درخواست جمعی از چهر‌ه‌های سیاسی از دراویش زندانی برای پایان دادن به اعتصاب غذا

شنبه, ۹ام تیر, ۱۳۹۷
اندازه قلم متن

جمعی از چهره‌های سیاسی شناخته شده داخل ایران طی نامه‌ای به دروایش زندانی که در اعتراض به وضعیت‌شان دست به اعتصاب غذا زده‌اند خواستار پایان دادن به اعتصاب غذایشان شده‌اند.

انها در این نامه که نسخه‌ای از آن نیز به دست کمپین رسیده، ضمن حمایت از خواسته «به حق» دراویش از انها خواسته‌اند به دلیل افزایش نگرانی‌‌ خانواده‌ها و دوستان برای سلامتی‌‌شان و به خصوص از آنجایی که وضعیت رسیدگی و درمانی در زندان هم مناسب نیست به اعتصاب خود پایان دهند. این امضاکنندگان همچنین در نامه کوتاه خود از مسوولان قضایی هم خواسته‌اند هر چه سریع‌تر به مسایل دراویش زندانی رسیدگی و شرایط آزادی‌شان را فراهم کنند.

این نامه به امضای احمد منتظری، سعید منتظری، حسین کروبی، مصطفی تاج‌زاده، عماالدین باقی، فاطمه کروبی، فاطمه کمالی احمدسرایی، زهرا ربانی املشی و فخرالسادات محتشمی‌پور رسیده است.

متن کامل این نامه به این شرح است: «وَ مَنْ سَمِعَ رَجُلًا یُنَادِی یَا لَلْمُسْلِمِینَ فَلَمْ یُجِبْهُ فَلَیْسَ بِمُسْلِمٍ ( رسول گرامی اسلام)
طبق شنیده‌های مورد وثوق، جمعی از دراویش (از زنان و مردان) چند روز است در اعتراض به شرایط خود در زندان، طولانی شدن ناموجه بازداشت و برگزاری دادگاه‌هایی که ضوابط قانونی را رعایت نمی‌کنند دست به اعتصاب غذا زده‌اند. با توجه به کمبود امکانات دارویی و درمانی در زندان، نگرانی عمیق خانواده‌ها و مردم شریفی که اخبار را دنبال می‌کنند و ازسوی دیگر فقدان حمیت لازم مسؤولان مربوطه در شنیدن صدای شما به این وسیله به آگاهی می‌رسانیم که ما امضا‌کنندگان زیر ضمن حمایت از خواسته‌های بحق شما و اعتراض به عدم رسیدگی به درخواست های قانونی معترضان، برای رفع نگرانی نسبت به سلامت شما، خواستار پایان دادن به اعتصاب شده و با توجه به شرایط پرخطر کنونی جامعه و اوضاع پر آشوب منطقه و نارضایتی‌های عمومی، از مسؤولان نیز درخواست دخالت مؤثر و مودت آمیز برای حل هرچه سریع‌تر مشکلات پیش آمده و آزادی زندانیان را داریم.»

تعدادی از زنان درویش در زندان قرچک در اعتصاب غذا هستند و همچنین در ندامتگاه بزرگ تهران نیز ۱۰ درویش مرد با نام‌های «محسن عزیزی، ظفرعلی مقیمی، محمدباقر مقیمی، علی جمشیدی، حسین فهیمی، مصطفی شیرازیان، نعمت‌الله ریاحی، محمدعلی کرمی، احمدبراکوهی و مهدی مهدوی فر» دست به اعتصاب غذا (تر) زده‌اند.

براساس گفته‌های برخی از خانواده‌های دراویش دستگیر شده، جمعی از دروایش که تعداد آنها حتی تا ۳۰۰ نفر نیز گزارش شده است، در شامگاه ۳۱ بهمن و صبح اول اسفند ماه همراه با ضرب و شتم بازداشت شدند. دراویش مرد همگی پس از مداوای سرپایی یا چند روز در بیمارستان به زندان ندامتگاه تهران بزرگ منتقل شدند و تاکنون در آنجا به سر می‌برند. همچنین ۱۱ زن درویش به زندان قرچک ورامین منتقل شدند که از بین آنها شهناز کیان‌اصل به دلیل وضعیت وخیم جسمی در تاریخ چهارم ردبیهشت ماه با قرار وثیقه آزاد شد.

پیش از این همسر محسن عزیزی در گفت‌وگو با کمپین درباره اعتصاب غذا آنها گفته بود در بین اعتصاب‌کنندگان ظفرعلی مقیمی به دلیل طولانی شدن اعتصاب حالش وخیم است و محمدعلی کرمی نیز به علت بیماری قلبی اعتصاب غذا برایش مشکل‌ساز شده است.

نیلوفر دولتشاه همسر محسن عزیزی در ان گفت‌وگو نیز به فقدان وسایل بهداشتی و اولیه زندگی در ندامتگاه تهران بزرگ خبر داده بود. اینکه زندانیان هنوز پس از چند ماه روی موکت می‌خوابند. آب گرم فقط روزی دو ساعت در جریان است و آب آشامیدنی از لوله‌های آب قابل خوردن نیست و زندانیان مجبور به خرید آب معدنی با چند برابر قیمت واقعی از فروشگاه زندان هستند. همچنین در فصل تابستان بندهای زندان فاقد کولر و یا وسیله دیگر خنک کننده است.

خانم دولتشاه همچنین گفته بود دراویش بدون حضور وکیل خود در گروه‌های چند نفر به دادگاه فراخوانده شده، تفهیم اتهام شدند یا دادگاه‌شان برگزار شده و برای برخی نیز حکم‌های صادر شده است. طبق گفته خانم دولتشاه حکم‌های صادر شده حاوی چند سال زندان، چند ضربه شلاق و ممنوع الخروجی برای چند سال است.

دراویش گنابادی روز سی‌ام بهمن ۹۶ در اعتراض به محاصره خانه نورعلی تابنده، رهبرشان در خیابان هفتم پاسداران تهران تجمع کردند که این تجمع با دخالت نیروی انتظامی و ماموران لباس شخصی به آشوب کشیده شد. در آن شب و صبح روز بعد طبق گفته فرهاد نوری، سخنگوی دراویش بش از ۳۰۰ درویش بازداشت شدند و ۱۷۰ نفر آنها به دلیل شدت ضرب و شتم پس از بازداشت به چهار بیمارستان منتقل شدند. همه آنها پس از مداوا سرپایی و بقیه بازداشتی‌ها به دو زندان اوین و فشافویه منتقل شدند و زنان نیز به زندان قرچک فرستاده شدند.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.