اعتراض نویسندگان به وضعیت نشر در آستانه نمایشگاه کتاب

یکشنبه, ۱۰ام اردیبهشت, ۱۳۹۱
اندازه قلم متن

نمایشگاه کتاب

۱۶۳ نویسنده، شاعر و مترجم از اخبار نگران‌کننده حوزه نشر همچون “ممانعت از شرکت نشر چشمه در نمایشگاه کتاب” انتقاد کردند. پیش‌تر وزیر ارشاد در مراسم نماز جمعه از “خطوط قرمز” نمایشگاه کتاب سخن گفته بود.

در آستانه برگزاری بیست‌و‌پنجمین دوره نمایشگاه کتاب تهران، ۱۶۳ نویسنده، شاعر و مترجم با نوشتن نامه‌ای‌ سرگشاده‌ای به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خواستار برداشتن موانع و تعلیقات فعالیت همکاران خود شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری مهر شنبه ۹ اردیبهشت ۱۳۹۱، در این نامه از “تعلیق ناشران پرسابقه‌ای هم‌چون نشر چشمه و ثالث” و همچنین “ممانعت از شرکت نشر چشمه در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران” به عنوان “اخبار ناراحت‌کننده وضعیت نشر” نام برده شده است.

امضاکنندگان این نامه از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خواسته‌اند: «در این وضعیت که صنعت نشر کشور هر روز ضعیف‌تر از گذشته شده و تیراژ کتاب‌ها به پایین‌ترین حد خود در این سال‌ها رسیده است، ترتیبی اتخاذ کنند تا تعلیق‌ها برداشته شود و ناشران با همان روال سابق به کارشان ادامه دهند.»

نویسندگانی همچون لیلی گلستان، فتح‌الله بی‌نیاز، مصطفی مستور، علیرضا محمودی ایرانمهر، حسین مرتضاییان آبکنار، حافظ موسوی، کیومرث پوراحمد، احمد آرام، محسن آزرم، مژده دقیقی، علی اصغر سیدآبادی از امضاکنندگان این نامه هستند.

ممنوعیت برای نشر چشمه

پیش از این بهمن دری رئیس نمایشگاه بیست و پنجم کتاب تهران از ممنوعیت ورود نشر چشمه به نمایشگاه کتاب امسال به دلیل “تخلفات” خبر داده بود.

مهدی جعفری مدیر روابط عمومی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز عدم حضور برخی ناشران متخلف در نمایشگاه کتاب را به دلیل “داشتن پرونده قضایی” عنوان کرده و گفته بود: «به دلیل داشتن پرونده قضایی، نشر چشمه به هیچ عنوان در نمایشگاه بیست و پنجم حضور نخواهد داشت.»

با این حال داریوش رضوانی قائم مقام اجرایی بیست و پنجمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران با تأیید ممنوعیت حضور نشر چشمه در نمایشگاه گفته بود که این موضوع توسط دستگاه قضایی ‌اعلام شده است.

به گفته داریوش رضوانی:«موضوع به تعلیق درآمدن فعالیت‌های نشر چشمه بیش از هر چیز به محتوای بیش‌تر آثاری که در ماه‌های گذشته برای دریافت مجوز نشر ارائه کرده است برمی‌گردد.»

خطوط قرمز نمایشگاه کتاب

یک روز پیش از انتشار نامه ۱۶۳ نویسنده، شاعر و مترجم، محمد حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی جمهوری اسلامی ایران در نمازجمعه تهران از توجه به “خطوط قرمز” در نمایشگاه کتاب امسال اشاره کرده و گفته بود: «هر کس نمی‌‌تواند هر کتابی را به نام فکر و اندیشه در نمایشگاه عرضه کند.»
از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.