اوباما به خامنه‌ای: به جای تهدید، وقت صرف بهبود شرایط مردم خود کنید

شنبه, 3ام فروردین, 1392
اندازه قلم متن

باراک اوباما، رئیس جمهوری ایالات متحده، روز جمعه، دوم فروردین ۱۳۹۲، گفت که رهبر جمهوری اسلامی بهتر است به جای تهدید به نابود کردن شهرهای اسرائیل، زمان بیشتری صرف بهبود شرایط زندگی مردم خود بکند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، آقای اوباما که در ادامه سفر خود به خاورمیانه، از کشور اردن بازدید می‌کرد، با اشاره به مناقشه اتمی تهران اظهار داشت که ایران می‌تواند آینده‌ای متفاوت با امروز داشته باشد، اگر برنامه اتمی خود را متوقف کند.

به گفته او، اگر تحریم‌های غرب ملغی شود ایران می‌تواند شرایط خود را بهبود ببخشد، تجارت خود را توسعه دهد و با دیگر کشورهای جهان از جمله ایالات متحده داد و ستد داشته باشد.

رئیس جمهوری ایالات متحده افزود: «دورنمای آنها باید این مسائل باشد، نه آن که تهدید به نابود کردن شهرهای اسرائیل بکنند.»

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، روز پنج‌شنبه، اول فروردین، در سخنرانی نوروزی خود در شهر مشهد گفته بود که اگر اسرائیل تهدیدهای نظامی خود علیه ایران را عملی کند، ایران شهرهای تل‌آویو و حیفا را با خاک یکسان خواهد کرد.

آقای خامنه‌ای اظهار داشت: «این را همه می‌دانند که رهبران رژیم صهیونیستی ایران را تهدید به حمله نظامی می‌کنند. آنها باید بدانند که اگر غلطی بکنند، جمهوری اسلامی تل‌آویو و حیفا را با خاک یکسان خواهد کرد.»

گفته می‌شود ایران موشک‌های بالیستیکی دارد که برد آن به اسرائیل می‌رسد. گذشته از آن، روابط نزدیک ایران با دشمنان اسرائیل در منطقه مانند حزب‌الله لبنان و اسلام‌گرایان حماس که غزه را در اختیار دارند، تهدیدی دیگر برای اسرائیل محسوب می‌شود.

اما درباره اسرائیل هم این باور وجود دارد که تنها قدرت هسته‌ای در منطقه خاورمیانه است.

با این حال اسرائیل مانند ایالات متحده و دیگر کشورهای غربی، نسبت به برنامه اتمی ایران مشکوک است و می‌گوید که تهران قصد دستیابی به سلاح هسته‌ای را دارد، ادعایی که ایران آن را رد می‌کند.

اسرائیل از جامعه جهانی خواسته است خط قرمزی برای برنامه اتمی ایران تعیین کند که از آن فراتر نرود. این خط قرمز می‌تواند تهدید نظامی تهران باشد.

اما باراک اوباما می‌گوید که ترجیح می‌دهد مسائل از طریق دیپلماتیک حل شود، اگرچه او در سفر خود به خاورمیانه بارها تاکید داشت که گزینه نظامی را از نظر دور نگه نمی‌دارد.

از: رائیو فردا


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.