تایید حکم دو سال زندان محمد مهدوی‌فر و پرونده جدید با اتهام نشر اکاذیب

شنبه, ۳۰ام تیر, ۱۳۹۷
اندازه قلم متن

محمد مهدوی‌فر، فعال مدنی کاشانی که در أصفهان زندانی است، همزمان با تایید حکم دو سال زندان به اتهام نشر اکاذیب، در پرونده ای دیگر به همین اتهام محاکمه شده و منتظر حکم دادگاه است.

یک فعال مدنی نزدیک به آقای مهدوی‌فر به کمپین گفت این زندانی سیاسی، برای تحمل حکم دو سال زندان به اتهام توهین به رهبری ، در زندان به سر می‌برد و همزمان منتظر حکم دادگاهی است که هفدهم شهریور برای رسیدگی به اتهام نشر اکاذیب برگزار شد.

این منبع روز بیست و هشت تیر به کمپین گفت: «آقای مهدوی‌فر الان بابت حکم دو سال حبس دادگاه أصفهان به اتهام توهین به رهبری در سال ۹۵، در زندان أصفهان است، در همان پرونده توسط دادگاه دیگری به اتهام نشر اکاذیب به دو سال دیگر محکوم شد که آن دو سال هم دوازده تیر امسال تایید شد، یک پرونده به اتهام نشر اکاذیب در سال ۹۶ هم دارد که دادگاه هفده تیر ۹۷ برگزار شده و و منتظر ابلاغ حکم است.»

این منبع فعالیت‌های مسالمت‌آمیز سیاسی و مدنی و نوشتن نامه‌های انتقادی به سران جمهوری اسلامی را مهم‌ترین دلایل بازداشت او ذکر کرد و به کمپین گفت آقای مهدوی فر در سال ۱۳۹۳ به اتهام شعری انتقادی به نام الفبا بازداشت شد و پس از آن نوشتن نامه‌های انتقادی را شروع کرده و بارها بازداشت شده است. این فعال مدنی نامه‌هایش را در کانالی در تلگرام منتشر می‌کند.

محمد مهدوی‌فر ۲۴ دی ماه ۱۳۹۶ در شهر مشهد بازداشت و برای تحمل حبس دو ساله‌ به زندان مرکزی أصفهان منتقل شد. محمد نجفی، که وکالت آقای مهدوی‌فر را در جدیدترین پرونده‌اش به اتهام نشر اکاذیب به عهده دارد، با انتشار عکسی در اینستاگرامش نوشت موکلش روز هفدهم تیر ماه با دستبند و پابند از زندان اصفهان به دادگاه آران و بیدگل در شهرستان کاشان منتقل و دادگاه برگزار شده است.

محمد مهدوی فر ۴۹ ساله، پیش از فعالیت‌های سیاسی و نامه نگاری‌های انتقادی خطاب به مقامات بلندپایه جمهوری اسلامی، در اینترنت به عنوان‌های مختلفی چون شاعر، نویسنده، نظریه پرداز، قاری، غواص، تخریبچی و جانباز جنگ معرفی شده است. از او کتابی به نام «پیوند کوتاه و مقدس» در ایران منتشر شده که به ستایش ازدواج موقت و نقد موانع آن می‌پردازد و به ادعای کتاب، «راهکارهای اصولی برای دوری از گناه و بیراهه در این حوزه» ارائه می‌کند.

محمد مهدوی فر اواخر شهریور سال ۱۳۹۵ از سوی نیروهای وزارت اطلاعات بازداشت شد و پس از حدود یک ماه و نیم با قرار کفالت آزاد شد. این فعال مدنی چهل و هشت ساله ششم خرداد ۱۳۹۶ و این بار از سوی سازمان اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت و به زندان مرکزی کاشان منتقل شد و پس از پنج ماه با قرار وثیقه صد میلیون تومانی آزاد شد.

یک منبع مطلع اوایل دی ماه ۹۶ به کمپین گفت نیروهای اطلاعات سپاه پاسداران به دلیل نامه‌های او خطاب به خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی، او را به تبلیغ علیه نظام و توهین به رهبری متهم کردند و نامه‌ای از این فعال مدنی خطاب به باراک اوباما را دلیل اتهام «ارتباط با دول متخاصم» برشمردند: «نامه‌ها به آقای خامنه‌ای را تبلیغ علیه نظام و توهین به رهبری حساب کردند و یک نامه به باراک اوباما را ارتباط با دول متخاصم حساب کردند، هرچند دادگاه ایشان را از اتهام جاسوسی و ارتباط با دول متخاصم تبرئه کرد ولی به اتهام توهین و تبلیغ به دو سال زندان محکوم کرد.»

«نامه‌های بی‌پروا و حاوی تمسخر خطاب به مقام معظم رهبری (خامنه‌ای)، توهین به بنیانگذار جمهوری اسلامی (خمینی)، توهین به دستگاه قضا، توهین به مسئولان رده بالای نظام و سرداران سپاه، سرودن اشعار التقاطی، نامه‌نگاری با پاپ و اوباما و رضا پهلوی، مصاحبه با رسانه‌های ضد انقلاب و بازنشر کلیپ‌های منتشرشده در رسانه‌های ضد انقلاب» از مواردی هستند که در حکم دادگاه اولیه کاشان که به رویت گزارشگر کمپین رسیده، از جرائم محمد مهدوی فر محسوب شده‌اند.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.