جمهوری اسلامی حکومت اعدام: یک زندانی در زندان بیرجند اعدام شد

جمعه, ۲۹ام تیر, ۱۳۹۷
اندازه قلم متن

خبرگزاری هرانا – سحرگاه روز چهارشنبه، یک زندانی که به اتهام “قتل” به مرگ محکوم شده بود، در زندان مرکزی بیرجند اعدام شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، سحرگاه روز چهارشنبه ۲۷ تیرماه ۱۳۹۷، حکم اعدام یک زندانی در زندان مرکزی بیرجند اجرا شد.

هویت این زندانی “براتعلی شیردلان”، از بند ۱۰۳ زندان مرکزی بیرجند توسط هرانا احراز شده است.

“براتعلی شیردلان” اهل بجنورد به اتهام “قتل” به اعدام محکوم شده بود و از حدود ۶ سال پیش در زندان مرکزی بجنورد نگهداری می‌شد؛ این زندانی روز سه‌شنبه ۲۶ تیرماه ۱۳۹۷، جهت اجرای حکم به سلول انفرادی منتقل شده بود.

زندان مرکزی بیرجند در شهر بیرجند مرکز استان خراسان جنوبی قرار دارد.

بنا بر گزارش سالانه سازمان عفو بین‌الملل، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

مرکز آمار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران هم در گزارش سالانه خود اعلام کرده بود بیش از ۶٠ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که اصطلاحاً آن را اعدام “مخفیانه” می خوانند.

بر اساس داده های ۲۹۴۵ گزارش ثبت شده در مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در سالی که گذشت (اول فروردین ۱۳۹۶ تا ۲۷ اسفند ۱۳۹۶) دست کم ۳۲۲ شهروند اعدام شدندو ۲۳۶ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۴ کودک-مجرم اشاره کرد و همینطور به محل اجرای ۲۳ حکم اعدام که در ملأعام بوده است.

در صورت تمایل برای کسب اطلاعات بیشتر به گزارش سال ۲۰۱۷ این سازمان که اخیراً منتشر شده مراجعه نمایید. شما می‌توانید اسلایدهای گزارش پیش رو را نیز به‌صورت پی دی اف از اینجا دانلود کنید.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.