مدیرکل هواشناسی استان البرز مطرح کرد: انتقاد از مدیریت نشدن منابع آب در کشور/ هدر رفت ۳۸ درصد آب شرب در شبکه توزیع/ رفع خشکسالی ۲۰ سال طول می‌کشد

سه شنبه, ۱۹ام تیر, ۱۳۹۷
اندازه قلم متن


مدیرکل هواشناسی استان البرز ضمن هشدار نسبت به بحران خشکسالی و بی‌آبی در کشور، مدیریت نشدن منابع آبی را مهمترین علت خشکسالی عنوان کرد و گفت: وضعیت امروز ما طی ۲۰ سال رخ داده و اگر قرار باشد درست شود ۲۰ سال طول می‌کشد.

به گزارش ایلنا، منصور رحمانیان با انتقاد از مدیریت نشدن منابع آب گفت: ۹۳ درصد منابع آب کشور در بخش کشاورزی مصرف می‌شود و همین باعث شده چاه‌هایی که تا سال ۹۰، ۷۵متر عمق داشت الان به عمق ۳۰۰ متری برسد، در چنین وضعیتی سئوال اینجاست که چرا هنوز کشت غرق‌آبی انجام می‌شود و چرا کشاورزی به سمت کشت گلخانه‌ای نمی‌رود.

رحمانیان با بیان اینکه سه درصد منابع آب کشور در بخش شرب مصرف می‌شود، خاطرنشان کرد: ۳۸ درصد آب‌های شرب در شبکه توزیع هدر می‌رود. سه درصد منابع آب کشور در بخش صنعت مصرف و یک درصد نیز در بخش‌های متفرقه صرف می شود.

مدیرکل هواشناسی استان البرز گفت: این خشکسالی چند مرحله را طی کرده که به اینجا رسیده است؛ خشکسالی ابتدا با مرحله خشکسالی هواشناسی آغاز می‌شود؛ سپس به مرحله هیدرولوژیک وارد می‌شود و پس از آن به مرحله خشکسالی کشاورزی می‌رسد و بعد خشکسالی تبعات اقتصادی و اجتماعی نیز به دنبال دارد.

وی افزود: خشکسالی هواشناسی یعنی نرمال بارش در یک سال از نرمال ۳۰ ساله کمتر باشد؛ خشکسالی هیدرولوژیک زمانی است که دیگر آب در پشت سدها وجود ندارد یا کم است و مجبور به جیره‌بندی آب می‌شویم.

وی ادامه داد: در این شرایط آبی برای کشاورزی نیز وجود ندارد و زمین‎های کشاورزی لم‌یزرع می‌شود که به آن خشکسالی کشاورزی گفته می‌شود؛ این وضعیت خشکسالی اقتصادی را نیز در پی دارد و بر اثر آن سطح زیر کشت، الگوی کشت، فرآوری محصولات توسط کارخانجات و … دچار اختلال می‌شود.

رحمانیان افزود: در مرحله نهایی که از آن به عنوان خشکسالی اجتماعی یاد می‌شود؛ مردم دست به اعتراض می‌زنند که در هشتگرد هم شاهد چنین وضعیتی بودیم.

وی با بیان اینکه خشکسالی یک پدیده خزنده است و در کوتاه مدت رخ نمی‌دهد، گفت: وضعیت امروز ما طی ۲۰ سال رخ داده و اگر قرار باشد درست شود ۲۰ سال طول می‌کشد.

رحمانیان گفت: ما در طول این سال‌ها همه چیز را خشک کردیم؛ با وجود کم‌آبی سطح زیر کشت را افزایش دادیم؛ بدون توجه به توسعه پایدار و توان اقلیمی به ساکن کردن جمعیت در مناطق اطراف پایتخت دست زدیم؛ منطقه ۲۲ تهران یکی از نمونه‌های این وضعیت است.

مدیرکل هواشناسی استان البرز همچنین افزود: تا چند سال پیش خشکسالی ما فقط براساس بارش بود اما امروز تبخیر و تعرق هم در حال بیچاره کردن ماست، چون سطح زیر کشت را بدون توجه به روش‌های جدید بالا بردیم؛ هنوز در هوای آزاد به صورت غرق‌آبی گندم می‌کاریم؛ هر یک کیلوگرم هندوانه به ۴۰۰کیلوگرم آب نیاز دارد و ما بی توجه به این موضوع هندوانه می‌کاریم.

وی گفت: از طرف دیگر به بازچرخانی آب هم توجهی نکرده‌ایم و در چنین وضعیتی فاضلاب ارزشمندی که می‌توان با تصفیه آن بخش زیادی از آب مورد نیاز برای کشاورزی و صنعت را تامین کرد از دست می‌رود، با این وجود، پیش‌بینی می‌شود استان البرز امسال در خشکسالی ضعیف و متوسط باقی بماند.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.