دو امام جمعه اهل سنت: به‌ جای اعتراف‌گیری‌، به پرونده تجاوزها رسیدگی کنید

شنبه, 23ام تیر, 1397
اندازه قلم متن

دو تن از روحانیان اهل سنت سیستان و بلوچستان در خطبه‌های نماز جمعه، ۲۲ تیر، به پخش «اعترافات» تعدادی از فعالان مجازی استان در رابطه با موضوع دختران ایرانشهر واکنش نشان دادند.

پس از اعلام خبر تجاوز جنسی به تعدادی از دختران در ایرانشهر، سپاه پاسداران اقدام به بازداشتچند فعال مجازی و پخش ویدئویی از «اعتراف‌های» آنان کرد.

شماری از این فعالان در تجمعات حمایت از زنان آزاردیده ایرانشهر شرکت داشتند یا عکس و فیلم‌های اعتراض به نحوه رسیدگی به این پرونده را در صفحه‌های اینستاگرام منتشر می‌کردند.

در پی این رویدادها، مولوی عبدالغفار نقشبندی، امام جمعه موقت شهرستان راسک، و مولوی فضل‌الله کوهی، با رد این اعترافات خواستار آن شدند که به جای بازداشت جوانان معترض به «پرونده متجاوزان» رسیدگی شود.

دو روحانی اهل سنت این اعتراف‌گیری‌ها را «صرفاً برای ایجاد هراس در دل بقیه مردم دانستند.»

مولوی طیب ملازهی، امام جمعه اهل سنت ایرانشهر، روز ۲۵ خردادماه در خطبه‌های نماز عید فطر از «تجاوز به ۴۱ دختر» در این شهرستان و دستگیری یکی از متهمان خبر داد که به گفته او فردی «سرمایه‌دار و غنی» و از «اوباش» است.

اما برخی از مقام‌های جمهوری اسلامی در مورد تعداد این تجاوزها آمارهای کمتری ارائه دادند و دادستان کل کشور با «بی‌مبنا» و «دروغ» خواندن تعداد «۴۱ دختر» تهدید کرد که امام جماعت ایرانشهر تحت تعقیب قضایی قرار خواهد گرفت.

پس از اعلام این خبرها، شماری از اهالی ایرانشهر مقابل فرمانداری تجمع کردند و خواستار مجازات عاملان تجاوز به دختران در این منطقه شدند. تاکنون دو متهم در ارتباط با این تجاوز دستگیر شده‌اند.

پس از آن، سازمان اطلاعات سپاه پاسداران، روز نوزدهم تیرماه، ویدئویی از «اعترافات» هفت شهروند بلوچ منتشر کرد که در آن این افراد به «فریب خوردن و ارتباط با رسانه‌های خارجی» اعتراف می‌کنند.

ویدئوی منتشر شده، بازداشت‌شدگان را عبدالله ب. یاسر ش. پریسا ش. عبدالحکیم م. محمد ر. محمدامین گ. و مرتضی س. معرفی می‌کند.

در همان روز انتشار این ویدئو، یک فعال بلوچ که نام او ذکر نشده به کمپین حقوق بشر ایران گفت سه تن از بازداشت شدگان دانشجویانی هستند که در تجمعات حمایت از زنان آزاردیده ایرانشهر شرکت داشتند یا عکس و فیلم‌های اعتراضات را در صفحه‌های اینستاگرام منتشر می‌کردند.

یکی از کسانی که در این ویدئو علیه خود اعتراف می‌کند، عبدالله بزرگ‌زاده ۳۰ ساله است که ۲۷ خرداد و پس از تجمع در حمایت از دختران ایرانشهر بازداشت شد و هنوز خبری از او در دست نیست.

پدر عبدالله بزرگ‌زاده پس از آن که موفق به ملاقات با او نشد، در مقابل ساختمان سپاه پاسداران ایرانشهر تحصن کرده و خواستار آزادی یا ملاقات با فرزندش شد. حال بر خی از گزارش ها حکایت از بازداشت او هم دارد.

تحصن غلام قادر بزرگزاده پدر عبدالله بزرگزاده در مقابل مقر سپاه سلمان ایرانشهر، برای خبرگیری از فرزندش
تحصن غلام قادر بزرگزاده پدر عبدالله بزرگزاده در مقابل مقر سپاه سلمان ایرانشهر، برای خبرگیری از فرزندش

در همین زمینه مولوی فضل الرحمن کوهی امام جمعه پشامگ سرباز در خطبه‌های نماز جمعه این هفته گفت: «این هفته اعترافات عبدالله بزرگ‌زاده را پخش کردند، من خودش را نمی‌شناسم، اما واقعاً متأسف شدم که همچنین اعترافاتی گرفته شده تا موضوع جنایتکاران ایرانشهر پنهان بماند! واقعاً متاسفیم که افرادی را بخاطر تجمع در ایرانشهر که برای حمایت از دختران تجاوز شده بوده بازداشت کرده و اعتراف پخش کردند.»

مولوی کوهی در خصوص هدف اطلاعات سپاه برای پخش اعترافات گفت: «این کار را کرده‌اند که مردم را بترسانند که کسی تجمع نکند و قدرت‌نمایی کرده‌اند.»

امام جمعه پشامگ در پایان افزود: «امروز باید اعترافات کسانی که به زنان تعرض کردند پخش می‌شد تا عبرتی برای دیگران می‌شد، نه این که اعتراف گیری از تجمع‌کنندگانی شود که برای عصمت دختران رفته بودند. این انصاف و عدالت شماست!»

مولوی نقشبندی، امام جمعه موقت راسک، نیز در خطبه اخیر نماز جمعه افزوده است: «نه تنها از نظر من بلکه از نظر قانون قوه قضائیه اعترافی که در بازداشتگاه بشود در نزد قانون هیچ گونه حیثیتی ندارد، اقرار باید نزد حاکم، قاضی و در دادگاه عدل صورت گیرد و این اعترافاتی که پخش شدند نزد ما هیچ گونه حیثیتی ندارند.»

وی با اشاره به احضار خود توسط اطلاعات سپاه اضافه کرد: «وقتی این هفته من را احضار کردند در حضور عزیزان گفتم پیش من در خصوص اعترافات صحبت نکنید خودم مارگزیده‌ام و شما از زبان من چه اعتراف‌هایی گرفتید و در تلویزیون پخش کردید من چی گفتم و پدرم را همدستی با اسرائیل، وهابیون و کشورهای عربی محکوم کردید و گفتید ۷۰۰ میلیون پول آورده که مولوی شهید جنگی‌زهی را ترور کنید، در حالی که به خدا قسم این خبرها کوچکترین صحتی نداشت، اما به زبان من پخش شدند.»


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.