آموزش و پرورش اول مهرماه ۱۹۰ هزار معلم کم دارد/ بازنشسته شدن ۷۲ هزار معلم در پایان سال تحصیلی

سه شنبه, ۱۲ام تیر, ۱۳۹۷
اندازه قلم متن

رئیس فراکسیون فرهنگیان مجلس با بیان اینکه آموزش و پرورش در آستانه مهرماه با با کسری نیرو مواجه است، گفت: آموزش و پرورش اول مهرماه ۱۹۰ هزار معلم کم دارد.
یکشنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۱۹:۲۶

نشست فراکسیون فرهنگیان مجلس شورای اسلامی

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، نشست فراکسیون فرهنگیان مجلس شورای اسلامی با موضوع ساماندهی نیروی انسانی آموزش و پرورش با حضور معاون توسعه مدیریت وپشتیبانی وزارت آموزش و پرورش، نمایندگانی از سازمان اداری و استخدامی کشور، مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، دیوان محاسبات و اعضای فراکسیون برگزار شد و حاضران به بیان نظرات و پیشنهادات خود پیرامون بحث ساماندهی موضوع نیروی انسانی در آموزش و پرورش پرداختند.

حمیدرضا حاجی بابایی رئیس فراکسیون فرهنگیان مجلس با بیان اینکه قطعا وزارت آموزش و پرورش با نزدیک شدن به اول مهر با مشکلی جدی مواجه می شود، گفت: در حال حاضر وزارت آموزش و پرورش ۹۲۸ هزار نیرو دارد که این نیروها با احتساب نیروهای اداری و خدماتی محاسبه شده است.

وی با بیان اینکه ۱۰۰ هزار نفر نیروهای آموزش و پرورش خدماتی و اداری هستند، افزود: حدود ۲۱۰ هزار نیروی آموزش و پرورش نیز در بخش معاونت مدارس و مدیریت فعالیت دارند که البته آموزش محسوب می شوند.

حاجی بابایی تصریح کرد: با محاسبه این اعداد وزارت آموزش و پرورش در حال حاضر حدود ۶۰۰ هزار معلم در اختیار دارد که البته از این تعداد نیز معلمان به اندازه ساعات مصوب تدریس نمی کنند، بلکه کمتر تدریس صورت می‌گیرد.

وی از بازنشسته شدن ۷۲ هزار معلم در پایان سال تحصیلی ۹۸-۹۷ خبر داد و تصریح کرد: برای جبران کمبود نیرو در وزارت آموزش و پرورش باید سیاست‌های جدی در نظر گرفته و اجرا شود.

حاجی بابایی با یادآوری اینکه آموزش و پرورش برای اول مهر با کمبود ۱۹۰ هزار نیرو مواجه است، ادامه داد: یکی از راهکارهایی که وزارت آموزش و پرورش برای جبران این کسری نیرو در نظر گرفته به کارگیری ۲۰ تا ۳۰ هزار بازنشسته برای شروع سال تحصیلی است که اقدام به جایی در این مقطع زمانی است.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس اظهار کرد: ضمن اینکه پیشنهاد می شود از دانشجو معلمانی که ۴ ترم تحصیل کرده‌اند، نیز برای اول مهر سال ۹۷ بهره گیری شود. این اقدام قبلا امتحان شده و قطعاً امسال نیز جواب خواهد داد.

وی یادآور شد: متاسفانه دانشگاه فرهنگیان که باید سالانه ۳۰ هزار دانشجو جذب می‌کرد به وظیفه خود عمل نکرده و تربیت معلم در کشور به مشکل خورده است.

حاجی بابایی ادامه داد: یکی از موضوعاتی که برای آموزش و پرورش بسیار خطرناک است، کنار گذاشتن حدود ۴۰ هزار نیروی آموزشی در سمت‌های مدیریتی و معاونتی مدارس است که این تصمیم، تصمیم بسیار خطرناکی است. تصور کنید برای یک مدرسه با ظرفیت ۵۰۰ دانش آموز که نیاز به حداقل ۳ معاون مدرسه دارد، یک معاون در نظر گرفته شود، با این تعدیل نیرو تمام آن ۵۰۰ دانش آموز در خطر آسیب خواهند بود، لذا در چنین وضعیتی باید از تصمیمات احساسی خودداری شود.

وی با تاکید بر اینکه در شرایط فعلی باید نیروهای نهضت سوادآموزی را رها کرد، گفت: در حال حاضر ۱۵ هزار نیروی پیش دبستانی در کشور داریم و حدود ۱۸ هزار نیروی حق التدریس که مجموعاً این نیروها ۳۳ هزار نفر می‌شوند؛ تمام دعواها و تجمعاتی که در برابر مجلس یا هر نهاد دیگری صورت می گیرد، مربوط به استخدام این نیروها است.

رئیس فراکسیون فرهنگیان مجلس تصریح کرد: در چنین شرایطی که این ۳۳ هزار نیرو خواهان بحث استخدامی خود هستند، وزارت آموزش و پرورش ۲۸ هزار نیرو را خرید خدمات کرده و به صورت شرکتی به کار گمارده است. چرا با این نیروهای حق التدریسی قرارداد منعقد نشده است؟ در حالی که همین نیروهای شرکتی نیز پس از ۳ سال مدعی می شوند و درخواست استخدام دارند.

وی اظهار کرد: البته در شرایط کنونی می‌توان با به کارگیری بازنشستگان و به کارگیری دانشجو معلم از بحران فعلی عبور کرد ولی قطعاً این ترفند برای سال آینده جواب نخواهد داد.

در ادامه این نشست نمایندگان دستگاه‌ها و نمایندگان مجلس شورای اسلامی حاضر در جلسه نقطه نظرات خود درخصوص مسائل موجود در بحث آموزش و پرورش را مطرح کردند و رئیس فراکسیون فرهنگیان به جمع بندی نهایی در این خصوص پرداخت.

بر این اساس این گزارش، وزارت آموزش و پرورش ملزم شد لیستی از تعداد نفرات حق التدریسی، نهضتی و پیش دبستانی به مجلس ارائه دهد تا مجلس توجیه شود که برای چه افرادی قرار است قانونگذاری کند و بر این اساس بودجه لازم را در نظر بگیرد.

همچنین مقرر شد نهضت سوادآموزی از طریق نیروهای بازنشسته و نیروهای مدارس غیردولتی تامین شود.همچنین آموزش و پرورش مکلف است تمام نیروهای مأمور خود را به وزارتخانه بازگرداند تا کسری نیروی معلم از این طریق جبران شود.

آموزش و پرورش تحت هیچ عنوان از نیروهای شرکتی استفاده نکند.استفاده از بازنشستگان با راهکارهای قانونی در دستور کار آموزش و پرورش قرار گیرد.استفاده از نیروهای حق التدریس در دستور کار آموزش و پرورش قرار بگیرد.

وزارت آموزش و پرورش از ظرفیت سرباز معلم بهره بگیرد.

وزارت آموزش و پرورش نظام رتبه بندی معلمان را هر چه سریعتر به مرحله اجرایی برساند؛آنچه امروز وزارت آموزش و پرورش اجرا می کند، قانون مدیریت خدمات کشوری است نه نظام رتبه بندی.

طرح چابک سازی و ساماندهی نیروهای اداری آموزش و پرورش با اولویت حضور این نیروها در کلاس های درس در دستور کار آموزش و پرورش قرار گیرد.همچنین در این نشست علاوه بر حاجی بابایی رئیس جلسه سید حمایت میرزاده، فاطمه سعیدی، فریده اولادقباد، محمدبیرانوندی و احمد همتی حضور داشتند./


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.