپ ۳ تهران بزرگ خبر داده است. این احکام نیز در دادگاه انقلاب به ریاست قاضیان صلواتی و احمدزاده در تیپ سه زندان تهران بزرگ به درویشان گنابادی ابلاغ شده است.

این دراویش علاوه بر حکم حبس طولانی مدت به “شلاق تعزیری” هم محکوم شده‌اند.

مهدی اسکندری یکی از همین درویشان علاوه بر حکم‌ حبس ۶ ساله تعزیری به مدت ۲ سال نیز ممنوع‌الخروج شده است.

این دراویش در جریان حادثه گلستان هفتم مورد ضرب و شتم شدید قرار گرفتند و بازداشت شدند. آنها در بازجویی و محاکمه از حقوق قانونی برخوردار نبودند و از دسترسی به وکیل هم محروم شدند.

در حادثه گلستان هفتم برخی از زنان درویش نیز دستگیر شدند. به گزارش “کمپین حقوق بشر ایران”، شش زن درویش از تاریخ ۲۱ خرداد ماه در اعتراض به برخوردهای ناهنجار مأموران زندان در زندان قرچک به اعتصاب غذا دست زده‌اند.

سایت مجذوبان نور در گزارشی که روز یکشنبه (۳ تیر) منتشر کرده ضمن اشاره به این اعتصاب نوشته است که “حال جسمی برخی از آنها وخیم” شده و امنیت جانی آنها را به مخاطره انداخته است.

علت دستگیری دراویش گنابادی

دراویش گنابادی در روز ۳۰ بهمن ۹۶ در اعتراض به محاصره خانه نورعلی تابنده، رهبرشان در خیابان هفتم پاسداران تهران تجمع کردند که این تجمع با دخالت نیروی انتظامی و ماموران لباس شخصی به آشوب کشیده شد.

در آن شب و صبح روز بعد طبق گفته دراویش بیش از ۳۰۰ تن از درویشان بازداشت شدند و ۱۷۰ نفر آنها به دلیل شدت ضرب و شتم پس از بازداشت به چهار بیمارستان منتقل شدند. همه آنها پس از مداوای سرپایی به زندان منتقل شدند و زنان نیز به زندان قرچک فرستاده شدند.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.