وبلاگ‌نویس بلوچ؛ ۹ سال در زندان، ۲۰ روز در اعتصاب غذا

دوشنبه, 25ام تیر, 1397
اندازه قلم متن

سخی ریگی وبلاگ‌نویس بلوچ که از سال ۱۳۸۸ در زندان به سر می‌برد در اعتراض به مخالفت با آزادی مشروطش از ۲۰ روز پیش دست به اعتصاب غذا زده است. او ابتدا به ۲۰ و سپس به ۱۰ سال زندان محکوم شد.
کمتر از یک سال دیگر دوران حبس ۱۰ ساله سخی ریگی به پایان می‌رسد با این حال مسئولان زندان با آزادی مشروط و یا مرخصی او مخالفت می‌کنند.

این وبلاگ‌نویس در سال ۱۳۸۸ به خاطر نوشتن مطلبی در وبلاگش که در آن تلویحا از گروه ریگی حمایت کرده بود دستگیر و ابتدا به اتهام محاربه به ۲۰ سال زندان محکوم شد.

حکم او پس از اعتراض و با توجه به قانون جدید مجازات اسلامی بعدا به ۱۰ سال تقلیل یافت.

یکی از نزدیکان ریگی در این باره به دویچه ‌وله فارسی گفت که ریگی در تمام این ۹ سال زندانش حتی یک روز به مرخصی نرفته است. این در حالی است که او از محل زندگی و دستگیری‌اش در زاهدان به اهواز تبعید شده و تمام این سال‌ها در زندان اهواز بوده است و به همین دلیل خانواده‌اش نمی‌توانستند به طور مرتب به ملاقات او بروند. سخی ریگی متولد ۱۳۵۳، متاهل و دارای پنج فرزند است.

سخی ریگی، ۴۴ ساله، پدر پنج فرزند، بیش از ۹ سال است که در زندان به سر می‌برد
سخی ریگی، ۴۴ ساله، پدر پنج فرزند، بیش از ۹ سال است که در زندان به سر می‌برد

این منبع مطلع به دویچه ‌وله گفت که سخی ریگی دچار مشکل حاد تیروئید است و تنها یک بار او را به بیمارستان منتقل کردند و بلافاصله پس از عمل جراجی تیروئید دوباره به زندان باز گرداندند.

خانواده ریگی هفت ماه است که نتوانسته‌اند به ملاقات او بروند. از یک هفته پیش نیز اجازه تماس تلفنی هم به او نمی‌دهند.

تقاضای آزادی مشروط، مرخصی یا مرخصی پایان حبس او تا به حال چندین بار رد شده است. به همین دلیل ریگی از روز ۴ تیرماه دست به اعتصاب غذا زده است.

نامه از زندان

خبرگزاری هرانا در اسفندماه سال گذشته نامه‌ای را که سخی ریگی از زندان نوشته بود منتشر کرد. او در این نامه به تشریح وضعیت خود پرداخته و گفته بود چیزی را که در وبلاگش نوشته و به خاطر آن دستگیر شده از جای دیگری برداشته بوده و اصلا نظر خودش نبوده است.

او در ادامه نامه نوشته بود: «بابت آن نظر در جلسات متعدد بازجویی به شدیدترین صورت مرا شکنجه کردند که بگویم آن نظردهنده چه کسی بود، حاضر بودم تمام گناهان مردم شهر را به گردن بگیرم تا شکنجه متوقف شود اما نمی‌دانستم نظردهنده کیست! به من بابت همان نظر اتهام محاربه و افشای اسرار طبقه‌بندی شده را وارد کردند و در نهایت به جرم داشتن همان وبلاگ ساده به ۲۰ سال زندانِ در تبعید به اهواز محکوم شدم.»

دادستان عمومی و انقلاب زاهدان پیشتر درباره سخی ریگی صحبت کرده و او را به “فعالیت‌های رایانه‌ای و نرم برای پیشبرد اهداف گروهک تروریستی عبدالمالک و تشویش اذهان عمومی” متهم کرده بود.

این دادستان همچنین گفته بود که ریگی در زمان اعدام یعقوب مهرنهاد نیز مطالب زیادی درباره او در وبلاگش منتشر کرده بود.

یعقوب مهرنهاد یک وبلاگ‌نویس دیگر بلوچ بود که در سال ۱۳۸۷ به اتهام همکاری با گروه جندالله، اعدام شد.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.