تخریب و ضبط غیرقانونی اموال زندانیان در زندان مرکزی زاهدان

دوشنبه, 25ام تیر, 1397
اندازه قلم متن

صبح روز گذشته، مأموران گارد زندان مرکزی زاهدان با هجوم به بند ۱ زندان زاهدان اقدام به ضبط برخی اموال شخصی زندانیان و تخریب بخش عمده دیگری از وسایل آنان نمودند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، صبح دیروز جمعه ۲۲ تیرماه ۱۳۹۷، مأموران گارد زندان مرکزی زاهدان، بند ۱ این زندان که زندانیان جوان در آن نگهداری می‌شوند را مورد بازرسی خارج از عرف قرار داده و اقدام به ضبط برخی اموال شخصی و و شکستن برخی وسایل زندانیان کردند.

یک منبع مطلع ضمن تائید این خبر به گزارشگر هرانا گفت: “ساعت ۶ صبح روز گذشته بازرسی شدیدی توسط مأموران گارد زندان مرکزی زاهدان در بند ۱ این زندان که بند جوانان است، صورت گرفت. در این بازرسی که از ساعت ۶ صبح تا ۱۱:۳۰ دقیقه به طول انجامید، برخی اموال شخصی زندانیان ضبط گردید؛ همچنین علاوه بر ضبط وسایل، بسیاری از وسایل نیز شکسته و تخریب شدند. برخی مواد غذایی که زندانیان برای خودشان تهیه کرده بودند مانند “ماست، شیر، کیک، بیسکوییت، تن ماهی، نان و … نیز توسط مأموران زندان مصرف شد. این در حالی است که هفته پیش نیز در این بند بازرسی صورت گرفته بود و مسئولان زندان با این عمل قصد آزار زندانیان جوان را دارند”.
به گفته این منبع مطلع زندانیان بند ۱ از ساعت ۶ صبح تا ساعت ۱۱:۳۰ در هواخوری اجباری و زیر آفتاب نگه داشته شده بودند.

لازم به اشاره است بازرسی از زندانیان و محل‌های حبس آنان در آیین نامه‌های سازمان زندان‌ها پیش بینی شده است اما این بازرسی مشمول روش عمل مشخصی است که حقوق زندانی در آن محفوظ می‌ماند.

هدف از بازرسی باید کنترل و کشف و ضبط اقلام غیرمجاز مانند سلاح و مواد مخدر باشد اما به کرات دیده شده به خصوص در اماکن نگهداری زندانیان سیاسی این بازرسی‌ها به تخریب اموال، ضبط لوازم شخصی و توهین و آزار زندانیان منتهی می‌شود.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.