توفان شن در سیستان و بلوچستان بار دیگر ده‌ها نفر را روانه بیمارستان کرد

یکشنبه, ۲۱ام مرداد, ۱۳۹۷
اندازه قلم متن


در پی تشدید توفان شن در استان سیستان و بلوچستان که پیشتر تمام ادارات را به تعطیلی کشانده بود، ده‌ها نفر روز یک‌شنبه، ۲۱ مردادماه، در این استان روانه بیمارستان‌ها شدند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از مدیرکل مدیریت بحران در استانداری سیستان و بلوچستان، از روز شنبه تاکنون و همزمان با افزایش سرعت توفان «۲۴۶ نفر» به بیمارستان‌ها مراجعه کرده‌اند.

عبدالرحمن شهنوازی دلیل مراجعه این افراد به بیمارستان را «مشکلات تنفسی ناشی از توفان و گرد و خاک» عنوان کرد.

به گفته این مقام، مراجعان به بیمارستان دچار «حمله‌های تنفسی» شده‌اند و ۴۶ نفر از آنها به دلیل «نیاز به مراقبت بیشتر» در بیمارستان بستری شده‌اند.

پیشتر یک مقام هواشناسی در سیستان و بلوچستان سرعت توفان را ۱۱۹ کیلومتر بر ساعت عنوان کرده بود.

علی ملاشاهی، رئیس کمیته هشدار هواشناسی در این استان، گفت: «در ۲۴ ساعت گذشته وزش باد در ایستگاه زابل به ۱۱۹ کیلومتر بر ساعت رسید.»

به گفته آقای ملاشاهی، «حداکثر غلظت گردوغبار در فرودگاه زابل ۹۰۷۵ میکروگرم بر مترمکعب یعنی ۶۰ برابر حد مجاز گزارش شده است».

این میزان در فرودگاه شهر زاهدان ۱۶۷۵ میکروگرم بر مترمکعب یعنی ۱۱ برابر حد مجاز گزارش شده است.

همزمان با شدت گرفتن توفان شن در این استان، روز شنبه دفتر مدیریت بحران استانداری «تمام ادارات سیستان» را تعطیل اعلام کرد.

مدیرکل این دفتر همچنین به بیماران و سالمندان و کودکان توصیه کرد که از «تردد غیرضروری» اجتناب کنند.

ساکنان استان سیستان و بلوچستان به‌ویژه در چند ماه گذشته مدام با آلودگی هوا و ریزگردها دست و پنجه نرم کرده‌اند.

در تیرماه سال جاری نیز توفان شن بیش از صد تن را روانه بیمارستان کرد.

خشکی تالاب هامون، خشکسالی سیستان و تغییرات اقلیمی، علاوه بر سلامت مردم، وضعیت کشاورزی و زندگی روزمره را هم دچار مشکل کرده و آلودگی هوا را به ۲۰ برابر حد مجاز رسانده است.

خشکی هامون و عدم ارائه حق‌آبه کافی رودخانه هیرمند از سوی افغانستان نیز از دیگر دلایل بروز این توفان‌های گرد و خاک ذکر شده است.

به گفته نماینده سیستان و بلوچستان در شورای عالی استان‌ها، خشکسالی به ‌اندازه‌ای مردم این استان را فقیر کرده که کودکان «بدون صبحانه» به مدرسه می‌روند، «برخی از مردم ماه‌هاست که چشم‌شان به یک تکه گوشت هم نیفتاده است» و با «نان خشک» سر می‌کنند.

سیستان و بلوچستان که اکثر ساکنان آن سنی‌مذهب هستند، از محروم‌ترین استان‌های ایران است و خشکسالی و آلودگی هوا نیز چالش‌های این استان را چند برابر کرده است.
از: رادیو فردا


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.