تاخیر پرداخت مطالبات کارگران شهرداری لوشان ادامه دارد

چهارشنبه, ۱۷ام مرداد, ۱۳۹۷
اندازه قلم متن


کارگران شهرداری لوشان می‌گویند که شهرداری هنوز بابت مطالبات مربوط به ۵ ماه دستمزد پرداخت نشده با آن‌ها تسویه حساب نکرده است.

تعدادی از کارگران شهرداری لوشان واقع در استان گیلان در تماس با خبرنگار ایلنا گفتند: به‌صورت مشخص حدود ۸۰ کارگر در مجموعه شهرداری لوشان به صورت مستقیم با سوابق بالای ۱۵ سال مشغول کارند که هنوز بابت بخش از دستمزد اسفند سال گذشته به همراه مزد چهار ماهه نخست سال جاری طلبکارند.

این کارگر گفتند: سالهاست که زیر نظر شهرداری در بخش خدمات، فضای سبز، موتوری و آتش‌نشانی به سختی کار می‌کنیم و در تمامی این سال‌ها شهردارانی که به ترتیب مدیریت شهری را برعهده می‌گیرند، در مقام کارفرما به تمامی تعهدات مزدی خود عمل نکرده‌اند.

به گفته آنها، در نتیجه استمرار این وضعیت دستمزدهای کارگران دیگر پاسخگوی هزینه‌های زندگی نیست. اخیرا نیز شهردار لوشان بخشی از دستمزد اسفند ماه را به حساب کارگران واریز کرده اما هنوز دست‌کم سه ماه حق بیمه به کارگران بدهکار است.

کارگران شهرداری لوشان خواستار آن هستند تا شخص شهردار در مقام کارفرمای اصلی چاره‌ای برای تامین منابع مالی شهرداری و پرداخت دستمزد نیروی کار شهرداری بیندیشد بنابراین اگر قرار است مشکلات به همان صورت قبل استمرار داشته باشد چرا اعضای شورای شهردر هر دوره مرتبا شهردار تغییر می‌دهند؟

کارگران شهرداری لوشان گفتند: چون به مشکلاتمان از جانب مدیران شهری اعم از شهردار و اعضای شورای شهر و سایر مسئولان شهرستانی و استانی اهمیتی داده نمی‌شود، تصمیم داریم به زودی در ادامه پیگیری مشکلات شغلی‌مان که ناشی از بی‌توجهی به وضعیت معاش ما کارگران شهرداری است، در مقابل شهرداری تجمع کنیم.

در این زمینه جبار نظامیوند چگینی (نائب رئیس شورای شهر لوشان) در تشریح مشکلات شهرداری لوشان و کارگرانش گفت: مهمترین موضوع در شهرداری لوشان تاخیر در پرداخت حقوق کارکنان و کارگران است. در حال حاضر کارگران شهرداری لوشان حدود ۵ ماه مطالبات معوقه دارند که این موضوع آنها را در شرایط سخت مالی قرار داده است.

چگینی در ادامه با بیان اینکه مشکلات و چالش‌های شهرداری لوشان ریشه در گذشته دارد، افزود: در حال حاضر از مجموع حدود ۳۰۰ میلیون از درآمد شهرداری لوشان بیش از نیمی بابت پرداخت بدهی طلبکاران خصوصی و دولتی هزینه می‌شود.

او افزود: هر ماه به کارگران پرداختی داریم اما در ماه جاری به دلیل آنکه یکی از طلبکاران سابق شهرداری لوشان اقدام به مسدود کردن حساب شهرداری کرده بود، آخرین دریافتی کارگران به صورت کامل پرداخت نشد.

او با بیان اینکه پیگیر مطالبات کارگران و وضعیت تامین منابع مالی شهرداری لوشان از طریق استانداری هستم، افزود: اخیرا ما اعضای شورای شهر با ارسال نامه‌ای مکتوب به استانداری به همه مشکلات موجود پرداخته‌ایم.

به گفته وی، یکی از مشکلات شهرداری لوشان؛ قانون ارزش افزوده است که بخش زیادی از درآمد شهرداری لوشان را بابت گرفتن عوارض به حداقل رسانده است.

او در ادامه سخنان خود گفت: تا سال ۷۶ همیشه شهرداری لوشان جزو ۵ شهر پردرآمد استان گیلان محسوب می‌شد اما بعد از آن با اجرای قانون ارزش افزوده همه عوارض مستقیم شهر تبدیل به غیرمستقیم شده و به حساب دولت ریخته می‌شود. بدین ترتیب این درآمدها براساس بودجه و جمعیت بین سایر شهرهای شهرستان تقسیم می‌شود.

به گفته نائب رئیس شورای شهر لوشان از دیگر مشکلات شهر لوشان اجرای بزرگراه قزوین به رشت از کنار شهر لوشان است که که منابع درآمد کسبه را به حداقل َرسانده است.

چگینی تاکید کرد: اعضای شورای شهر در تلاش هستند از طریق گسترش منابع در آمدی از داخل شهر لوشان بتوانند مظالبات معوقه کارگران و سایر هزینه‌های جاری شهر را تامین کنند.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.