یک زندانی در زندان کرمان اعدام شد

جمعه, ۲۲ام تیر, ۱۳۹۷
اندازه قلم متن

احمد قربانی رئیس دادگاه انقلاب اسلامی استان کرمان گفت که حکم اعدام یک زندانی به نام “یحیی احمدیوسفی” پس از تأیید از سوی دیوان عالی کشور، تحت تدابیر امنیتی صبح امروز در زندان کرمان اجرا شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از فارس، حکم اعدام یک زندانی به نام “یحیی احمدیوسفی” پس از تأیید از سوی دیوان عالی کشور، تحت تدابیر امنیتی صبح امروز جمعه ۲۲ تیرماه ۱۳۹۷ در زندان کرمان اجرا شد.

احمد قربانی رئیس دادگاه انقلاب اسلامی استان کرمان ضمن اعلام این خبر گفت: “دستگاه قضایی اجازه نخواهد داد عده‌ای اراذل و اوباش نظم و امنیت جامعه را برهم بزنند و برخورد قاطع دستگاه قضایی مطمئناّ رشد سرمایه‌گذاری و پیشرفت منطقه و جلوگیری از محرومیت جنوب استان را در پی خواهد داشت”.

رئیس دادگاه انقلاب اسلامی استان کرمان تصریح کرد: “مقوله امنیت شوخی‌بردار نیست و دستگاه قضایی با عاملان ایجاد ناامنی مماشات نخواهد کرد و عوامل مخل امنیت راه گریزی نخواهند داشت”.

قربانی مدعی شد: “نامبرده یکی از اشرار مسلح معروف و خطرناک جنوب استان کرمان بود که طی یکسری اقدامات اطلاعاتی توسط ماموران وزارت اطلاعات در مخفیگاهش دستگیر شده بود. متهم تحت عنوان “افسادفی‌الارض” در دادگاه انقلاب کرمان تحت محاکمه قرار گرفت و به تعداد زیادی از جرائم خود اقرار صریح کرده است”.

این مقام قضایی در ادامه نیز گفت: “متهم سال‌های متمادی با جرائمی از قبیل قتل عمد، آتش‌سوزی، گروگانگیری، آدم‌ربایی، سرقت‌های مسلحانه، ایراد ضرب و جرح عمدی، اخاذی در منطقه رعب و وحشت ایجاد کرده بود و چندین فقره قتل عمد و غارت اموال مردم در کارنامه سیاه خود به ثبت رسانده بود”.

بنا بر گزارش سالانه سازمان عفو بین‌الملل، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

بر اساس داده های ۲۹۴۵ گزارش ثبت شده در مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در سالی که گذشت (اول فروردین ۱۳۹۶ تا ۲۷ اسفند ۱۳۹۶) دست کم ۳۲۲ شهروند اعدام شدندو ۲۳۶ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۴ کودک-مجرم اشاره کرد و همینطور به محل اجرای ۲۳ حکم اعدام که در ملأعام بوده است.

در صورت تمایل برای کسب اطلاعات بیشتر به گزارش سال ۲۰۱۷ این سازمان که اخیراً منتشر شده مراجعه نمایید. شما می‌توانید اسلایدهای گزارش پیش رو را نیز به‌صورت پی دی اف از اینجا دانلود کنید.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.