۹ کشته در حمله دوباره اسرائیل به پایگاه نیروهای سپاه قدس در سوریه

سه شنبه, ۱۹ام تیر, ۱۳۹۷
اندازه قلم متن

رادیو پیام اسرائیل، رسانه های دولتی در سوریه از حمله دوباره نیروی هوایی اسرائیل به پایگاهی خبر دادند که یکی از قرارگاه های مهم عملیاتی سپاه قدس و جنگجویان افغانی و عراقی وابسته به حکومت اسلامی ایران در سوریه است. این پادگان نظامی که یکی از قدیمی ترین فرودگاه های نظامی سوریه است “تی – ۴” نام دارد که سوری ها آن را “التیفِور” می نامند.

منابع خبری وابسته به اپوزیسیون سوریه می گویند که در این حمله هوایی اسرائیل دست کم ۹ تن از نیروهای وابسته به حکومت ایران کشته شده اند. اسرائیل نسبت به این حمله به سکوت ادامه می دهد.

روزنامه لبنانی “الاخبار” که به حزب الله نزدیک است، ادعا کرد که این حمله توسط هواپیماهای جنگی اسرائیلی انجام گرفته که برای رسیدن به هدف، از دالان هوایی متعلق به ائتلاف بین المللی به رهبری ایالات متحده استفاده کرده است.

پایگاه هوایی تی- ۴ سه ماه پیش نیز هدف حملات هوایی کوبنده ای قرار گرفت و به انبارها و کارگاه های آن خسارت زیادی وارد آمد. از جمله یک آشیانه پهپادهای جنگی حکومت ایران ویران گردید و به گفته مقامات دولتی ایران هشت تن از افراد نظامی ایرانی کشته شدند. این تنها باری بود که رژیم ایران حمله ارتش اسرائیل به مواضع وابسته به سپاه پاسداران در سوریه را تائید کرد. در ده ها مورد دیگر حملات هوایی اسرائیل، رژیم ایران یا سکوت پیشه کرد و یا وقوع حمله را نادرست خواند و یا آن که ادعا کرد خسارتی وارد نشده است.

پایگاه هوایی تی – ۴ در شمال سوریه و در نزدیکی شهر حمص قرار دارد و یکی از مهمترین قرارگاه های نظامی ارتش سوریه محسوب می شود که بخشی از آن در اختیار سپاه قدس قرار گرفته است. چهارماه پیش از همین قرارگاه یک پهپاد انفجاری به سوی اسرائیل پرواز کرد و هنگامی که وارد حریم هوایی این کشور شد، هدف قرار گرفت و سرنگون شد.

حکومت ایران این تعرض را قاطعانه تکذیب کرد، ولی اسرائیل در تلافی آن، حدود پنجاه هدف نظامی حکومت ایران در سوریه را مورد بمباران قرار داد.

دولت سوریه بی آن که درباره تلفات و یا خسارات احتمالی جزئیاتی انتشار دهد، ادعا کرد که آتش سامانه های ضدهوایی سوریه موجب فرار هواپیماهای مهاجم شده است. در ادامه این گزارش همچنین ادعا شده که ارتش سوریه توانسته است چندین موشک را که به سوی این قرارگاه شلیک شده بود، در هوا شکار کند.

ارتش سوریه، در همه موارد گذشته نیز همین ادعا را مطرح کرده، ولی آگاهان نظامی آن را بی اساس می دانند.

این حمله در حالی انجام شد که ارتش بشار اسد در نبردهای جنوب آن کشور به پیروزی های محدودی دست یافته و ارزیابی می شود که به زودی سراسر بخش جنوبی آن کشور را به تسلط خود باز خواهد گرداند.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.